Co zrobić, by pamiętać o ważnych sprawach, które wymagają załatwienia?

Czy zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, żeby pamiętać o ważnych sprawach, które wymagają załatwienia? Jak sprawić, by mózg nie zapominał?

Kobieta robi notatkę, aby pamiętać o ważnych sprawach.

Twój mózg to złożona sieć połączeń neuronowych, które pozwalają skutecznie wykonywać niezwykle złożone zadania. Tak naprawdę to dzięki temu jako ludzie możemy zdobywać i rozwijać nową wiedzę, uczyć się nowego rzemiosła, a nawet budować rakiety, które zabierają nas na Księżyc. Jednak twój mózg nie działa idealnie i czasami popełnia błędy, które mogą być dla ciebie dość kosztowne. Zamiast pamiętać to, co ważne, czasem po prostu zapomina.

Ta paradoksalna funkcjonalność umysłu prowadzi do pytania, dlaczego czasami zapominasz o rzeczach i co możesz zrobić, aby pamiętać o sprawach wymagających załatwienia. W tym artykule pokrótce omówimy przyczyny zapominania. Oto siedem wskazówek, które pomogą Ci pamiętać o ważnych sprawach.

Pamiętać o tym, co ważne

Istnieje kilka czynników, które mogą sprawić, że o czymś zapomnisz. Często wiążą się ze zmianami zachodzącymi w twoim otoczeniu lub w tobie. Wraz z tymi zmianami twoja pamięć może zostać osłabiona przez upływ czasu, zmiany kontekstu i inne zakłócenia.

Czas

Upływ czasu jest jednym z czynników, które mają duży wpływ na Twoją pamięć. W rzeczywistości, jeśli chodzi o twoje codzienne doświadczenia, masz tendencję do zapominania informacji, jeśli ich nie przeglądasz. To dlatego, że ślady większości wspomnień z czasem zanikają.

Baddeley, Eysenck i Anderson (2010) twierdzą, że przyczyną zapominania z powodu upływu czasu jest osłabienie śladów pamięciowych. Ta idea osłabiania się w czasie znana jest jako teoria rozpadu. Jest to wyjaśnienie, które nie zostało udowodnione i nie jest wolne od krytyki. Z tego powodu nie jest traktowane jako przyczyna sama w sobie. Jest to jednak związane z dwoma innymi czynnikami: fluktuacjami kontekstowymi i zakłóceniami.

Kobieta z wątpliwościami

Zmiany kontekstowe

Wahania lub zmiany kontekstowe mogą oznaczać, że prawdopodobnie zapomnisz więcej, gdy kontekst wyszukiwania informacji nie odpowiada kontekstowi, w którym informacje zostały zakodowane.

Ta krzywa zapominania opiera się na fakcie, że wraz z upływem czasu scenariusze się zmieniają. W konsekwencji kontekst pobierania i kodowania jest bardzo różny. Oczywiście nie ułatwia to wyszukiwania w pamięci.

Ingerencja

Zakłócenia sugerują, że gromadzisz doświadczenia i konfigurujesz nowe wspomnienia. Utrudnia to dostęp do przechowywanych informacji. Co więcej, im bardziej podobne informacje, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zakłóceń.

W wyniku zakłóceń informacje w pamięci długotrwałej mogą zostać pomylone lub połączone z innymi informacjami podczas kodowania. Może to zniekształcić lub przerwać twoje wspomnienia (McLeod, 2008). Ingerencja może być dwojakiego rodzaju. Może działać wstecz (nowa informacja zakłóca pamięć starej) lub proaktywna (stara informacja zakłóca pamięć nowej).

Siedem wskazówek, które pomogą Ci zapamiętać

Na podstawie wyjaśnień, które pokrótce przeanalizowaliśmy, opracowaliśmy siedem wskazówek, które pomogą Ci pamiętać o tym, co musisz zrobić.

1. Praca domowa

Widzieliśmy, że pamięć słabnie wraz z upływem czasu. Dlatego musisz pomóc swojemu systemowi poznawczemu. Na przykład możesz zapisać w kalendarzu lub na samoprzylepnej kartce zadania, które musisz wykonać. Pisanie nie tylko pomaga zapamiętywać, ale także ułatwia konsolidację informacji. To dlatego, że przeglądasz to podczas pisania.

2. Odpręż się

Wysoki poziom stresu może negatywnie wpływać na operacje poznawcze zaangażowane w tworzenie twoich wyraźnych wspomnień (Sandi, 2012). Czasami jesteś przytłoczony ilością rzeczy, które musisz zrobić i jesteś zestresowany. Oznacza to, że nie dajesz mózgowi czasu na przetworzenie i prawidłowe zakodowanie informacji, które chcesz później zapamiętać.

Z  tego powodu poświęcenie kilku sekund na relaks, oddychanie i przerwę może być korzystne, aby pomóc Ci zapamiętać rzeczy, które musisz zrobić.

3. Wykorzystaj swoje emocje

Masz tendencję do lepszego zapamiętywania wydarzeń, które zostały przesiąknięte intensywnymi emocjami. Zostało to udowodnione w kilku badaniach. Potwierdzają bowiem fakt, że wydarzenia emocjonalne są zapamiętywane w większym stopniu niż te neutralne. Dlatego pobudzenie emocjonalne pozytywnie wpływa i wpływa na wydajność pamięci długotrwałej (Cahill i McGaugh, 1995; Bradley i in., 1992).

W oparciu o powyższe, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zapamiętania tego, co masz do zrobienia, możesz połączyć zadania z jakąś emocją, najlepiej przyjemną. W ten sposób ułatwiasz ich utrwalenie w swojej pamięci. Na przykład możesz pomyśleć o tym, co chcesz osiągnąć i połączyć to z zadaniem. Na przykład, jeśli musisz odrobić pracę domową z matematyki, możesz połączyć to z pragnieniem ukończenia studiów i tym, jak będziesz szczęśliwy, gdy to zrobisz.

4. Organizuj sprawy do załatwienia

Widzieliśmy, że podobne informacje powodują zakłócenia. Dlatego organizując swój harmonogram zadań oczekujących, musisz starać się, w miarę możliwości, nie planować dwóch identycznych zadań na ten sam dzień. To dlatego, że może być trudno pamiętać o jednej i o drugiej.

5. Użyj wielu opcji wyszukiwania

Innym sposobem zapamiętywania jest stworzenie kilku wskazówek dotyczących wyszukiwania. Muszą być one jednak dla Ciebie ważne lub znaczące. „Przypomnienie sobie czegoś z pamięci zależy od liczby i jakości wskazówek dostępnych podczas wyszukiwania. Gdy używane są nieistotne wskazówki, proces przypominania sobie może się nie powieść. Proces może się nie udać, gdy wskazówka, która była wcześniej istotna, zmienia się w czasie” (Baddeley, Eysenck i Anderson, 2010, s. 229).

Aby to osiągnąć, możesz ustawić alarm przypominający o zadaniu, napisać notatkę i wkleić ją w widocznym miejscu lub poprosić kogoś o pomoc w zapamiętaniu, kiedy nadejdzie czas, itp.

6. Śpij dobrze

Aby nie zapomnieć o rzeczach, które musisz zrobić, musisz dobrze kodować i przechowywać informacje. W rzeczywistości trzeba utrwalić instrukcję, aby później móc ją zapamiętać. Jest jeden proces, który może ci pomóc w tej konsolidacji: sen.

Diekelmann i wsp. (2013) przeprowadzili badanie, które wykazało, że sen może korzystnie wpływać na pamięć. Innymi słowy, wpływa pozytywnie na akty pamiętania o zrobieniu czegoś (komponent prospektywny) i pamiętania, co robić (komponent retrospektywny). Dlatego powinieneś starać się zawsze dobrze spać.

Śpiąca kobieta.

7. Zakoduj i pobierz w tym samym miejscu

Wiemy, że informacje są łatwiejsze do zapamiętania, gdy sygnały obecne podczas kodowania są również obecne podczas wyszukiwania informacji (Tulving, 1974). Na tej podstawie kluczem do pamiętania o tym, co musisz zrobić, jest próba zapamiętania, gdzie zakodowałeś te informacje.

Na przykład, jeśli masz zadanie do dostarczenia na uniwersytet w ciągu trzech dni, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zapisać tę informację („Muszę dostarczyć zadanie w ciągu trzech dni”) w swoim pokoju, w którym studiujesz i spędzasz większość czasu. Innymi słowy, kodujesz informacje w tym samym miejscu, w którym zamierzasz je odzyskać.

Dlatego nie powinieneś próbować przechowywać takich informacji np. podczas podróży autobusem, bo to nie jest miejsce, z którego chcesz je odzyskać. Celem jest, aby kontekst, w którym kodujesz lub przechowujesz, był taki sam, jak w miejscu, w którym go zapamiętasz. Z tego powodu, jeśli kiedykolwiek będziesz miał wybór, upewnij się, że zdecydujesz się przystąpić do egzaminu w tym samym pomieszczeniu, w którym cię uczono.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Baddeley, A., Eysenck, M. y Anderson, M. (2010). Alianza Editorial.
  • Bradley, M. M., Greenwald, M. K., Petry, M. C., & Lang, P. J. (1992). Remembering pictures: pleasure and arousal in memory. Journal of experimental psychology: Learning, Memory, and Cognition18(2), 379.
  • Cahill, L., y McGaugh, J. L. (1995). A novel demonstration of enhanced memory associated with emotional arousal. Consciousness and cognition4(4), 410-421. https://doi.org/10.1006/ccog.1995.1048
  • Diekelmann, S., Wilhelm, I., Wagner, U., y Born, J. (2013). Sleep improves prospective remembering by facilitating spontaneous-associative retrieval processes. PloS one8(10), e77621. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0077621
  • McLeod, S. A. (2008, December 14).Forgetting. Simply Psychology. simplypsychology.org/forgetting.html
  • Sandi, C. (2012). Influencia del estrés sobre las capacidades cognitivas. Ministerio de Educación.
  • Tulving, E. (1974). Cue-dependent forgettingAmerican Scientist, 62, 74-82. https://www.rotman-baycrest.on.ca/files/publicationmodule/@random45f5724eba2f8/AmerSci74_62.pdf
Scroll to Top