Co możesz zrobić, jeśli masz dziecko z narcyzem?

Narcystyczne matki i ojcowie mogą wyrządzić wielkie szkody w rozwoju emocjonalnym dziecka. Jeśli Twój partner ma tę cechę osobowości, zaleca się przestrzeganie kilku podstawowych wskazówek.

Ryzyko pojawienia się sytuacji, w której masz dziecko z narcyzem jest dość wysokie. Niektórzy eksperci twierdzą, że ten wzorzec osobowości jest częstszy z każdym rokiem, podobnie jak otyłość lub nadciśnienie, mimo że nie ma jednoznacznych danych. Nie można jednak zaprzeczyć, że dorastanie w pobliżu tego typu osoby jest szkodliwe.

Brak empatii, egoizm, skłonność do manipulacji, próżność, brak środków do zarządzania emocjami, a nawet chciwość. Istnieje wiele cech, które rzeźbią i wyostrzają te osoby do tego stopnia, że stają się niebezpieczne. Wpływ narcystycznego ojca lub matki na psychospołeczny rozwój dziecka może być zarówno szkodliwy, jak i traumatyczny.

Ten stan psychiczny leży w spektrum. Będą narcyzowie, z którymi można żyć, i inni, z którymi nie będzie to możliwe i konieczne będzie rozstanie. Ponadto, jeśli masz dziecko z osobą z tego typu zaburzeniem osobowości, musisz zdawać sobie sprawę z czynników ryzyka.

Będziesz musiała zmierzyć się z tym, jak będzie wyglądało Wasze wspólne rodzicielstwo. Powinnaś także rozważyć kilka podstawowych strategii, aby chronić dobro swoich dzieci.

Narcystyczne matki i ojcowie często zostawiają swoje dzieci z więcej niż jednym problemem psychologicznym.

dziecko z narcyzem
Nie zawsze możemy wybrać, w kim się zakochamy. Musimy jednak zadbać o wychowanie naszych dzieci.

Dziecko z narcyzem

Obecnie istnieje coraz więcej dokumentacji naukowej na ten temat. Wiemy, że istnieje związek między narcyzmem ojca lub matki a psychologiczną wrażliwością ich dzieci. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Sapienza w Rzymie potwierdziły ten fakt.

Wychowanie przez narcystycznego rodzica zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka depresji i lęku. Jest wielu dorosłych, którzy przechodzą przez swoje życie, ciągnąc za sobą piętno traumy. Noszą ciężar tego dziecięcego związku z samolubną osobowością swoich rodziców. Dalecy od zapewnienia im bezpiecznego środowiska do rozwoju, rodzice ukradli ich dzieciństwo i napełnili je niepewnością.

Istnieje duże ryzyko, że narcyzowie nie będą dobrymi rodzicami. Więc co możesz zrobić, jeśli masz dziecko z narcyzem? To nie tylko ryzyko, że wpłynie to na rozwój psychospołeczny i emocjonalny dziecka. Istnieje również niebezpieczeństwo, że dzieci nabiorą narcyzmu ojca lub matki. Z tych powodów należy przyjąć szereg strategii. Spójrzmy.

Ogranicz kontakt z narcyzem i skup się na potrzebach swoich i swojego dziecka

Być może obwiniasz się za to, że wcześniej nie rozpoznałaś narcystycznej osobowości swojego partnera lub byłego partnera. Osoby, z którą teraz dzielisz wychowanie jednego lub kilkorga dzieci. Jeśli tak jest, musisz skoncentrować się na najważniejszej rzeczy, czyli własnym samopoczuciu i dobrobycie Twoich dzieci. Nie podważaj swojej samooceny przez wyrzucanie sobie rzeczywistości, której nie mogłaś przewidzieć.

Musisz dbać o siebie, wzmacniać poczucie własnej wartości i leczyć wszelkie rany powstałe przez szkodliwy związek. Masz przed sobą długą drogę dzielenia się z drugą osobą wychowaniem swoich dzieci, a to wymaga dobrego przygotowania emocjonalnego.

Ograniczenie kontaktu z partnerem to pierwszy krok. Upewnij się, że pozyskasz wsparcie rodziny i przyjaciół, aby poradzić sobie z wszelkimi związanymi z tym kwestiami prawnymi i osobistymi.

Stwórz plan rodzicielski i wspólnej edukacji

Niewątpliwie będą między Wami komplikacje, dysharmonie i wiele nieporozumień. Jednak ważne jest, abyś wyjaśniła swojemu narcystycznemu partnerowi lub byłemu partnerowi, jak ma wyglądać edukacja Waszych dzieci. Zwłaszcza jeśli nie dzielicie już życia.

Musisz ustanowić pewne zasady i normy dotyczące wychowania Twojego dziecka/dzieci i ich edukacji. Jeśli możesz to uzgodnić na piśmie, jeszcze lepiej.

Zachowaj spokój i unikaj kłótni na oczach dzieci

Narcyści są wykwalifikowanymi strategami, jeśli chodzi o destabilizację psychiczną i emocjonalną innych. Kłótnie, nieporozumienia, krytyka i szantaż to ich najpotężniejsze zasoby.

Niemniej jednak upewnij się, że nie wpadniesz w pułapkę walki na oczach swoich dzieci. Nie twórz atmosfery zagrożenia i konfrontacji.

Promuj i rozwijaj dobrą inteligencję emocjonalną u swoich dzieci

Rodzice narcystyczni mają tendencję do wysysania emocji ze wszystkich osób w swoim otoczeniu. Dlatego jednym z zagrożeń związanych z posiadaniem dziecka z narcyzem jest unieważnienie wszystkich emocji Twojego dziecka. Nie ma znaczenia to, co dziecko czuje i czego potrzebuje, ważne jest tylko to, czego chce narcyz.

Ważne jest, aby od najmłodszych lat Twoje dzieci rozwijały dobrą edukację emocjonalną. Zrozum to, co czują i naucz ich rozumieć, wyrażać i radzić sobie z każdą emocją i uczuciem.

Wspieraj zainteresowania swoich dzieci

Dzieci z narcystycznymi rodzicami często stają się „protezą” swoich rodziców. Oznacza to, że są zobligowani do spełnienia marzeń, których nie zrealizowali ich rodzice. Muszą pasować do ich oczekiwań, życzeń i osobistych celów. Z reguły ci rodzice nie doceniają i dewaluują zainteresowania dziecka.

Każdy dobry ojciec i matka powinni wspierać rozwój tożsamości i osobowości swojego dziecka. Wymaga to poznania i poszanowania ich zainteresowań oraz pokazywania im mocnych stron do osiągania własnych celów. Powinni pobudzać i wzmocniać nadzieje i marzenia dziecka, a nie miażdżyć je i niszczyć.

Dzieci narcyzów mogą dorastać z niską samooceną, delikatnymi osobowościami i innymi niepewnościami. W niektórych przypadkach sami stają się narcyzami, naśladując wzór osobowości narcystycznego rodzica.

Ojciec opowiada o posiadaniu dziecka z narcyzem
Musimy nawiązać dobrą komunikację z naszymi dziećmi, aby zrozumieć ich potrzeby.

Jeśli masz dziecko z narcyzem, pomóż mu rozwinąć empatię i poczucie własnej wartości

Istnieje duże ryzyko, że dzieci rozwiną ten sam profil narcyzmu, co narcystyczny ojciec lub matka. Czasopismo PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) przeprowadziło badanie, w którym stwierdzono, że w wielu przypadkach wychowanie i edukacja są czynnikami ryzyka rozwoju tej cechy. Dlatego jeśli masz dziecko z narcyzem, pamiętaj o następujących celach w jego wychowaniu i edukacji:

  • Zachęcaj dziecko do rozwijania dobrej empatii i umiejętnego postawienia się na miejscu innych.
  • Pomóż im rozwinąć zdrową samoocenę.
  • Naucz je tolerować frustrację.
  • Niech zrozumieją, że w życiu są granice i że nie mogą mieć wszystkiego, czego chcą.

Poproś o specjalistyczną pomoc, jeśli jej potrzebujesz

Na koniec rozważ zwrócenie się o specjalistyczną pomoc. W końcu współrodzicielstwo z narcyzem nie jest łatwym zadaniem. Z jednej strony czujesz się wyczerpana własną relacją z nim i sama możesz cierpieć. Z drugiej strony istnieją wszystkie inne typowe rodzaje rozbieżności i nieporozumień, które pojawiają się w tego typu sytuacjach, z którymi musisz sobie poradzić.

Wreszcie są Twoje dzieci i ich potrzeby. To one mają największe znaczenie. Dlatego nie wahaj się zasięgnąć profesjonalnej porady i wsparcia.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Dentale, Francesco & Verrastro, Valeria & Petruccelli, Irene & Diotaiuti, Pierluigi & Petruccelli, Filippo & Cappelli, Luigi & San Martini, Pietro. (2015). THE RELATIONSHIP BETWEEN PARENTAL NARCISSISM AND CHILDREN’S MENTAL VULNERABILITY: THE MEDIATION ROLE OF THE REARING STYLE. International Journal of Psychology and Psychological Therapy. 15. 337-347.
  • Jabeen, F., Gerritsen, C., & Treur, J. (2021). Healing the next generation: an adaptive agent model for the effects of parental narcissism. Brain informatics8(1), 4. https://doi.org/10.1186/s40708-020-00115-z
Scroll to Top