Bycie wsparciem w żałobie

Smutek nie jest zaburzeniem i nie wymaga leczenia. Jednak towarzyszenie w żałobie może pomóc osobie pogrążonej w żałobie lepiej poradzić sobie ze stratą.
Bycie wsparciem w żałobie
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Bez wątpienia utrata kogoś bliskiego może być druzgocąca. Uruchamia wiele procesów psychologicznych i emocjonalnych u osób pogrążonych w żałobie, które przez jakiś czas doświadczą etapu ponownego przystosowania się. Jednak pomimo tych bolesnych i niepokojących chwil dobrze jest wiedzieć, że nie sugerują one żadnych zaburzeń psychicznych. Są one po prostu naturalną reakcją. Z tego powodu psychoterapia nie jest konieczna, ale bycie wsparciem w żałobie, jeśli ktoś w Twoim otoczeniu jest w tej bolesnej sytuacji, może być korzystne.

Ten proces niekoniecznie jest przeprowadzany przez profesjonalistów, ale sieć pomocy osoby pogrążonej w żałobie często odgrywa fundamentalną rolę. Bycie wsparciem w żałobie oznacza tworzenie bezpiecznej przestrzeni dla emocji osoby pogrążonej w żalu, szanowanie jej poczucia chaosu i dezorientacji oraz po prostu bycie przy niej. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Często nie wiemy, jak pomóc żałobnikowi. Istnieje kilka przydatnych wskazówek.

Bycie wsparciem w żałobie: czy konieczna jest interwencja psychoterapeutyczna?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, żałoba jest naturalną reakcją organizmu na proces straty. Pomaga osobom pogrążonym w żalu przejść przez ból, zintegrować to, co się wydarzyło, z ich historią i iść dalej. Towarzyszące temu emocje mogą być nieprzyjemne, ale nie są patologiczne. Dlatego w normalnych okolicznościach żałobnicy mogą poradzić sobie z żalem bez konieczności korzystania z profesjonalnej pomocy.

W niektórych przypadkach pojawia się jednak patologiczny żal. Ma to miejsce, gdy adaptacja osoby pogrążonej w żałobie do straty jest zniekształcona i nadmiernie intensywna. Alternatywnie, jednostka może doświadczać długotrwałych tłumionych emocji. W takich przypadkach proces żałoby zostaje zablokowany i osoba nie jest w stanie ruszyć do przodu. Wtedy konieczna może być psychoterapia.

Z drugiej strony, jeśli czyjaś żałoba nie jest patologiczna, osoba ta nie musi radzić sobie z nią sama. Obecność, towarzystwo i wsparcie innych są kluczem do tego, aby jednostka pogrążona w żałobie była w stanie wyjść poza stratę i iść dalej. Jednakże proces ten musi zawierać szereg cech i elementów.

Kobieta towarzysząca jej pogrążonej w żałobie przyjaciółce
Podczas towarzyszenia komuś w żałobie nie wolno zmuszać osoby pogrążonej w bólu do wyjścia z ciemności. Należy je wspierać z empatią i szacunkiem.

Bycie wsparciem w żałobie

Kiedy mamy do czynienia z osobą pogrążoną w żałobie, często nie wiemy, co zrobić lub powiedzieć. Twoje własne lęki wypływają na powierzchnię i stają się przeszkodą dla Ciebie, utrudniając Ci bycie wsparciem dla innych. Aby skutecznie towarzyszyć komuś w żałobie, musisz wziąć pod uwagę następujące czynniki:

Uszanuj proces żałoby

Większość z nas nie jest nauczona radzenia sobie z emocjami. Z tego powodu widok cierpienia innej osoby jest niezwykle nieprzyjemny i niepokojący. Wpływa to na nas do tego stopnia, że możesz starać się zrobić wszystko, aby ten ból zniknął.

Jednak bycie wsparciem w żałobie oznacza zrozumienie, że nie można wyeliminować bólu innych, nie dając im rozwiązań lub próbując uzasadnić lub intelektualizować ich sytuację. W takich przypadkach największe wsparcie nie polega na wydobyciu ich z ciemności, ale na towarzyszeniu im z empatią i szacunkiem, gdy przez to przechodzą.

Okazuj zainteresowanie i skup się na osobie pogrążonej w żałobie

Musisz także wiedzieć, jak uciec od własnej rzeczywistości, jeśli chcesz skupić się na osobie pogrążonej w żałobie. Liczy się to, co czuje i potrzebuje, a nie to, co Ty uważasz za najlepsze.

Ważne jest, aby dowiedzieć się, kiedy ta osoba chce porozmawiać, a kiedy potrzebuje ciszy. Lub kiedy szuka przytulenia i kiedy woli być sama. Oznacza to, że musisz wiedzieć, jak “czytać” tę osobę, aby móc dać jej to, czego potrzebuje, nawet jeśli nie sugeruje tego Twój instynkt.

Nie osądzaj żałobnika

Jeśli zgodziłeś się towarzyszyć komuś w żałobie, zgadzasz się iść z nim ścieżką, ale nie po to, by go nią prowadzić. W końcu wszyscy jesteśmy różni i wszyscy radzimy sobie ze stratą na różne sposoby. Chociaż ocenianie i osądzanie innych jest cechą ludzką, nie wnosi to niczego pozytywnego. Każdy jest ekspertem w dziedzinie samego siebie i wie, co jest dla niego najlepsze. Nigdy nie wolno nam narzucać, jak ktoś ma się czuć lub zachowywać. Z tego powodu musisz wykluczyć krytykę ze swojego repertuaru behawioralnego.

Daj bliskiemu przestrzeń na ekspresję emocjonalną

Dawanie upustu emocjom to podstawowa czynność w żałobie. Do tego potrzebna jest bezpieczna przestrzeń. Osobie pogrążonej w bólu nie jest łatwo otworzyć się na innych ludzi i pokazać, że jest bezbronna i zdruzgotana. Ale jeśli inni przyjmują jej uczucia z otwartością i empatią, jest jej łatwiej.

Towarzyszenie w żałobie polega również na oferowaniu bezpiecznej przestrzeni, w której żałobnik może bez strachu wyrażać siebie i okazywać złość, smutek czy poczucie winy. Potrzebuje przestrzeni, w której będzie mógł opowiedzieć swoją historię i porozmawiać o ukochanej osobie tyle, ile potrzebuje. Może to być szczególnie pozytywne, jeśli zachęci się go do wspomnień, jak ta osoba wzbogaciła jego życie i jakie dziedzictwo i nauki mu przekazała.

Zapewnij konkretne wsparcie

Kiedy towarzyszysz komuś w żałobie, możesz często wypowiadać słowa, takie jak „Jestem tu dla Ciebie, czegokolwiek potrzebujesz” lub „Możesz na mnie liczyć”. Jednak bardziej korzystne może być zaoferowanie konkretnej pomocy. Na przykład pomaganie w organizowaniu wszelkich niezbędnych formalności, procedur lub dokumentów lub przygotowywanie posiłków, aby upewnić się, że osoba ta dobrze się odżywia.

Dobrym pomysłem jest również przejęcie inicjatywy i zainicjowanie rozmowy lub zaproponowanie zajęć, które odwrócą jej uwagę.

W efekcie ważne jest, aby jednostka odczuwała ból, ale musi także znaleźć sposób, aby tymczasowo o nim zapomnieć. To jest jak taniec, który oscyluje między zbliżaniem się a oddalaniem od bólu. Pomaga przetworzyć tę trudną sytuację i przejść dalej. Z tego powodu, bez zmuszania lub natarczywości, należy oferować osobie drobne czynności lub zadania, które pomogą jej wrócić do aktywnej codzienności.

Grupa wsparcia demonstrująca towarzyszenie w żałobie
Dołączenie do grupy przeżywającej podobne okoliczności daje dojście do środowiska, w którym osoby pogrążone w żałobie mogą wyrazić siebie.

Profesjonalne towarzyszenie w żałobie

Po zidentyfikowaniu potrzeb osoby pogrążonej w żałobie należy je zaspokoić. Oznacza to wsparcie społeczne. Czasami krewni i bliscy przyjaciele wykonują tę pracę w dobry sposób. Z drugiej strony mogą nie mieć wystarczającej wrażliwości, dostępności lub narzędzi do prawidłowego monitorowania sytuacji.

W takich przypadkach pomocne może być skorzystanie ze wsparcia profesjonalisty. Nie tylko dlatego, że ból stał się patologiczny, ale dlatego, że żałobnik potrzebuje bezpiecznej przestrzeni i empatycznego słuchania, których może nie znaleźć w swoim środowisku. Profesjonalista nie będzie tak bardzo zainteresowany ustalaniem wytycznych w terapii. Zamiast tego jego rolą będzie towarzyszenie naturalnemu ludzkiemu procesowi żałoby.

Dla niektórych żałobników pomocne może być dołączenie do grup wsparcia. W takich środowiskach łatwiej im wyrazić siebie, ponieważ wiedzą, że inni w grupie rozumieją i podzielają ich ból. Dzięki temu czują się identyfikowani i wspierani.

Krótko mówiąc, towarzyszenie w żałobie jest procesem, który może być przeprowadzany przez różne osoby i w różnych okolicznościach, o ile przyjmie się jego zasady. Szacunek, empatia, obecność i wrażliwość na potrzeby osób pogrążonych w żałobie są często balsamem, którego potrzebują oni w tych trudnych sytuacjach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • López Fuentetaja, A. M., & Iriondo Villaverde, O. (2018). Sentir y pensar el duelo perinatal: acompañamiento emocional de un grupo de padres. Feeling and thinking the perinatal mourning: emotional accompaniment by a parent group. Revista Clínica Contemporánea9(e25), 1-24.
  • Melguizo-Garín, A., Hombrados-Mendieta, I., & Martos-Méndez, M. J. (2020). La experiencia de un grupo de apoyo en el proceso de duelo de familiares de niños con cáncer. Un estudio cualitativo. Psicooncología17(1), 117.
  • Moriconi, V., & Barbero, J. (2020). Guía de acompañamiento al duelo. Covid-19. http://www.cop.es/uploads/PDF/GUIA-ACOMPANAMIENTO-DUELO.pdf
  • Vedia, V. (2016). Duelo patológico: factores de riesgo y protección. Revista Digital de Medicina Psicosomática y Psicoterapia6(2), 12-34. https://www.psicociencias.org/pdf_noticias/Duelo_patologico.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.