Bycie dwujęzycznym może uchronić przed Alzheimerem

Bycie dwujęzycznym może uchronić przed Alzheimerem

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca, 2021

Większość osób zgadza się co do tego, że mówienie w więcej niż jednym języku może wywierać pozytywny wpływ na nasze życie. Ale czy wiesz w jaki sposób odbija się na Twoim mózgu? Nowe badania sugerują, że bycie dwujęzycznym może ochronić nas przed wystąpieniem łagodnych zaburzeń poznawczych, a nawet Alzheimera.

Bycie dwujęzycznym wiąże się z wieloma zaletami natury społecznej i psychologicznej. Ale czy wiedziałaś, że jest również dobre dla Twojego mózgu? Naukowcy odkryli kilka interesujących skutków wynikających z bycia dwujęzycznym.

Na przykład mówienie w dwóch językach pomaga zregenerować się szybciej po zawale. Może nawet opóźnić pojawienie się demencji.

Co więcej, coraz więcej badań przekonuje, że władanie więcej niż jednym językiem może opóźniać pojawienie się choroby Alzheimera lub całkowicie przed nią chronić.

Kanadyjskie badanie, które opublikowano w zeszłym roku w magazynie Neuropsychologia udowodniło, że bycie dwujęzycznym zmienia strukturę mózgu w taki sposób, który wiąże się z odpornością na Alzheimera i łagodne zaburzenia poznawcze.

Bardzo ciekawe informacje na ten temat płyną również ze starszych badań. Jedno z nich, które opublikowano w 2013 r. w magazynie Neurology, wykazało, że mówienie w dwóch językach może opóźnić wystąpienie Alzheimera o co najmniej 4,5 roku.

Naukowcy przeprowadzający badanie zasugerowali później, że bycie dwujęzycznym może również wspomagać rozwój niektórych obszarów w mózgu, które kontrolują funkcje wykonawcze i podstawowe procesy psychologiczne, takie jak uwaga.

Takie badania były jedynie hipotetyczne. Jednak w późniejszym badaniu wykorzystano rezonans magnetyczny, aby zbadać regiony mózgu związane z pamięcią, które dotyka Alzheimer i jego prekursor, łagodne zaburzenia poznawcze (MCI).

Naukowcy uważają, że to pierwsze badanie, które nie tylko oceniło obszary mózgu, które kontrolują język i funkcje poznawcze, ale również ustaliło połączenie między tymi obszarami mózgu oraz pamięcią w grupie osób cierpiących na Alzheimera.

Mężczyzna z rozpadającą się głową

Bycie dwujęzycznym może wspomagać w walce z urazami mózgu

W badaniu poddano ocenie:

  • 34 wielojęzycznych uczestników z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (MCI),
  • 34 jednojęzycznych uczestników z MCI,
  • 13 wielojęzycznych uczestników z chorobą Alzheimera,
  • 13 jednojęzycznych uczestników z chorobą Alzheimera.

Należy zauważyć, że naukowcy badali środkowy płat skroniowy, który odgrywa niezwykle ważną rolę w powstawaniu wspomnień. Badali również czołowe regiony mózgu.

Badacze odkryli, że uczestnicy wielojęzyczni w obu grupach mieli grubsze kory mózgowe w obszarach mózgu związanych z kontrolą poznawczą i językiem. Wyniki były podobne u rdzennych mieszkańców Kanady z MCI, co wykluczyło imigrację jako potencjalny czynnik komplementujący.

Tym samym badanie to potwierdza hipotezę, że mówienie w dwóch językach stanowi czynnik ochronny i może zwiększać grubość kory mózgowej oraz gęstość substancji szarej. Wykazuje również różnice strukturalne, które istnieją u pacjentów wielojęzycznych cierpiących na Alzheimera i łagodne zaburzenia poznawcze.

Poza tym wyniki te wnoszą znaczący wkład w badania, które sugerują, że mówienie w więcej niż jednym języku stanowi czynnik związany ze stylem życia, który poprawia zasoby poznawcze.

Zasoby poznawcze są jak szuflada, w której Twój mózg przechowuje swoją umiejętność stawiania czoła wyzwaniom dzięki wykorzystywaniu swojej wiedzy na temat alternatywnych sposobów wykonywania zadania.

Fiszki do nauki języka

Bycie dwujęzycznym ma wiele zalet. Poniżej przyjrzymy się kilku z nich, abyś zyskała lepsze pojęcie o tym dlaczego posługiwanie się więcej niż jednym językiem jest ważne dla działania mózgu.

Zalety poznawcze związane z byciem dwujęzycznym

  • Bycie dwujęzycznym pomaga uchronić przed demencją. U dwujęzycznych dorosłych z chorobą Alzheimera objawy choroby pojawiają się dwa razy później niż u ich jednojęzycznych rówieśników. Średni wiek pojawienia się objawów demencji u jednojęzycznych dorosłych to 71,4 lat. W przypadku osób dwujęzycznych wynosi on 75,5.
  • Bycie dwujęzycznym pomaga koncentrować się na zadaniach. Osoby dwujęzyczne koncentrują się lepiej niż osoby władające jednym językiem. Radzą sobie lepiej z identyfikowaniem istotnych informacji.
  • Bycie dwujęzycznym poprawia umiejętności poznawcze. Osoby dwujęzyczne są bardziej lotne, a ich mózgi są bardziej uważne i aktywne, nawet jeśli używają akurat tylko jednego języka.
  • Bycie dwujęzycznym zwiększa substancję szarą. Substancja szara odpowiada za przetwarzanie języka, przechowywanie wspomnień i uwagę. Osoby dwujęzyczne mają gęściejszą substancję szarą niż osoby władające tylko jednym językiem.
  • Bycie dwujęzycznym poprawia Twoją pamięć. Uczenie się języka obcego polega na zapamiętywaniu zasad gramatycznych oraz słownictwa. Takie ćwiczenie umysłowe poprawia ogólną pamięć. W konsekwencji osoby dwujęzyczne radzą sobie lepiej z zapamiętywaniem list i sekwencji.
  • Bycie dwujęzycznym poprawia umiejętności podejmowania decyzji. Osoby dwujęzyczne mają tendencję do podejmowania bardziej racjonalnych decyzji. Są również bardziej pewne siebie i swoich decyzji, gdy przemyślą je w drugim języku.
  • Bycie dwujęzycznym poprawia koncentrację w języku ojczystym. Kiedy uczysz się drugiego języka, koncentrujesz się na gramatyce i strukturze zdań. Oznacza to, że masz tendencję do posiadania większej ogólnej świadomości na temat języka. Uczenie się języka obcego sprawia, że ludzie stają się lepszymi komunikatorami, edytorami i pisarzami.

Już dziś zacznij uczyć się kolejnego języka!

Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że bycie dwujęzycznym wygląda dobrze w CV. A dodatkowo może okazać się pomocne podczas podróży do innego kraju. Ale korzyści z władania więcej niż jednym językiem znacząco wykraczają poza takie kwestie.

Wszystkie badania, które udowadniają korzyści płynące z uczenia się drugiego języka, przemawiają za tym, aby zacząć go zgłębiać. Jeśli nie jesteś dwujęzyczna, to na co jeszcze czekasz?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.