» Związki » Seks

Brak pożądania seksualnego u partnera: czy to oznacza koniec związku?

Czy brak ochoty na seks u partnera oznacza koniec związku? W tym artykule odkryjemy kilka możliwych rozwiązań problemów, które często powodują brak pożądania seksualnego.

Kobieta w łóżku z partnerem doświadczającym braku pożądania seksualnego

Dla wielu par seks jest ważną częścią ich relacji. Zapewnia chwilę intymności i połączenia oraz sprawia, że partnerzy czują się spełnieni. Jednak wszyscy wiemy, że wzburzenie emocji i uczuć doświadczane na początku związku ma tendencję do późniejszego uspokajania się, a więź, wraz z upływem lat, nabiera innych cech. Czy brak pożądania seksualnego u partnera może być niepokojący i oznacza problemy w związku?

Brak pożądania seksualnego między partnerami to często poważny problem. Jednak, jak zauważył psychoterapeuta Xavier Serrano Hortelano w wykładzie, który wygłosił w 2003 roku: „ Nawet gdy pragnienie zostało utracone, nadal może istnieć dobre samopoczucie, komunikacja, współudział, rozwój i wspólny wzrost”. Trudności pojawiają się, gdy te aspekty również nie są obecne.

Xavier Serrano Hortelano ma pocieszającą wiadomość dla tych, którzy zastanawiają się, dlaczego ich partnerzy nie odczuwają pożądania seksualnego. Co więcej, uważa, że brak pożądania nie jest sytuacją, która uprzedza rozstanie.

Dziś porozmawiamy o tym, jak można zaradzić brakowi pożądania seksualnego, nawet jeśli na pierwszy rzut oka może się to wydawać początkiem końca związku.

Zmartwiona kobieta

Brak pożądania seksualnego u partnera

Brak pożądania seksualnego u partnera może mieć wiele przyczyn. Ponadto każda wymaga innego rozwiązania. Co więcej, każda strategia radzenia sobie z tą sytuacją ma pewien stopień trudności i wymaga odpowiedniej ilości wysiłku. Przyjrzymy się różnym scenariuszom, które mogą powodować brak pożądania u partnera i możliwym sposobom rozwiązania tego problemu.

Niewierność

Gazeta La Razón zebrała dane z badania przeprowadzonego przez pewien portal randkowy. Wyniki pokazały, że brak seksu „jest jednym z powodów, dla których ktoś może rozważyć związek pozamałżeński”. Jednak pójście tą drogą, zamiast rozwiązać problem, tylko go komplikuje. Posiadanie innych relacji sprzyja utracie zainteresowania partnerem.

Co w takich przypadkach mogą zrobić pary? Na początek mogą spróbować wspólnej terapii. Pomaga ona wielu ludziom ponownie zaufać swoim partnerom. Jeśli partnerzy chcą ratować swój związek, terapia może być niezwykle przydatna. W takim środowisku łatwiej będzie im się ze sobą komunikować.

Problemy w związku

Jeśli partnerzy za bardzo się kłócą, odczuwają dystans emocjonalny lub mają problemy spowodowane zazdrością lub niewiernością, to normalne, że pożądanie seksualne i atrakcyjność maleją, a pragnienie uprawiania miłości może zniknąć.

Dysfunkcje seksualne

Przedwczesny wytrysk lub pochwica, wśród innych możliwych dysfunkcji seksualnych, mogą prowadzić do braku pożądania seksualnego u jednego z partnerów. Dyskomfort lub strach odczuwany przez osobę cierpiącą sprawi, że kontakty seksualne staną się coraz bardziej sporadyczne.

W tego typu sytuacjach wskazana jest wizyta u lekarza. Istnieje wiele przyczyn dysfunkcji seksualnych. Specjalista będzie mógł wykluczyć wszelkie przyczyny organiczne, co jest niezwykle ważne.

Dysfunkcje seksualne mogą też pojawiać się w określonych momentach, spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak alkohol. Jednak błędne przypisanie związku przyczynowego może spowodować pojawienie się niepokoju, tworząc problem tam, gdzie go nie ma. Można temu zaradzić przy pomocy lekarza i seksuologa.

Strach przed niezaspokojeniem partnera

Jeden z partnerów może odczuwać strach lub martwić się, że nie będzie w stanie zadowolić swojej drugiej połówki w łóżku. Może to prowadzić do unikania lub odrzucania seksu.

Co zrobić, jeśli partnerowi brakuje ochoty na seks?

Jak widzimy, istnieje wiele czynników, które mogą powodować brak pożądania seksualnego u Twojego partnera. Chociaż rozwiązanie zależy od konkretnych okoliczności, ważne jest, aby znać najlepszy sposób podejścia do tego problemu.

Otwarta komunikacja

Komunikacja jest w takim przypadku najważniejsza. Pierwszym krokiem jest rozmowa z partnerem o wszelkich problemach, które Cię niepokoją lub martwią. Powiedz mu, jak się czujesz i jak ważne jest dla Ciebie prowadzenie bardziej aktywnego życia seksualnego. Pozwól mu również powiedzieć, co czuje i myśli o tym problemie. Starajcie się być całkowicie szczerzy, wyrozumiali i pełni szacunku.

Zidentyfikuj przeszkody i sposoby ich rozwiązania

Czynniki, które mogą wpływać na pożądanie seksualne, są różnorodne, więc musisz znaleźć przyczynę problemu i odpowiednio działać.

Na przykład, jeśli Twój partner przeżywa trudny okres lub jest bardziej zestresowany niż zwykle, spróbuj go zrozumieć i zaoferuj mu swoje wsparcie, aby pomóc mu się zrelaksować i uspokoić. W przypadku, gdy problem ma charakter fizyczny, należy zaoferować swoją pomoc i umówić się na wizytę u odpowiedniego lekarza.

Przeanalizuj swoje oczekiwania i przekonania

W naszym społeczeństwie istnieje przekonanie, że seks jest niezbędny, a im więcej go uprawiamy, tym lepiej. Dlatego jego brak jest równoznaczny z problemami. Jednak różne badania nadal odkrywają złożoną i różnorodną naturę seksualności. Sugerują, że dla niektórych osób brak pożądania seksualnego jest całkowicie akceptowalny u partnera.

Jeśli brak pożądania seksualnego nie jest związany z żadnymi zaburzeniami, może to być idealny moment, aby przemyśleć swoje własne wartości w tym zakresie. Dlaczego Twój partner już Cię nie pragnie? Czy to znaczy, że Cię nie kocha? Czy Wasze poziomy pożądania seksualnego są kompatybilne? Być może odkryjecie, że macie dużo do przemyślenia w tej kwestii.

Poszukaj profesjonalnej pomocy

W przypadku dolegliwości fizycznych Twój partner powinien udać się do odpowiedniego specjalisty. Podobnie, jeśli problem ma podłoże psychologiczne, najlepiej poszukać profesjonalnej pomocy. Możecie zwrócić się o pomoc do seksuologa lub terapeuty par.

Czy to oznacza koniec Waszego związku?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w tego rodzaju przypadkach zawsze wskazane jest zasięgnięcie profesjonalnej porady. Nie ma się czego wstydzić. Wręcz przeciwnie. To normalne, że z czasem pożądanie seksualne maleje. Dzieci, brak czasu, stres – wszystko ma na to wpływ. Ale na szczęście istnieją różne rozwiązania tej sytuacji.

Czasami brak pożądania może wiązać się z utratą miłości, co skutkuje rozstaniem. Istnieją też jednak inne przypadki, w których związek może być kontynuowany. Jednak, aby tak się stało, obie strony muszą się na to zgodzić. Jeśli jeden z partnerów nie chce się wysilać lub nie wykazuje zainteresowania pracą nad planem ustalonym przez terapeutę, to być może to już naprawdę koniec.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Fernández Delgado, D. (2014). La eyaculación precoz: actualización del tema. Revista Clínica de Medicina de Familia7(1), 45-51.
  • Medina, J. L. V., Colín, B. G., Martínez, M. U. M., de Oca, Y. P. A. M., Fuentes, N. I. G. A. L., & Muñoz, M. A. T. (2013). Las causas que llevan a la infidelidad: Un análisis por sexo. Acta de investigación psicológica3(3), 1271-1279.
Scroll to Top