Twój mózg - co się z nim dzieje podczas orgazmu? 

Twój mózg - co się z nim dzieje podczas orgazmu? 
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Twój system nerwowy (a Twój mózg jest głównym jego narządem) jest istotną częścią Twojego ciała. Bez niego nie da sie żyć – i to dosłownie. Odgrywa także ogromną rolę podczas seksu. Więc co dokładnie robi Twój mózg podczas orgazmu? Dlaczego istnieje różnica w intensywności przyjemności między kobietami i mężczyznami?

Istnieje wiele regionów mózgu i struktur, które aktywują się podczas etapów stymulacji fizycznej i seksualnej oraz podczas kulminacji. Kiedy zostają zbombardowane wrażeniami nerwowymi z okolicy narządów płciowych, pobudzają układ nagrody w mózgu. Są także powodem, dla którego doświadczasz orgazmu, a także wszystkiego, co się z nim wiąże.

Kobieta podczas orgazmu.

Cykl reakcji seksualnych u ludzi

Według modeli Masters i Johnson możemy podzielić ludzkie reakcje seksualne na cztery bardzo różne etapy.

  • Podniecenie: to moment, w którym dochodzi do przekrwienia narządów płciowych. Początek reakcji seksualnej. Wtedy mężczyźni doświadczają erekcji, nawilżenia i podniesienia penisa. Dla kobiet jest to moment, kiedy doświadczają nawilżenia i obrzęku łechtaczki.
  • Okres stabilizacji: dzieje się tak tylko wtedy, gdy stymulacja trwa. U mężczyzn występuje dodatkowy wzrost penisa i jąder. Ponadto zwiększa się częstość akcji serca, wzrasta temperatura ciała, zwiększa się częstotliwość oddechów i napięcie mięśni. U kobiet występuje zwiększenie przekrwienia naczyń, zmniejszenie zewnętrznego promienia pochwy i obrzęk łechtaczki. Pozostałe zmiany fizjologiczne są podobne do męskich.
  • Orgazm: jest to moment o najbardziej ogólnej aktywności fizjologicznej i wielu subiektywnych odczuciach niezwykłej przyjemności. Mężczyźni doświadczają skurczów w zwieraczu, prostacie i mięśniach w penisie. Wraz z ejakulacją i uwalnianiem nasienia ich orgazmy trwają zwykle od 3 do 10 sekund. U kobiet występuje szereg rytmicznych skurczów w pochwie, macicy, mięśniach miednicy i odbycie. Ich orgazmy mogą trwać do dwudziestu sekund.
  • Rozwiązanie: jest to powrót do podstawowych warunków fizjologicznych. Dzieje się tak wtedy, gdy tak zwany okres refrakcji ma miejsce u mężczyzn, podczas którego fizycznie nie mogą mieć kolejnego orgazmu.

Układ nerwowy, Twój mózg i orgazm

Mimo że wspomnieliśmy o wszystkich innych reakcjach fizycznych, organem, który ma całkowitą kontrolę nad tym, czy doświadczysz orgazmu czy nie, jest mózg. Twój mózg ma również wiernego towarzysza: resztę układu nerwowego. Bez impulsów nerwowych wysyłanych do rdzenia kręgowego i mózgu nie miałbyś orgazmu. Przyjrzymy się więc temu, co dzieje się w twoim mózgu, kiedy go doświadczasz.

Zakończenia nerwowe, które biorą udział w orgazmie

W rejonach narządów płciowych znajduje się ogromna ilość nerwów. Nerwy te wysyłają do mózgu informację o tym, czego doświadczasz. Każde z tych zakończeń nerwowych wywołuje w nas różne efekty. Nawet sama łechtaczka ma ponad 8000 zakończeń nerwowych! Wyobraźcie sobie więc mnóstwo różnych wrażeń, jakich mogą doznawać kobiety oraz ilość procesów zachodzących w Waszym mózgu podczas orgazmu!

Nerwy narządów płciowych komunikują się z innymi, większymi. A potem tamte wysyłają informacje do grzbietowego odcina kręgosłupa. Stamtąd idą one do rdzenia kręgowego i dalej do mózgu. Nerwy, które odgrywają największą rolę w przekazywaniu orgazmu to:

  • Podbrzuszny: wysyła sygnały z macicy (u kobiet) i prostaty (u mężczyzn).
  • Sromowy: wysyła sygnały z macicy (u kobiet) i prostaty (u mężczyzn).
  • Błędny: wysyła sygnały z szyjki macicy, macicy i pochwy.
Twój mózg - obwód przyjemności.

Obwód przyjemności mózgu

Kiedy zaczyna się podniecenie, Twój mózg wysyła krew do narządów płciowych. Jest to odzwierciedlenie stymulacji seksualnej, fizycznej i psychicznej, którą kontroluje część przywspółczulna układu nerwowego. Stąd znacznie relaksu.

Częstość akcji serca i częstość oddechów będą rosły stopniowo zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. W tym przypadku (podczas fazy okresu stabilizacji) występuje wiele aktywności współczulnej, która powoduje znaczące zmiany fizjologiczne, podobne dla obu płci.

Jednocześnie zakończenia nerwowe w regionach narządów płciowych i innych częściach ciała zaczynają przesyłać znaki do obwodów mózgu związanych z odczuwaniem przyjemności. Jest to również znane jako system nagradzania Twojego mózgu. To mechanizm, który zajmuje się oznaczaniem zachowania jako przyjemnego lub motywującego. Jeśli stymulacja będzie kontynuowana, w tym obwodzie mózgu uruchomi się wiele różnych struktur.

Oto niektóre z tych struktur: ciało migdałowate (regulacja emocjonalna), jądro półleżące (uwalnianie dopaminy), móżdżek (kontrola mięśni) i przysadka mózgowa (uwalnianie endorfin i oksytocyny).

Aktywacja innych regionów mózgu

Jednak nie chodzi tylko o system nagradzania mózgu. Za pomocą skanera naukowcy byli w stanie zobaczyć, jak określone części mózgu działają podczas orgazmu. Dzięki tym badaniom, które trwały ponad 30 lat, odkryto, że aktywność mózgu jest bardzo podobna dla obu płci i nie ma dużych różnic w ich reakcjach i seksualnych.

W obu przypadkach dochodzi do zahamowania bocznej kory oczodołowo-czołowej, która jest częścią mózgu jaka zajmuje się rozumem i kontrolą. To, co robi mózg podczas orgazmu, to całkowicie wyłącza ten region.

Ale kobiety mają o wiele więcej obszarów mózgu, które zatrzymują się w tym czasie niż mężczyźni. To może wyjaśniać, jak długo trwa intensywne uczucie przyjemności dla obu płci. U kobiet występuje również aktywacja centralnej istoty szarej, która jest tym, co wywołuje reakcję czegoś w rodzaju odlotu. Stymuluje także korę mózgową, co ma związek z odczuwaniem bólu. To może oznaczać, że istnieje związek między uczuciem bólu a uczuciem przyjemności.

Przeprowadzono również badanie, w którym odkryto, która część mózgu kontroluje nasze orgazmy. Jest to grzbietowo-boczny mostek trzonowy, który znajduje się w pniu mózgu. W badaniu stwierdzono, że jest to region odpowiedzialny za wytrysk i orgazm, bez żadnej różnicy między płciami. Interesujące, prawda?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.