Bojkotowanie samego siebie: poznaj pięć typowych oznak tego problemu

Bojkotowanie samego siebie: poznaj pięć typowych oznak tego problemu

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2020

Na czym polega bojkotowanie samego siebie? Chociaż ten termin nie jest zbyt często używany, to odnosi się do naszej, często nieświadomej, tendencji do uniemożliwiania osiągnięcia własnych celów.

Bojkotowanie samego siebie objawia się głównie w tym, że praktycznie nigdy nie jesteś w stanie osiągnąć zaplanowanych rzeczy. W wielu przypadkach to Ty stawiasz na swojej drodze przeszkody, które nie pozwalają Ci iść do przodu i się rozwijać.

Każdy z nas w którymś momencie bojkotował samego siebie, a co więcej – miał świadomość tego, co robi. Jednak takie zachowanie nie jest typowe. O wiele częściej działamy we własnym interesie, zupełnie nieświadomie. Na pierwszy rzut oka wydaje się to o wiele bardziej rozsądne.

Poza tym jesteśmy w stanie usprawiedliwić wiele z naszych działań dopiero po tym, jak je wykonamy. Często ukrywamy naszą prawdziwą motywację używając innej, która brzmi lepiej – takiej, którą wyprowadzamy z konsekwencji naszego zachowania.

Smutna kobieta - bojkotowanie samego siebie

Główna oznaka bojkotowania samego siebie to oddalanie się od postawionego sobie celu z każdym krokiem. Zastanawiasz się, dlaczego tak jest, ale nie możesz odkryć powodu. Wydaje Ci się, że zawsze “coś” powstrzymuje Cię przed osiągnięciem celu.

Ludzie bojkotują samych siebie z kliku różnych powodów. Jeden z nich to lęk przed sukcesem lub przekonanie, że na niego nie zasługują. Czasami zdarza się również, że nie identyfikują się z celami, które sobie postawili i podświadomie szukają wymówki, aby ich nie osiągnąć.

“Jeżeli myślisz, że coś możesz lub czegoś nie możesz, za każdym razem masz rację.”

-Henry Ford-

Co wskazuje na bojkotowanie samego siebie?

1. Chcesz robić wszystko samodzielnie

Wiele osób uważa, że nie może polegać na nikim ze swojego otoczenia. Nikt nie będzie w stanie wykonać określonych zadań w taki sposób, w jaki oni sami tego chcą. Niektórzy z kolei nie powierzają praktycznie żadnych zadań innym. Ufając tylko sobie gromadzą obowiązki, które tak naprawdę do nich nie należą, które mogliby z łatwością przekazać.

Jedno z afrykańskich przysłów mówi: “Być może sami możemy iść szybciej, ale razem możemy dotrzeć dalej“. Możesz mieć rację: istnieją zadania, których nikt nie wykona tak dobrze, jak Ty. Jednak jeśli nie dasz nikomu szansy, nie będziesz w stanie dowiedzieć się, czy masz rację, ani nauczyć innych, jak postępować w przyszłości.

2. Myślisz, że masz zawsze rację

Mając takie nastawienie nie możesz znaleźć niczego pozytywnego w innych osobach lub ich pracy. Nie jesteś również w stanie zgodzić się z ich punktem widzenia. Możesz wierzyć, że masz zawsze rację, bo w końcu wszystko się do tego sprowadza. Ty nigdy się nie mylisz.

Aby dostrzec punkt widzenia innych ludzi, musisz oderwać się od tych nieustępliwych myśli. Jeśli oceniasz wszystkich i wszystko używając z góry określonych kryteriów, to oczywiście będziesz przekonany, że nikt inny nie może mieć racji.

Twoje nastawienie pozbawia Cię cennego wkładu, jaki mogą wnieść inne osoby, patrzące na dany problem z innej perspektywy. Takie działanie spowolni Twój rozwój, bo dostrzegasz rzeczy tylko z jednej perspektywy.

3. Porzucasz wiele projektów przed ich ukończeniem

Tak objawia się bojkotowanie samego siebie. Z pewnością zawsze znajdziesz sposób na uzasadnienie porzucania dużej ilości projektów. Tendencja do porzucania rzeczy nie jest wcale trudna do zracjonalizowania i usprawiedliwienia. Chcesz uniknąć nieporozumień i złych uczuć, dlatego czasami najłatwiej jest z czegoś zrezygnować.

Tendencja porzucania wszystkiego w połowie w końcu odbije się negatywnie na Twoich celach. Nie tylko dlatego, że ich nie osiągniesz, ale poza tym odkładanie i nie kończenie pracy stanie się dla Ciebie normą. Tym samym będziesz odczuwał chęć robienia tego samego z wszystkimi przyszłymi projektami.

4. Nie akceptujesz i nie doceniasz własnych osiągnięć

Możesz mieć wrażenie, że nie masz prawa odnieść sukcesu i nie zasługujesz na to, by Ci się udało. Co więcej, możesz być nawet odpowiedzialny za rezygnowanie z rzeczy, które pomagają Ci odnieść sukces. Robisz to interpretując swoje osiągnięcia na własny sposób.

Kiedy udaje Ci się do czegoś dojść, uznajesz to za nieistotne, a tym samym tracisz motywację.

Smutny mężczyzna

Masz wrażenie, że możesz osiągnąć jedynie takie rzeczy, które nie są wartościowe ani przydatne. Jeśli coś miałoby znaczenie, nie byłbyś w stanie tego zrobić. Wpadasz w błędne koło: jesteś jednocześnie napastnikiem i ofiarą. Takie zachowanie zachęca do neurotycznych odruchów.

5. Wiktymizacja, oznaka bojkotowania samego siebie

Czasami powstrzymujemy nasz rozwój uciekając się do zmniejszania naszego znaczenia i wiktymizacji. Jak może mi się udać, skoro nie mam określonych umiejętności lub zasobów? Chowamy się za naszymi brakami i ograniczeniami oraz nie chcemy opuścić naszej strefy komfortu.

Wiktymizacja to strategia, po którą sięgamy, aby uzasadnić fakt, że nic nie robimy. Osoby, które czują się ofiarami, zamiast motywacji szukają wymówek. Robią to całkowicie podświadomie, nie mając o tym pojęcia.

To prawda, że czasem takie postępowanie może wiązać się z pewnymi korzyściami, na przykład zwiększać poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego zachowujemy się w taki sposób.

Przede wszystkim powinieneś znać objawy, które wskazują na bojkotowanie samego siebie. To one pomogą Ci odgadnąć dlaczego nie jesteś w stanie osiągnąć swoich celów. Świadomość wzorców zachowań, które nam szkodzą, może stanowić punkt wyjściowy do zmiany życia na lepsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stamateas, B. (2008). Autoboicot. Cuando el tóxico es uno mismo. Barcelona: Grupo Editorial Planeta.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.