Mózg optymisty działa inaczej - dowiedz się jak

Mózg optymisty działa inaczej - dowiedz się jak
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Mózg optymisty skupia się, przetwarza i rozumie rzeczywistość w inny sposób. Ta zdolność widzenia promieni światła, gdzie inni widzą tylko ściany i ciemność, pochodzi z określonych obszarów mózgu. Te obszary są trenowane pod względem otwartości, elastyczności, odporności i zdolności do lepszego radzenia sobie z codziennym stresem.

Czy to prawda, że ​​mózg optymisty różni się od mózgu pesymisty? Jak można się spodziewać, nie ma między nimi żadnej anatomicznej różnicy. Wszyscy ludzie mają takie same struktury i regiony mózgu. Różnica polega na tym, że regiony te aktywują się i łączą ze sobą.

Powszechnie wiadomo, że Twój mózg jest odzwierciedleniem tego, kim jesteś. W końcu mówi o tym, co robisz, co myślisz i w jaki sposób radzisz sobie z życiem. Na przykład wiemy, że przewlekły stres i podwyższony poziom kortyzolu przez długi okres czasu powodują zmiany w hipokampie, ciele migdałowatym i układzie limbicznym. W ten sposób Twoja pamięć może zawieść, nie możesz się skoncentrować, a Twoja zdolność podejmowania decyzji jest ograniczona.

Chociaż ludzki mózg jest niesamowity, ma swoje ograniczenia. Nie zawsze jest tak skuteczny, jak byśmy tego chcieli. W rzeczywistości wiemy, że niektórzy ludzie są genetycznie predysponowani do depresji i zaburzeń lękowych. Inni są bardziej odporni i lepiej wytrzymują stres. Wynika to z subtelnego połączenia genetyki, wychowania, edukacji i mechanizmów radzenia sobie.

Wszystko to wskazuje na prostą prawdę: mózg wykazuje niesamowitą plastyczność. Oznacza to, że każdy z nas ma zdolność trenowania naszego mózgu, aby być bardziej optymistycznym. Możemy zatem wyćwiczyć w sobie mózg optymisty?

“Optymizm jest podstawą odwagi.”

-Nicholas M. Butler-

Mózg optymisty

Mózg optymisty towarzyszy Ci od urodzenia, czy powstaje z czasem?

Prawdopodobnie znasz kogoś, kto jest wiecznym optymistą. Ta osoba nigdy nie skarży się na problemy. Jej pozytywne nastawienie nigdy nie słabnie, nawet w najgorszych momentach. Ma także silną zdolność inspirowania optymizmem swojego otoczenia. Jak ona to robi? Czy narodziła się na tym świecie z chipem optymizmu już zainstalowanym w mózgu? Czy jest to wynik lat treningu i pozytywnej psychologii?

Tego typu badania przeprowadzone przez King’s College w Londynie pokazują coś interesującego w tej kwestii. 25% osób o pozytywnym nastawieniu urodziło się z tą cechą. Mają mózg optymisty w genach. Innymi słowy, dostali optymizm od swoich rodziców. Wszyscy inni są optymistyczni ze względu na osobisty wybór, postawę i determinację.

Dr Leah Weiss, profesor ze Stanford i ekspert ds. uważności w miejscu pracy, twierdzi, że istnieją naturalnie optymistyczni ludzie. Jednak duża część optymistów jest taka jaka jest, poprzez decyzje, które podejmują. Gdy napotykają problem, wybierają, jakie podejście chcą zastosować i jak radzić sobie z sytuacją, aby dokonać zmiany.

Optymistyczna kobieta

Jaki jest mózg optymisty? Co sprawia, że ​​jest inny?

Zanim wyjaśnimy, czym jest mózg optymisty, jest kilka rzeczy, które musisz zrozumieć. Przede wszystkim optymizm to nie to samo, co szczęście. W rzeczywistości optymizm wykorzystuje wszystkie strategie i umiejętności, które mogą poprawić jakość życia. Optymizm obejmuje zestaw umiejętności i uprzedzeń, które ułatwiają szczęście.

  • Pozytywne nastawienie wynika z jednej konkretnej zdolności, jaka ma mózg optymisty. To umiejętność radzenia sobie ze stresującymi czynnikami na co dzień.
  • Optymiści nie ukrywają się przed ciemnością i wyzwaniami życia. Przeciwnie, akceptują je i wykorzystują w pełni sytuację.
  • Ten optymistyczny pogląd na sprawy ułatwia im radzenie sobie ze smutkiem. Ludzie optymistyczni rzadziej cierpią na lęki i depresję. Mają także zdolność budowania silniejszych i bardziej satysfakcjonujących więzi.

Mózg optymisty i lewa półkula

Dr Richard Davidson jest dyrektorem Laboratorium Neuronauk na Uniwersytecie Wisconsin-Madison. Przeprowadził serię badań, aby zademonstrować coś równie interesującego, co odkrywczego. Wyjaśnił wyniki badania w jednym ze swoich artykułów:

  • Kiedy ludzie są niespokojni, wściekli lub sfrustrowani, ciało migdałowate i prawa kora przedczołowa są najbardziej aktywnymi obszarami mózgu. Z drugiej strony osoby, które są pozytywne, optymistyczne, entuzjastyczne i energiczne, mają bardziej intensywną aktywność w lewej korze przedczołowej.

Badanie to pokazuje, że pozytywne emocje aktywują lewą stronę mózgu bardziej niż prawą. Dr Richard Davidson powiedział: “Po wielu badaniach dotyczących związku między aktywnością lewego płata czołowego a emocjami odkryliśmy, że duża liczba osób jest optymistami. Ci, którzy wydają się być nieszczęśliwi i cierpią z powodu depresji lub lęku, mają większą aktywność po prawej stronie mózgu. ”

Smutny mężczyzna z rękami na twarzy

Zakończymy pomysłem samego Daniela Golemana. Jest to coś, co zwykle podkreśla w swoich książkach i artykułach. Uważa, że każdy jest w stanie wypracować bardziej elastyczne, pozytywne i otwarte podejście.

Wszystko polega na nauce lepszego radzenia sobie ze stresem i emocjami, aby działały na Twoją korzyść. Skoncentruj się i zawsze skupiaj wzrok na horyzoncie, a zdobędziesz mózg optymisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.