Zwalczanie problemu w postaci zależności emocjonalnej nie jest łatwe, ale to nie znaczy, że jest niemożliwe. Łamanie łańcuchów, które wiążą Cię z inną osobą, wyznaczanie granic i wykonywanie różnego rodzaju aktywności w pojedynkę to skuteczne strategie, które pomogą Ci uzyskać Twój cel, jakim jest autonomia w związku.
W tym miejscu musimy jednak koniecznie wspomnieć o tym, że w pierwszych miesiącach związku odliczanie minut do następnego spotkania z tą drugą osobą jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Na początku zawsze chcemy spędzać z nią jak najwięcej czasu. Ten objaw jednak znika, gdy kończy się faza zauroczenia, a zamiast tego zaczyna się pojawiać dojrzały rodzaj miłości. Wtedy właśnie autonomia w związku staje się tak istotnym czynnikiem.
Problem pojawia się, gdy pragnienie przebywania z drugą osobą staje się powoli koniecznością. Jeden z partnerów może nawet sam poczuć się nieswojo. Zależność emocjonalna stanowi dużą część tego problemu. To właśnie wtedy jeden partner przestaje być sobą, aby spełniać życzenia i oczekiwania swojej drugiej połówki.
Zasadniczo osoby takie wchodzą w związki z innymi ludźmi angażując się w nie tak mocno, że w efekcie mogą stracić swoją tożsamość. Często występuje także sytuacja odwrotna polegająca na tym, że ten drugi ktoś oczekuje takiego poziomu zaangażowania od partnera lub partnerki. Czy można z tym walczyć? Z pewnością. Omówmy dziś niektóre sposoby walki z tym problemem, jakim jest niewystarczająca autonomia w związku.
Autonomia w związku? Wykonuj różne rodzaje aktywności w pojedynkę, aby ją uzyskać
Rozwiązaniem problemu zależności emocjonalnej panującej w związku jest uzyskanie odpowiedniej dozy autonomii. I chociaż zadanie to nie jest łatwe do osiągnięcia, to jednak w tym artykule podzielimy się z Tobą wskazówkami, które mogą Ci pomóc się z nim uporać.
Możesz uzgodnić ze swoim partnerem wiele różnych aspektów. Jednak nie ma czegoś takiego jak dwie takie same osoby. Biorąc to pod uwagę, jest więcej niż prawdopodobne, że dzielą Was pewne różnice i nieporozumienia. Niemożliwe jest zatem ustalenie absolutnie wszystkiego.
Być może lubisz piesze wycieczki na łonie natury, a Twój partner lub partnerka woli przechadzki po miejskich starówkach. Może lubisz naprawdę głośną i mocną muzykę, a Twoja druga połówka woli słuchać czegoś bardziej spokojnego. Na pewno rozumiesz, co chcemy teraz przez to powiedzieć, nieprawdaż?
Ważne jest jednak to, aby uszanować wszystkie te różnice. Bycie w związku nie oznacza poświęcenia swojej niezależności, gustów, zainteresowań lub opinii, ani bycia razem przez cały czas. Związek to znacznie więcej niż bycie po tej samej stronie. Chodzi przecież o wzajemne szanowanie drugiej strony tak, abyście mogli razem się rozwijać.
Problem uzależnienia emocjonalnego
Jednak ci, którzy cierpią na uzależnienie emocjonalne i lęk przed porzuceniem lub utratą bliskiej osoby, mogą postrzegać tę rzeczywistość zupełnie inaczej. Jeśli ich partner nie jest ich zdaniem wystarczająco zaangażowany w całą relację, są gotowi ograniczyć jego niezależność, a ostatecznie cały jego świat.
Chodzi o to, że chociaż z początku wydaje się to nieszkodliwe, negatywnie wpływa na poczucie wartości obu stron. Dlatego zaleca się kontynuowanie robienia tego, co lubisz, bez względu na to, czy spotyka się to z pełną akceptację drugiej strony. Na tym właśnie polega autonomia w związku.
Ponadto posiadanie tej intymnej i osobistej przestrzeni pomaga również walczyć z bardzo dominującą wiarą w świat miłości. Nie musisz przestać dbać o partnera, aby uzyskać autonomię w swoim związku. To tylko kwestia dbania o siebie i robienia tego, co czyni Cię szczęśliwym.
Towarzystwo znajomych z partnerami i bez nich
Będąc w związku z kimś, czasem łatwiej jest zaprzyjaźnić się z ludźmi, którzy również są w jakiejś relacji uczuciowej. To może być bardzo pozytywne i wzbogacające doświadczenie. A co z tymi znajomymi, którzy są singlami? Czy chcesz ich odrzucić tylko dlatego, że Ty masz partnera lub partnerkę, a oni nie?
Wiele osób, zwłaszcza tych, które doświadczają zależności emocjonalnej, zapomina o swoich znajomych, ponieważ nie chcą one pozostawić swojego partnera. To wcale nie jest zdrowe podejście. W rzeczywistości taka postawa najprawdopodobniej na dłuższą metę będzie miała bardzo negatywne konsekwencje. Czy już nie dbasz o przyjaciela, który zawsze był przy Tobie? Czy on Ci coś złego zrobił? A co się stanie, jeśli Twoja relacja uczuciowa się po prostu skończy?
Myślenie, że to drugie może się zdarzyć, jest trudne, ale jest taka możliwość. Nie masz gwarancji, że to, co właśnie przeżywasz z drugą osobą, będzie trwać wiecznie. To zresztą jest kolejne, złudne i powszechne przekonanie na temat romantycznej miłości.
Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że u Twoich znajomych jest wszystko w porządku. Skontaktuj się z nimi co jakiś czas, spotykaj się z nimi i rozmawiaj z nimi. Przyjaźnie są ważne bez względu na to, czy jesteś w związku romantycznym, czy też nie. Co więcej, zawsze dobrze jest mieć wokół siebie ludzi, o których wiesz, że zawsze tam będą, bez względu na wszystko. To po prostu ludzie, którzy lubią Twoje towarzystwo.
Niebezpieczeństwa związane z przekonaniem „jesteśmy jednością”
Wiele błędnych przekonań i powszechne nieporozumienia zaszkodziły wielu relacjom. Jednym z głównych problemów jest tak powszechne myślenie „jesteśmy jednością”. Odnosi się ono do robienia tego samego, co robi właśnie druga osoba, myślenia w ten sam sposób, w jaki ona myśli i tak dalej. Jednak bycie w związku polega na pracy zespołowej, a zespoły składają się z więcej niż jednej osoby. Biorąc to pod uwagę, każdy partner jest w pełni indywidualnym człowiekiem.
Zgodnie z każdym przekonaniem o miłości romantycznej, to jedno może wydawać się zupełnie niewinne. Niemniej jednak może zmienić się w coś bardzo niebezpiecznego. Dzieje się tak, ponieważ w niektórych sytuacjach różni partnerzy nie wiedzą, jak zareagować na swoją indywidualność. W końcu związek może zakończyć się rozwojem różnych irracjonalnych przekonań.
Musisz nauczyć się tego, jak ważna jest autonomia w związku, a następnie jak ją uzyskać w swojej relacji. Wiele osób już to robi, ale jeśli się rozejrzysz, zobaczysz także, jak wielu choćby Twoich znajomych tego nie zrobiło.
Każdy z nas jest inny. Dlatego wszyscy lubimy doświadczać miłości na różne sposoby. Niektóre osoby mogą czuć się szczęśliwsze, gdy nie ma autonomii w ich związku. Jednak odważmy się powiedzieć, że to nie jest zdrowa sytuacja. I to podejście będzie działać jeszcze gorzej w przypadku osób uzależnionych emocjonalnie od swoich partnerów. Jedyne, co się wydarzy w ich życiu, to to, że po drodze stracą zupełnie swoje poczucie własnej wartości.