Antonio Tabucchi i siedem niesamowitych cytatów

Antonio Tabucchi był autorem wielu wypowiedzi, o których można powiedzieć, że są jednocześnie krytyczne, ale zarazem pogodne. Jego niektóre cytaty były też bardzo humanistyczne z natury i rzucają interesujące światło na nasz obecny świat.

Antonio Tabucchi

Dzieła, których autorem był Antonio Tabucchi są niezwykle ciekawe ze względu na swoją prostotę i świeże podejście do mnóstwa spraw. Sposób pisania tego twórcy jest tak wyjątkowy, że jego utwory w stanie przetransportować Cię w zupełnie inne miejsce.

Nie jest to jednak niczym zaskakującym. Żaden zwykły pisarz nie byłby w stanie wyrazić takich myśli i uniwersalnych prawd w tak prosty sposób, jak czynił to Antonio Tabucchi.

Ten włoski pisarz był głęboko zakochany w Portugalii. Urodził się jednak w Pizie we Włoszech, mieście znanym głównie ze słynnej wieży. Co ciekawe, dzień jego narodzin był tym samym dniem, w którym alianci zbombardowali to miasto, aby uwolnić je od nazistów. Od najmłodszych lat Antonio Tabucchi był zapalonym czytelnikiem i namiętnym podróżnikiem. Dlatego też wiele jego cytatów odnosi się do tych właśnie kwestii.

Pamięć i sny zajmują także szczególne miejsce w twórczości Antonio Tabucchiego. Między innymi z tego też powodu zainteresował się on bliżej w pewnym momencie życia twórczością Fernando Pessoa. Wpływ Pessoa, oprócz własnej analizy realiów jego czasów, pozwolił Tabucchiemu stać jednym z najwybitniejszych współczesnych powieściopisarzy.

Ponadto Antonio Tabucchi był autorem wielu wypowiedzi, o których można powiedzieć, że są jednocześnie krytyczne, ale zarazem pogodne. Jego niektóre cytaty były też bardzo humanistyczne z natury i rzucają interesujące światło na nasz obecny świat.

W naszym dzisiejszym artykule omówimy sobie niektóre z najbardziej niesamowitych cytatów, których autorem był właśnie Antonio Tabucchi.

1. Jak Antonio Tabucchi odnosił się do zamieszkiwania w ojczystym kraju?

Istnieje kilka ciekawych stwierdzeń w pracach Antonio Tabucchiego, które mówią o jego rodzinnym pochodzeniu. Jest to jeden z aspektów, na który największy wpływ wywarły prace Fernando Pessoa. To właśnie w ich rezultacie Antonio Tabucchi przeniósł się do Portugalii, kraju, w którym naprawdę zakochał się bez reszty.

Otwarta książka

Ten cytat zdaje się ujawniać w pełni jego stanowisko w tej sprawie. Brzmi on:

„Nigdy nie opuściłem swojej ziemi. Zostałem w niej zasadzony jako kiełkująca roślinka”.

To zdanie dotyczy nie tylko jego osobistej sytuacji, ale także wszystkich osób, które musiały opuścić rodzinne strony. Bez względu na to, jak daleko się posuną, ich korzenie zawsze będą w miejscu, w którym się wychowały.

2. Antonio Tabucchi i jego cytaty na temat pamięci

Pamięć to kolejny powracający motyw w tekstach Antonio Tabucchiego. Na przykład w jednym ze swoich utworów mówi on wprost:

„Żywo pamiętam historie, które mój dziadek opowiedział mi o rzezi w trakcie pierwszej wojny światowej. A przecież ludzie zapominają zbyt często, że była ona jedną z najgorszych masakr w historii ludzkości”.
-Antonio Tabucchi-

Jak powiedzieliśmy powyżej, Antonio Tabucchi urodził się w trakcie wojny, co uczyniło z niej dla pisarza bardzo drażliwy temat.

Wiemy obecnie, że pamięć jest bezpośrednio związana z kreatywnością i wyobraźnią. Cóż, te cechy dotyczą także zapomnienia. Są jednak pewne rzeczy, o których nie możesz zapomnieć, bez względu na to, jak bardzo się starasz. Zwłaszcza jeśli chodzi o coś, czego doświadczyłeś z pierwszej ręki.

3. Przekonania i serce

Antonio Tabucchi w jednym ze swoich najsłynniejszych cytatów mówił o coraz powszechniejszym dylemacie między tym, co się myśli, a tym, co się czuje gdzieś w duszy. Jego słowa brzmiały następująco:

„Trudno jest mieć dokładne przekonanie względem jakiejś kwestii, gdy mówimy o przyczynach wypływających z głębi serca”.
-Antonio Tabucchi-

Zasadniczo autor mówi nam o tym, jak dwuznaczne są ludzkie uczucia. Właśnie dlatego przekonania, które wynikają z subiektywnych powodów, są zwykle kruche lub przynajmniej nieco mylące. Jeśli chodzi o to, powód jest najbardziej wiarygodnym punktem odniesienia.

4. Hybrydyzacja i miscegenacja

Antonio Tabucchi był zapalonym podróżnikiem. Można powiedzieć, że motorem napędowym jego pasji była ciekawość, więc zawsze chętnie się uczył nowych rzeczy. Chciał poznać różne sposoby bycia, myślenia i życia. Był niezwykle otwarty na różnice. Miał wielką zdolność do zastanawiania się nad sensem otaczających go rzeczy.

Ludzki mózg

Z tego powodu uważał, że puryzm w ujęciu demograficznym jest drogą donikąd, a nie celem, do którego warto dążyć. Wyraził to w powszechnie znanym cytacie:

„Solą każdej interesującej cywilizacji jest różnorodność”.
-Antonio Tabucchi-

Inaczej mówiąc, im bardziej zróżnicowane społeczeństwo, tym ciekawsze rzeczy z tego wynikają.

5. Kwestie polityczne, które jednak nie wydają się być politycznymi

Wiele osób uważa, że świat polityki to zamknięty krąg z udziałem polityków. Jednak z głębszej perspektywy jasne jest to, że władza, pod wieloma względami, jest częścią codziennego życia każdej osoby. Niezależnie od tego, czy uczestniczy ona w formalnej polityce na dowolnym szczeblu, czy też nie.

Jedno z wyrażeń, jakie w trakcie swojego życia sformułował Antonio Tabucchi, brzmi następująco:

„Moim zadaniem jest patrzeć na to, co robi polityk, a nie samemu być politykiem”.
-Antonio Tabucchi-

Odnosi się ono do znaczenia zwracania uwagi na te realia, w których władza bezpośrednio dotyka życia pojedynczego obywatela. Niezależnie od działań kogoś oddanego działalności politycznej.

6. Ideały doskonałości według Antonio Tabucchiego

W tym punkcie chcemy przytoczyć naprawdę niesamowite stwierdzenie, które może stać się mantrą dla naszej demokracji:

„Doskonałość rodzi doktryny, dyktatorów i idee totalitarne”.
-Antonio Tabucchi-

Wyraża to ostrą krytykę ideałów doskonałości, które najczęściej doprowadzają nas do katastrofy.

Zarówno na poziomie rodzinnym, jak i edukacyjnym oraz we wszystkich innych obszarach społeczeństwa, to zaostrzone zapotrzebowanie na doskonałość prowadzi tylko do rozwoju arbitralności. Jest to najbardziej niedoskonały sposób komunikowania się z innymi ludźmi.

7. Nasza obecna pamięć

Ten włoski pisarz również bardzo krytycznie oceniał sposób przepływu wiedzy i nawiązywania relacji. Innymi słowy, był krytykiem tego, co nazywamy „postmodernizmem”.
W oparciu o tę informację warto przytoczyć następny cytat z jego twórczości. Może on nawet wydać się zaskakujący:

„Na dzień dzisiejszy nasza pamięć ma postać płaskiego jak stół encefalogramu”.
-Antonio Tabucchi-

Oznacza to, że niektóre wydarzenia dzieją się tak szybko i wydają się tak trywialne w naszych oczach, że czasami nie zasługują nawet na zapisanie w naszej pamięci.

Antonio Tabucchi był pełnym życia, pasji i energii pisarzem, który poświęcił niektóre swoje prace mówieniu o ludziach, którzy nie mogli osiągnąć tego, o czym marzyli lub którzy po prostu nie umieli śnić. Czytanie jego tekstów to wspaniałe doświadczenie, które obiecuje wielkie niespodzianki i cenne refleksje.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Capano, D. A. (2007). El errático juego de la imaginación: la poética de Antonio Tabucchi. Editorial Biblos.
Scroll to Top