Alkoreksja: zastępowanie jedzenia alkoholem

„Nie jedz przez weekend, bo zamierzasz pić alkohol i musisz kontrolować kalorie”. Jest to nowa i powszechna praktyka wśród młodych ludzi w wieku od 17 do 24 lat. Stawia pytanie, czy alkoreksja jest nowym zaburzeniem odżywiania?
Alkoreksja: zastępowanie jedzenia alkoholem

Ostatnia aktualizacja: 02 sierpnia, 2022

Alkoreksja to zmiana zachowań żywieniowych. Występuje najczęściej u młodych studentów i objawia się głównie w weekendy. W tym czasie i biorąc pod uwagę, że ich celem jest spożywanie alkoholu w czasie wolnym, uczniowie decydują się ograniczyć spożycie posiłków. W ten sposób mają większą kontrolę nad liczbą spożywanych kalorii.

Mamy tu do czynienia z zachowaniem z pogranicza borderline, które jest niepokojące, ponieważ statystyki dotyczące go rosną. To, co zaczęło się jako zachowanie wśród studentów uniwersytetów, teraz rozprzestrzenia się również wśród 25-35-latków.

Nieco ponad dekadę temu New York Times po raz pierwszy opisał i nazwał to zaburzenie. Niemniej jednak, alkoreksja nie jest obecnie klasyfikowana jako kategoria kliniczna ani zaburzenie w żadnych podręcznikach diagnostycznych. Jasne jednak jest, że jest to rodzaj zaburzenia odżywiania (ED). Eksperci ostrzegają przed koniecznością zwrócenia uwagi na to coraz częstsze zjawisko.

Ograniczenie przyjmowania pokarmów ma również na celu przyspieszenie pojawiania się skutków upijania się.

Przyjaciele na imprezie
Schorzenie to łączy się z bulimią i zwiększonym wysiłkiem fizycznym.

Alkoreksja: definicja, cechy i przyczyny

Alkoreksja to zmiana zachowań żywieniowych. Osoba, która na nią cierpi, zastępuje kalorie z jedzenia kaloriami z alkoholu. Nie jest to wyraźna forma uzależnienia od alkoholu ani zwykłe zaburzenie odżywiania, takie jak bulimia czy anoreksja. Jest to zupełnie inne zjawisko, które wymaga uwagi, analizy i środków zapobiegawczych.

W 2020 roku University of Huddersfield (Wielka Brytania) przeprowadził badania mające na celu zrozumienie tej praktyki. Badacze zastanawiali się, czy w rzeczywistości jest to tylko zwyczaj studentów wyższych uczelni i co może być jego motywatorem.

Odkryto, że alkoreksja to rosnący trend, który wykracza poza społeczność studencką. Niska samoocena i poszukiwanie wrażeń wydają się być dwoma jej wyzwalaczami. Jest też więcej zmiennych, o których powinniśmy wiedzieć.

Jak to się manifestuje?

Główną cechą tej praktyki jest ograniczanie jedzenia w weekendy, z myślą o zastąpieniu kalorii z jedzenia kaloriami z alkoholu. Innymi słowy, celem alkoreksji jest kontrola wagi. Inną motywacją jest czerpanie radości z samych napojów alkoholowych i kontekstu społecznego otaczającego ich konsumpcję.

  • Oprócz diety mającej na celu zrekompensowanie kalorii spożywanych z alkoholu, jest jeszcze inny cel. Chodzi o szybsze upicie się.
  • Ludzie wykonują intensywne ćwiczenia, aby spalić kalorie przed weekendem.
  • Niektóre osoby wymiotują lub uciekają się do stosowania środków przeczyszczających lub moczopędnych.

Upijanie się połączone z zaburzeniami odżywiania jest częstsze u kobiet.

Skutki alkoreksji

Picie dużych ilości alkoholu ma poważny wpływ na zdrowie człowieka. W szczególności, jeśli praktyka rozciąga się w czasie i staje się nawykiem. To dlatego, że:

  • Kalorie pozyskiwane z alkoholu to puste kalorie, które nie mają prawie żadnej rzeczywistej wartości odżywczej. Skutkuje to odwodnieniem i dużym niedoborem witamin i minerałów.
  • Zwiększa się ryzyko uzależnienia od alkoholu.
  • Prawdopodobne są również zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia, anoreksja, zaburzenia z napadami objadania się.
  • W dłuższej perspektywie mogą pojawić się choroby wątroby, problemy sercowo-naczyniowe, cukrzyca, demencja, osteoporoza, zaburzenia miesiączkowania, przyspieszone starzenie się.

Kultura szczupłości

Od dziesięcioleci żyjemy w kulturze, w której panuje tyrania idealnego ciała i szczupłości jako jedynej formy piękna. Media społecznościowe są lustrem, w którym młodzi ludzie codziennie patrzą na siebie, aby porównywać, a także osądzać siebie. Prowadzi to do praktyk, które są coraz bardziej szkodliwe i wyrafinowane.

  • Z reguły niska samoocena i naśladownictwo społeczne są podstawowymi elementami wyzwalającymi alkoreksję. Ludzie odczuwają potrzebę kontrolowania własnej wagi. Z drugiej strony mają chęć zintegrowania się ze swoją grupą społeczną. W rzeczywistości picie i upijanie się to liczba młodych ludzi, którzy spędzają weekendy.
  • Kolejnym czynnikiem są słabe umiejętności radzenia sobie z emocjami. Ci młodzi ludzie nie mają zasobów, by radzić sobie z lękiem i dezaktywować narzucone społecznie kanony piękna ze swoich mentalnych narracji.
  • Presja akademicka, problemy związane z pracą i rodziną oraz ogólne rozczarowanie społeczeństwem to inne czynniki motywujące do korzystania z alkoholu jako mechanizmu ucieczki.
Smutna kobieta cierpiąca na pijakoreksję
Zwykle potrzeba dużo czasu, aby uświadomić sobie, że mamy problem z jedzeniem i piciem.

Leczenie alkoreksji

W 2018 roku University of Southern California opublikował artykuł o alkoreksji. Zaproponowano włączenie nowej kategorii diagnostycznej, czyli zaburzeń pokarmowych i alkoholowych (FAD). Wyraźnie widać, że mamy tu do czynienia z naprawdę poważnym problemem, w którym łączą się dwie sfery kliniczne: spożywanie alkoholu i zaburzenia odżywiania.

W przypadku alkoreksji poszkodowany powinien udać się do lekarza w celu skierowania do specjalistycznych ośrodków. Wymagana jest opieka multidyscyplinarna, aby zająć się zaburzeniem na poziomie psychologicznym, żywieniowym i medycznym. Jednak osoby cierpiące na ten problem zwykle nie szukają pomocy, dopóki nie są bardzo niedożywione i uzależnione od alkoholu.

Każdy pacjent wymaga indywidualnego planu leczenia. Programy te składają się z lekarzy, psychologów, dietetyków i innych terapeutów, którzy zapewniają niezbędne wsparcie. Dzięki temu osoby chore są w stanie odbudować własne życie i przyjąć nowe, ulepszone codzienne nawyki.

W takich przypadkach należy zawsze szukać fachowej pomocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Griffin, B.L., Vogt, K.S. Drunkorexia: is it really “just” a university lifestyle choice?. Eat Weight Disord 26, 2021–2031 (2021). https://doi.org/10.1007/s40519-020-01051-x
  • Pietrabissa , G., Rossi , A., Gaudenzi , M., Bertuzzi , V., Tagliagambe , A., Volpi , C., Manzoni , G. M., Cattivelli , R., Mannarini , S., Castelnuovo , G., & Simpson , S. (2021). Drunkorexia: empirical investigation and analysis of the characteristics of the phenomenon in an Italian sample of adolescents and young adults. Psychology, Society & Education10(3), 285-299. https://doi.org/10.21071/psye.v10i3.13920
  • Laghi F, Pompili S, Bianchi D, Lonigro A, Baiocco R. Psychological characteristics and eating attitudes in adolescents with drunkorexia behavior: an exploratory study. Eat Weight Disord. 2020 Jun;25(3):709-718. doi: 10.1007/s40519-019-00675-y. Epub 2019 Mar 19. PMID: 30888609.
  • Malaeb, D., Bianchi, D., Pompili, S., Berro, J., Laghi, F., Azzi, V., Akel, M., Obeid, S., & Hallit, S. (2022). Drunkorexia behaviors and motives, eating attitudes and mental health in Lebanese alcohol drinkers: a path analysis model. Eating and weight disorders : EWD27(5), 1787–1797. https://doi.org/10.1007/s40519-021-01321-2

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.