Aktywność fizyczna – 5 korzyści psychologicznych jakie daje

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna pomaga nam zachować zdrowie i zapobiega wszelkim chorobom. Regularne ćwiczenia to doskonały sposób na oczyszczenie umysłu, podejmowanie mądrzejszych decyzji i poprawę samopoczucia.

Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia, że ​​umysł i ciało są dwoma odrębnymi bytami, które nie mają ze sobą wiele wspólnego. Ale tak nie jest. Ciało i umysł kształtują się nawzajem i współpracują ze sobą. Są ze sobą połączone. W rzeczywistości ich zdrowa współpraca ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia.

Badacze odkryli, że bez względu na wiek i kondycję aktywność fizyczna ma wspaniały wpływ na sposób uczenia się i emocje. Wiele problemów psychologicznych można opanować i leczyć, wprowadzając do codziennego życia elementy sportu i ćwiczeń fizycznych. Przyjrzyjmy się niektórym korzyściom, jakie daje aktywność fizyczna.

„Ruch jest lekarstwem na zmiany w stanie fizycznym, emocjonalnym i mentalnym”.
-Carol Welch-

1. Aktywność fizyczna zwiększa samoocenę

Jak to możliwe, że aktywność fizyczna wpływa na coś tak wewnętrznego jak samoocena? Powodem jest to, że wysiłek podejmowany w celu dbania o nasze ciało i przesuwanie granic, sprawia, że ​​postrzegamy siebie bardziej pozytywnie.

Aktywność fizyczna - biegaczka z słuchawkami

Ukończony trening wywołuje wrażenie podobne do tego, które pojawia się, gdy osiągamy cel. To z kolei zwiększa wartość, którą w sobie dostrzegamy. Ponadto aktywność fizyczna poprawia nasz wygląd w stosunkowo krótkim czasie. Nasza skóra wygląda świeżo, ciało staje się silniejsze, a to wszystko sprawia, że wyglądamy atrakcyjniej.

2. Aktywuje hormony szczęścia

Jednym z efektów, jakie aktywność wywiera na mózg, jest zwiększenie produkcji endorfin. Endorfina jest substancją chemiczną, która działa jako neuroprzekaźnik. Jej zadaniem jest redukcja bólu fizycznego (działa jak lek), a jednocześnie wywołanie poczucia szczęścia.

Dlatego aktywność fizyczna jest wysoce zalecana dla osób, które cierpią na objawy depresji lub po prostu czują się „zdołowane”. W rzeczywistości, wykonywanie ćwiczeń przez 15-20 minut daje niesamowicie korzystny efekt, gdy odczuwamy smutek.

3. Zmniejsza stres i niepokój

Jest ona doskonałym sposobem na zmniejszenie napięcia mięśniowego, co znacząco obniża stres. Z jednej strony, ćwicząc odsuwamy myśli od problemu, co uspokaja nas i zmniejsza niepokój. Z drugiej strony rekreacyjny aspekt ćwiczeń i sportu zmniejsza napięcie emocjonalne.

Aktywność fizyczna - mężczyzna na siłowni

Aktywność fizyczna wspomaga również proces reabsorpcji kortyzolu, znanego również jako „hormon stresu”. Kiedy boimy się, niepokoimy lub jesteśmy zdenerwowani, ilość kortyzolu w ciele znacznie wzrasta. Kiedy wykonujemy ćwiczenia fizyczne, nasz organizm łatwiej przetwarza ten hormon, przez co zmniejsza się nasz stres.

4. Chroni przed upośledzeniem funkcji poznawczych

Sport  ma nie tylko niesamowity wpływ na nasz nastrój, ale także na nasze zdolności poznawcze. Regularna aktywność fizyczna zwiększa ilość różnych substancji chemicznych w mózgu. Substancje te zapobiegają degeneracji niektórych neuronów w hipokampie.

Innymi słowy, ćwiczenia pomagają naszemu mózgowi prawidłowo pracować, gdy się starzejemy. Ludzie, którzy prowadzą siedzący tryb życia z wiekiem stają się bardziej podatni na choroby, takie jak choroba Alzheimera.

5. Pomaga kontrolować uzależnienia

Badania dowiodły, że aktywność jest doskonałym motywatorem dla osób, które chcą rzucić palenie. Oprócz tego, że pomagają odzyskać pojemność płuc, ułatwiają także zminimalizować objawy odstawienia nikotyny.

Aktywność fizyczna - kobieta ćwiczy na dworze

To tylko niektóre z wielu niezwykłych korzyści psychologicznych, jakie daje aktywność fizyczna. Jak widać, nie musisz być profesjonalnym sportowcem. Wystarczy, że będziesz starać się ćwiczyć przez 15-20 minut dziennie. Jeśli to nie jest możliwe, spróbuj przez pół godziny trzy dni w tygodniu. Jesteśmy pewni, że efekty pojawią się w mgnieniu oka.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top