Mówienie przez sen - czy jest niebezpieczne?

Mówienie przez sen - czy jest niebezpieczne?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Czy ktoś kiedykolwiek powiedział Ci, że mówisz przez sen? Mówienie przez sen to zaburzenie snu, które jest o wiele bardziej powszechne, niż nam się wydaje. Ponadto u każdego może objawiać się inaczej. Niektórzy ludzie wydają niezrozumiałe dźwięki, a inni są w stanie wypowiadać pojedyncze słowa…

Tak czy inaczej, osoby, które mówią przez sen, zwykle martwią się, że mogą przypadkowo wyjawić tajemnicę. Ale czy mówienie przez sen umożliwia prowadzenie spójnej rozmowy z drugą osobą? Czy można wyciągnąć z kogoś odpowiedzi, których normalnie nigdy by nie ujawnił?

Mówienie przez sen może wystąpić kilka razy podczas snu, choć zwykle trwa krótko.

Czym dokładnie jest mówienie przez sen?

Mówienie przez sen to parasomnia, która częściej występuje u młodych ludzi. Może również wystąpić, gdy dana osoba cierpi na stres, lęk, gorączkę lub rodzaj zaburzeń nastroju. Przyczyną tego zaburzenia snu jest nieprawidłowe działanie pewnych obszarów mózgu podczas ich aktywacji lub wstrzymywania.

Różne obszary mózgu są aktywowane lub wstrzymywane, gdy przechodzimy przez różne fazy snu. Jest ich w sumie 5: senność (faza 1), lekki sen (faza 2), głęboki sen (fazy 3 i 4) i REM (faza 5). Ostatnia faza to czas, w którym może wystąpić mówienie przez sen, choć może się również zdarzyć w fazie trzeciej i czwartej.

Śpiący mózg

Mówienie przez sen może przebiegać inaczej u różnych ludzi. Niektórzy ludzie mogą coś wykrzyczeć, strasząc każdego śpiącego w pobliżu. Inni mogą wypowiedzieć stosunkowo długi, prawdopodobnie bezsensowny monolog. Czasami mówienie przez sen przejawia się w emocjach osoby śpiącej.

Mówienie przez sen nie jest poważne, a raczej całkowicie nieszkodliwe.

Ale czy możemy prowadzić spójną rozmowę z kimś, kto cierpi na to konkretne zaburzenie snu? Odpowiedź brzmi: „to zależy”. Niektórzy ludzie są w stanie mówić przez sen krótkie wypowiedzi. Inni sprawiają wrażenie, jakby rozmawiali z kimś, kto odpowiada w ich umyśle. W tym drugim przypadku możemy zrobić test, zadając tej osobie jakieś pytanie. Czy zareaguje na to, co do niej powiedzieliśmy?

Mówienie przez sen, a problemy w związku

Mówienie przez sen czasem staje się powodem do żartów w gronie znajomych. Wtedy taka osoba może obawiać się, że ktoś mógł ją o coś zapytać, a ona odpowiedziała zbyt szczerze. Może obawiać się, że inni mogą odkryć jej najgłębsze sekrety. Jednakże znajomi nie będą w stanie powiedzieć, o co pytali lub co odpowiedział śpiący.

Dzieje się tak, ponieważ zdania, słowa lub monologi, które mówi osoba śpiąca, zazwyczaj nie stanowią odpowiedzi na zewnętrzne bodźce. Są produktem braku przytomności i być może snem, który ma w danej chwili śpiący. Możemy zadać pytanie osobie, która mówi przez sen, ale najbardziej prawdopodobne jest, że jej odpowiedź będzie oderwana od kontekstu i pozbawiona spójności.

Oto przykład. Kobieta śpi w salonie, a jej przyjaciółka jest obok niej. Nagle wydaje się, że śpiąca kobieta coś mamrocze, na co jej przyjaciółka pyta: „co?” Kobieta znów zaczyna mówić, tym razem nieco głośniej.

Przyjaciółka podchodzi bliżej, zadaje pytanie jeszcze raz i słucha ledwo słyszalnej odpowiedzi, „ścieżka dźwiękowa”. Bez względu na to, ile razy jej przyjaciółka zapyta, co to znaczy, kobieta prawdopodobnie powtórzy to samo słowo lub po prostu nie odpowie.

Kobieta śpi na sofie

To dość istotny przykład, ponieważ ludzie, którzy wchodzą w interakcje z osobą, która mówi przez sen często powtarzają to samo pytanie. Dzieje się tak dlatego, że osoba śpiąca ledwie wypowiada słowa i trudno je zrozumieć. Również ci, którym zdarzyło się „rozmawiać” z taką osobą, mówią, że śpiący „rozmówca” najczęściej po prostu odwraca się i dalej śpi.

Czy mówienie przez sen szkodzi?

Mówienie przez sen wiąże się z pewnym problemem. A mianowicie, może się zdarzyć, że wypowiemy przez sen nazwisko lub pełne zdanie, które mogłoby zostać błędnie zinterpretowane. Niemniej słowa wypowiedziane przez sen niekoniecznie cokolwiek oznaczają. W rzeczywistości jest bardzo prawdopodobne, że wypowiedź w ogóle nie ma sensu. Mimo to takie nieporozumienie może powodować problemy w związku.

Czasami krzyki, płacz lub inne emocje, które wyraża śpiący, mogą utrudnić sen osobom znajdującym się w pobliżu lub je przestraszyć. Jeśli tak jest, eksperci zalecają ćwiczenia relaksacyjne i odpoczynek. Ogólnie rzecz biorąc, tego typu epizody nie są częste i zwykle trwają tylko minutę lub dwie.

Mówienie przez sen dotyczy 50% dzieci i tylko 5% dorosłych.

Mężczyzna leży w łóżku z szeroko otwartymi oczami

Czy cierpisz na to zaburzenie snu? Czy znasz kogoś, kto mówi przez sen? Nawet jeśli Twoja odpowiedź brzmi „tak”, możesz spać spokojnie wiedząc, że nikt nie sprawi, że wyjawisz swoje najgłębsze sekrety.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.