Aktywacja behawioralna: metoda leczenia depresji

Aktywacja behawioralna: metoda leczenia depresji

Ostatnia aktualizacja: 11 września, 2017

Nagle smutek zaczyna przenikać każdy aspekt Twojego życia. Wszystko jest bolesne i nie masz ochoty na robienie czegokolwiek. Więc chowasz się w łóżku i patrzysz, jak przemija Twoje życie, bo nie jesteś w stanie nic zrobić. Nie myślisz o żadnym leczeniu, a już na pewno nie o trudno brzmiących nazwach, takich jak… jak to szło? Aha, aktywacja behawioralna.

Z czasem zaczynasz się przyzwyczajać do tego braku aktywności. Wydaje Ci się, że taki bezruch sprawi, że poczujesz się lepiej. Przekonujesz siebie, że opuszczanie domu wyrządzi Ci większe szkody. Przecież od kiedy nie uczestniczysz we współczesnym świecie, udało Ci się trochę ustabilizować, a ból stał się trochę bardziej znośny…

Nie, chwileczkę – odzyskaj kontrolę nad swoim życiem i poszukaj pomocy! Przed Tobą długa droga, ale musisz podjąć pierwszy krok, a aktywacja behawioralna może Ci w tym pomóc.

„Smutna dusza może zabić Cię szybciej, o wiele szybciej, niż bakteria.”
-John Steinbeck-

Kiedy leczenie jest wymagane

Chociaż ludzie naprawdę o tym nie mówią, prawda jest taka, że 13% chorób na całym świecie to choroby psychiczne.

Ze względu na wysoką częstotliwość występowania i związane z nią zagrożenia, takie jak samobójstwo, depresja jest jednym z najpoważniejszych problemów na tle psychicznym.

Nie tylko jest głównym powodem, dla którego ludzie szukają profesjonalnej pomocy, ale także jest jednym z najbardziej obezwładniających problemów zdrowotnych, ponieważ może osłabiać i umysł i ciało.

Aktywacja behawioralna jako sposób leczenia depresji

Częstotliwość występowania chorób psychicznych jest większa niż chorób fizycznych, takich jak rak czy choroby serca. Ponadto przewiduje się znaczny wzrost tego wskaźnika do roku 2020, jeśli nie zostaną wprowadzone odpowiednie strategie zapobiegawcze i metody leczenia, takie jak aktywacja behawioralna.

Na domiar złego wysoka częstotliwość występowania depresji jest związana z wysokimi kosztami na poziomie osobistym, społecznym i ekonomicznym. Co więcej, depresja często występuje razem z innymi chorobami fizycznymi i psychicznymi.

Wreszcie, choroba ta może przerodzić się w chorobę przewlekłą, jeśli nie jest leczona lub jeśli jest leczona niewłaściwie, co jeszcze bardziej pogłębia wyżej wymienione problemy.

„Dusza znosi ostry ból znacznie łatwiej niż przedłużającą się nędzę.”
-Jean-Jacques Rousseau-

Dlaczego warto stosować aktywność behawioralną?

Aktywacja behawioralna to narzędzie skupiające się na zachowaniu osoby cierpiącej na depresję. Badania wykazały, że chorzy na depresję podejmują zaskakująco niewiele działań, a wraz z postępem choroby liczba ta maleje jeszcze bardziej.

Oznacza to, że gdy ludzie są przygnębieni, odmawiają rozpoczęcia nowych projektów, a nawet rezygnują z bieżących. Aktywacja behawioralna skupia się na tym wycofywaniu się, zachęcając do stopniowego zwiększania liczby aktywności wykonywanych przez chorego.

„Tańcząc, wyrzucam z mojego ciała smutek i żal, a w ich miejsce pozwalam wnieść radość i rytm.”

-Inga Muscio-

Trzeba jednak pamiętać, że nie polega to na tym, aby robić rzeczy dla samego ich robienia.

Osoba cierpiąca na depresję powinna częściej wykonywać czynności, które ją interesują, np. czytanie, uprawianie sportu, odnawianie przyjaźni, taniec, podróżowanie lub chodzenie na kawę do ulubionej kawiarni.

To powinno być stopniowe. Chodzi o odbudowę życia mimo przeżywania ciężkiego okresu, aby móc poczuć się lepiej.

Pełna energii kobieta skacze

Jakie korzyści przynosi aktywacja behawioralna

Korzyści, które przynosi aktywacja behawioralna jako metoda leczenia depresji zostały dokładnie przeanalizowane.

Najważniejsze jest to, że może być stosowana jako leczenie alternatywne lub uzupełniające dla leczenia farmakologicznego, co oznacza, że zwiększa pozytywny wpływ leczenia, skraca czas regeneracji i zmniejsza efekty uboczne.

Warto wspomnieć, że aktywność behawioralna okazała się być co najmniej tak samo skuteczna jak leki przeciwdepresyjne. Ponadto ma przewagę nad leczeniem farmakologicznym: nie powoduje skutków ubocznych tak jak leki.

Aktywacja behawioralna jest skutecznym sposobem leczenia depresji, ale nie oznacza to, że należy ją wyodrębnić z procesu terapii.

To raczej narzędzie, które można wykorzystać do poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia, ale które zawsze powinno być projektowane, opracowane i prowadzone przez profesjonalistów.

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Frank Marino, Volkan Olmez i Austin Schmid


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.