Ślepa miłość może narazić Cię na wielkie zagrożenie

Ślepa miłość może narazić Cię na wielkie zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 11 września, 2017

Znasz powiedzenie: „piękno skrywa się w oczach obserwatora”? Cóż, a co jeśli obserwator jest zupełnie ślepy? Możesz widzieć coś pięknego, kiedy wszyscy pozostali będą widzieć tylko katastrofę. Czy patrzysz na świat przez okulary, które podała Ci ślepa miłość?

Każdy myśli, że miłość jest cenną rzeczą, która wzbogaca świat, co często jest prawdą. Jednak miłość ma wiele odmian i na przykład ślepa miłość na ogół nie prowadzi do niczego dobrego. Czy Ci się to podoba czy nie, potwierdzono to na drodze badań naukowych.

Dokąd prowadzi ślepa miłość?

Badania przeprowadzone przez zespół badaczy z Uniwersytetu Londyńskiego wykazały, że ślepa miłość istnieje, a jej konsekwencje mogą być bardzo negatywne.

Wspomniani naukowcy odkryli, że taki stan może występować zarówno w relacji romantycznej, jak i miłości rodzicielskiej. Wygląda na to, że oba wywołują podobne reakcje w mózgu. Jednak w przypadku relacji romantycznej, aktywowane jest podwzgórze, przez co poziom emocji jest znacznie większy.

Ślepa miłość

Negatywne konsekwencje to najgorsze, co powoduje ślepa miłość, która może przecież spotkać każdego. Poniżej omówimy konsekwencje, do jakich prowadzi ślepa miłość.

Ślepa miłość – konsekwencje

Najważniejsze konsekwencje ślepej miłości wiążą się z krytyką społeczną. Nasze emocje są tak silne, że całkowicie blokują wszystko inne. Gdy nie widzisz wad Twojego partnera, jego złe uczynki są przez Ciebie interpretowane w odmienny sposób, usprawiedliwiane lub zostają całkowicie wymazane z Twojej pamięci.

Jeśli Twój partner rani Cię w jakikolwiek sposób, Ciebie to tak naprawdę niewiele obchodzi. jeśli dopadła Cię ślepa miłość, koncentrujesz się na drugiej osobie tak bardzo, że wszelkie negatywne emocje z nim związane są wymazywane.

Twój partner może robić, co tylko chce, bo nie potrafisz zachować nawet najmniejszego obiektywizmu wobec niego. Twój umysł jest w stanie usprawiedliwić wszystko, co robi Twoja ukochana osoba.

Jeśli Twoje dziecko tyranizuje inne dzieci, usprawiedliwisz jego zachowanie jako działanie w obronie własnej. Jeśli otrzymuje złe oceny, według Ciebie jest to wina nauczyciela, który niewystarczająco wyjaśnia materiał. Jeśli dziecko odzywa się do Ciebie bezczelnie, to dlatego, że jest zestresowane przez nadmiar obowiązków.

Jeśli Twój partner Cię okłamuje, uważasz, że robi to, aby Cię chronić. Jeśli nie chce spędzać z Tobą czasu, to dlatego, że ma do zrobienia wiele ważnych rzeczy. Jeśli Cię zdradza, to dlatego, że nie udało Ci się zapewnić mu wszystkiego, czego potrzebuje. Ślepa miłość opiera się na zasadzie, że winny jest zawsze ktoś inny.

Krótko mówiąc, kiedy w swoją pułapkę łapie Cię ślepa miłość, całkowicie ukierunkowujesz się na drugą osobę i zapominasz, kim jesteś. Twój partner może być Ci niewierny, albo ranić Cię w jakiś inny sposób, ale głęboka miłość, którą do niego czujesz, uniemożliwia Ci zrobienie czegokolwiek w swojej obronie.

„Zakochanie to stan umysłowej nędzy, w którym Twoja świadomość kurczy się, podupada i zostaje sparaliżowana”.

-José Ortega y Gasset-

Co jeszcze wykazały badania

Naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego przeskanowali ponad 20 mózgów ludzi, którzy doświadczali miłości matczynej i romantycznej. Podczas gdy efekty i reakcje były podobne dla obu typów relacji, istniała między nimi pewna wyraźna różnica.

Naukowcy zaobserwowali, że relacja romantyczna wprawia ludzi w stan euforii, przez który mózg uwalnia więcej oksytocyny i dopaminy, czyli substancji chemicznych odpowiadających za odczuwanie przyjemności.

Tak więc, ponieważ miłość to uczucie powodujące głęboki stan szczęścia i przyjemności, gdy ślepo się zakochasz, Twój mózg odczuwa to przyjemne uczucie i chce utrzymać je jak najdłużej.

Ślepa miłość powoduje, że ludzie idealizują swoich partnerów. Jest to sposób na przedłużenie tego przyjemnego stanu do momentu, w którym ich absolutne uwielbienie uniemożliwia im przyjęcie obiektywnego spojrzenia na sytuację.

Dziewczyna z zawiązanymi oczyma obok wielkiego serca

Miłość może być cudowna

Podsumowując, miłość może być wspaniała, ale z przeprowadzonych badań powinniśmy wyciągnąć ważny wniosek: wszystko jest piękne w odpowiedniej ilości, ale w nadmiarze lub niedoborze zazwyczaj prowadzi do negatywnych konsekwencji.

Tak czy inaczej, mózg nie potrafi określić, czy to co czujesz to ślepa miłość. W związku z tym, jeśli wpadniesz w tę pułapkę, nie będzie Ci łatwo się z niej wydostać, ponieważ nabierzesz odporności na krytykę innych ludzi i absolutnie oddasz się partnerowi.

Pamiętaj, że nie zrobisz tego świadomie, ponieważ przez cały czas będziesz ignorować swoją świadomość. Jedyna prawda, jaką zechcesz akceptować będzie niesiona przez Twoje myśli.

Czy istnieje rozwiązanie tego problemu? Prawda jest taka, że nie ma na to jasnej odpowiedzi. A jeśli zakochasz się w dobrej osobie, to logicznie, że Cię ona nie skrzywdzi i będzie Cię kochać we właściwy sposób.

W tym przypadku nie będziesz ukrywać poważnych ran poprzez zobojętnienie na zadawany Ci ból. Ślepa miłość jest powodem do niepokoju, gdy Twoja ukochana osoba wyrządza szkody, ale Twoje uczucia nie pozwalają Ci dostrzec bólu, który w normalnych warunkach ostrzegłby Cię o wspomnianym zagrożeniu.

„To trudne i bolesne, nie być kochanym, gdy wciąż się kogoś kocha, ale jeszcze trudniej jest nadal być kochanym, kiedy przestało się kochać tę osobę”.

-Benjamin Constant-

Oznacza to, że ślepa miłość prowadzi do pewnego rodzaju zguby. Niemniej jednak nic na tym świecie nie trwa wiecznie. Więc ciesz się każdą chwilą swojego życia i niech czas i zdrowy rozsądek zadbają o to, aby wszystko znajdowało się na swoim miejscu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.