Akalkulia - zaburzenie polegające na braku umiejętności rozumienia liczb
Akalkulia jest zaburzeniem, które objawia się w trudnościach w liczeniu i rozwiązywaniu problemów matematycznych. Ale czym różni się od dyskalkulii i jak leczy się ją w dzisiejszych czasach? Opowiemy Ci o tym w tym artykule.
Wyobraź sobie przez chwilę, że nie możesz zrozumieć liczb i obliczeń tak prostych, jak 2 lub 2 + 2. Ta zmiana umiejętności matematycznych, znana jako akalkulia została opisana przez neurologa Salomona Henschena w 1925 r. i do dziś zadziwia świat nauki.
Czy wiesz, że konkretny obszar Twojego mózgu jest odpowiedzialny za obliczenia matematyczne? Jest to coś w rodzaju zintegrowanego kalkulatora. Dlatego akalkulia jest ograniczeniem, które wpływa bezpośrednio na zdolność liczenia z powodu nabytego uszkodzenia mózgu.
Alkalkulia i jej różne rodzaje
Akalkulie dzielą się na dwie duże grupy w zależności od zdolności na jakie wpływają i uszkodzonych obszarów. Ogólnie rzecz biorąc zazwyczaj mamy do czynienia z uszkodzeniem lewej półkuli odpowiedzialnej za logiczne rozumowanie. Klasyfikacja akalkulii zależy również od obszaru dotkniętej półkuli, jak i od stopnia, w jakim umiejętności zostały stracone.
Akalkulia pierwotna
Akalkulia pierwotna jest defektem umiejętności niezwiązanym z innymi zaburzeniami. Pacjenci tracą zdolność rozumienia pojęć liczbowych i liczenia.
Główne błędy są widoczne w wykonywaniu operacji i w bardziej abstrakcyjnych kwestiach, takich jak użycie i interpretacja znaków. Zmiany są związane z płatem czołowym lewej półkuli. Ten płat jest uważany za dyrygenta naszego mózgu, więc zmiany w nim pociągają za sobą niezdolność do rozumienia pojęć matematycznych. Możemy rozróżnić dwa wyraźne objawy akalkulii pierwotnej:
- Anarytmetia (anarithmetia): niemożliwość wykonania obliczeń arytmetycznych.
- Asyntaktyka: utrata sensu obliczeniowego.
Akalkulia wtórna
Akalkulia wtórna polega na zmianie w umiejętnościach matematycznych w związku z innymi zaburzeniami neuropsychologicznymi. Wówczas wtórna akalkulia może wiązać się z deficytem językowym, przestrzennym lub ogólnych funkcji wykonawczych. Podsumowując możemy pogrupować je w następujące kategorie:
- Akalkulia afazyjna. Wady obliczeń wynikają ze zmian językowych. Niemożność zrozumienia i kodowania języka numerycznego skutkuje niemożnością przeprowadzania na nim działań.
- Akalkulia alkaliczna. Głównie związana z problemami z czytaniem i rozpoznawaniem symboli numerycznych. Pacjent nie potrafi czytać ze zrozumieniem.
- Akalkulia agraficzna. Agrafia to niezdolność do komunikowania się i wyrażania siebie poprzez pisanie. Zaburzenie to nie wynika z niezdolności wykonywania ruchu, ale z niezrozumienia aktu pisania na poziomie symbolicznym. W związku z tym pacjent nie potrafi zapisywać liczb.
- Akalkulia czołowa. Być może najczęstsza wśród akalkulii. Jest ściśle związana z zaburzeniami uwagi. Pacjenci mają tendencję do systematycznego powtarzania błędów. Problem ten jest spowodowany brakiem umiejętności identyfikacji błędów i proponowania nowych rozwiązań.
- Akalkulia semantyczna. W tym przypadku trudność sprawiają relacje. Doskonałym przykładem może być niemożność powiązania problemów matematycznych z operacjami niezbędnymi do ich rozwiązania.
- Akalkulia przestrzenna. Jest ona konsekwencją urazu prawej półkuli. Trudności w wykonywaniu obliczeń arytmetycznych wiąże się z problemami w przetwarzaniu przestrzennym.
Jak wykryć akalkulię pierwotną?
Najważniejszą rzeczą jest obserwacja, czy objawy pojawiają się zarówno w mowie, jak i na piśmie. Akalkulia pierwotna polega na utracie koncepcji numerycznej i czasami może być mylona z różnymi objawami afazji. Konieczne jest sprawdzenie, że deficyt wynika z utraty koncepcji, a nie z braku słownego zrozumienia haseł.
Dlaczego pacjenci z uszkodzeniami płatami czołowymi nie radzą sobie z zadaniami numerycznymi?
Po pierwsze, rozwiązywanie zadań numerycznych wymaga planu, w którego skład wchodzą różne pojęcia matematyczne. Na przykład w celu rozwiązania sumy konieczne jest zrozumienie pojęcia dodawania. Po drugie, większość problemów matematycznych wymaga abstrakcyjnego myślenia. Brak zahamowania w objawach uszkodzenia płatu czołowego utrudnia ten proces, ponieważ zawodzi koncentracja.
Akalkulia i inne problemy
U pacjentów z afazją można zauważyć występowanie akalkulii, o ile wpływa ona na ich zdolności językowe. Z kolei w przypadku afazji Broka deficyt przejawia się w składni zastosowanej do obliczeń. Z drugiej strony, w akalkulii aleksykalnej deficyt jest związany z trudnościami w czytaniu.
Najlepszym przykładem, by to wyjaśnić jest aleksja czysta, w której trudności w słownej i dosłownej interpretacji języka pisanego przejawiają się w błędnej interpretacji liczb, wielkości i hierarchii.
Inne sposoby wykrycia akalkulii
W przypadku agrafii może pojawić się akalkulia związana z niezdolnością zapisywania ilości. Tak więc rodzaj akalkulii będzie zależał od rodzaju agrafii.
Na przykład w przypadku afazji Wernicke pacjent popełnia błędy w zapisywaniu numerów podczas dyktanda. Aby przezwyciężyć ten brak rozumienia werbalnego pacjenci ci zazwyczaj wymyślają liczby i przypisują im własną kolejność.
Leczenie
Najważniejsze jest zrozumienie, że jest to zaburzenie bardzo różniące się od dyskalkulii, która jest problemem rozwoju i uczenia się. I która wymaga innych strategii leczenia. Z drugiej strony diagnoza akalkulii pozostaje zazwyczaj w rękach neuropsychologów, którzy przeprowadzają wiele różnych testów.
Podczas tych testów dana osoba musi wykonywać operacje arytmetyczne, pisemne, działania następujące, interpretację znaków arytmetycznych i wyrównanie liczb w kolumnach.
Leczenie akalkulii pierwotnej będzie zależało od rodzaju urazu i powagi sytuacji. Ponieważ utraconej tkanki nerwowej nie można odzyskać rehabilitacja zwykle skupia się na jednym celu: nauczyć nowych strategii opartych na neuroplastyczności.
Chociaż powrót do zdrowia nigdy nie będzie całkowity należy zapewnić narzędzia, które poprawią adaptację pacjenta do nowej sytuacji. Z drugiej strony, leczenie akalkulii wtórnych będzie zależało od powiązanego z nimi zaburzenia. Postęp technologii zapewnia narzędzia i aplikacje, które są nadzieją dla pacjentów na lepszą przyszłość.
To może Cię zainteresować ...