Agresywność instrumentalna - czyli agresja jako środek do celu

Agresja instrumentalna jest zimniejszym i bardziej przemyślanym typem agresji. Nie jest ani impulsywna, ani emocjonalna.
Agresywność instrumentalna - czyli agresja jako środek do celu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Agresja instrumentalna to forma agresji, w której celem nie jest spowodowanie bólu fizycznego. W rzeczywistości jest bardziej subtelna. W tym przypadku zachowanie jest chłodne, przebiega zgodnie z ustalonym planem, a przede wszystkim dąży do osiągnięcia celu. Każdy, kto stosuje tego typu zachowania, jest motywowany zewnętrznymi wzmocnieniami i szeregiem korzyści, które ma nadzieję osiągnąć. Agresja instrumentalna stanowi jedynie narzędzie do osiągnięcia celu.

Z oczywistych względów nauka behawioralna jest szczególnie zainteresowana tego typu profilem. W końcu wiemy, że aby wyeliminować agresję, musimy zrozumieć motywy, które nią kierują. Najbardziej problematyczny jest rodzaj pozbawiony jakiegokolwiek poczucia moralności i dążący wyłącznie do uzyskania korzyści od innych. To także niebezpieczne.

Ludzie, którzy najlepiej wykorzystują ten rodzaj instrumentalizacji, to ci, których określa mroczna triada. Mają wysokie wyniki w narcyzmie, psychopatii i makiawelizmie i manipulują innymi dla korzyści społecznych, seksualnych i oczywiście ekonomicznych. Przyjrzyjmy się tym typom osób.

„Przemoc jest ostatnim schronieniem niekompetentnych”.

-Izaak Asimow-

Skupiona kobieta opracowuje strategię działania.
Agresja instrumentalna jest środkiem do celu.

Agresja instrumentalna

W przeciwieństwie do reaktywnej czy impulsywnej agresja instrumentalna bardzo dobrze kontroluje swoje emocje i impulsy. To nie jest porywczy rodzaj agresji. To środek do celu. Jednym z przykładów jest przestępca, który stara się popełnić defraudację lub pozbawić osobę jej oszczędności po utrzymywaniu z nią emocjonalnej relacji.

Klasycznym przykładem często podawanym w odniesieniu do tego rodzaju zachowań jest incydent, który miał miejsce kilka miesięcy przed igrzyskami olimpijskimi w 1994 roku. Podczas zawodów w łyżwiarstwie figurowym wydarzyło się coś zupełnie nieoczekiwanego. Nieoczekiwanie napastnik uderzył łyżwiarkę Nancy Kerrigan policyjną pałką na wysokości kolan. Zawodniczka była posiniaczona, choć nie miała złamanego kolana i zdobyła medal olimpijski.

Późniejsze śledztwo ujawniło dziwaczną historię wydarzenia. Odkryli, że konkurent Nancy, Tonya Harding, wraz ze swoim byłym mężem wynajęli kogoś, kto wykona agresywny akt, aby usunąć jej rywalkę z drogi. Od tego czasu osobowość Hardinga była przedstawiana w wielu filmach. Ponadto była przedmiotem więcej niż jednego opracowania na temat instrumentalnej agresji.

Agresja instrumentalna charakteryzuje się przemyślanymi i skrupulatnie zaplanowanymi zachowaniami, które dążą do uzyskania szeregu bardzo konkretnych korzyści.

Najbardziej wyrafinowana forma agresji

Agresja instrumentalna ma swój własny repertuar zachowań, które odróżniają ją od wszelkich innych rodzajów agresji. Osoby te powodują szkody społeczne, emocjonalne i fizyczne, co jest konsekwencją użycia określonych środków do osiągnięcia swoich celów. Liczy się dla nich osiągnięcie „nagrody” w każdy możliwy sposób.

Oto cechy, które definiują ludzi instrumentalnie agresywnych:

  • Ich zachowanie jest zorientowane na cele długoterminowe.
  • Są w stanie obmyślać wyrafinowane plany, aby uzyskać to, czego chcą.
  • Użyją wszelkich środków, aby osiągnąć swój cel, nawet jeśli jest to amoralne lub kryminalne.
  • Zawsze zajmują pozycję władzy nad innymi.

Psychologia popiera pogląd, że instrumentalna agresja jest rozumiana przez teorię warunkowania instrumentalnego Skinnera (Holland i Skinner, 1961). Jest to metoda uczenia się utrwalona jedynie poprzez powiązanie wzmocnień (nagród) i kar z określonym zachowaniem.

Odczłowieczanie ofiar, aby osiągnąć cel

Carleton University (Kanada) przeprowadził badania, które twierdzą, że instrumentalna agresywność i psychopatia są ze sobą powiązane. Rzeczywiście, stwierdza, że takie „drapieżne” zachowanie jest powszechne w tym typie osobowości.

Najbardziej uderzające są mechanizmy mentalne, które prowadzą tych ludzi do stosowania przemocy, która jest niezwykle sprytna, ale jednocześnie z premedytacją.

  • W wielu przypadkach „odczłowieczają swoje ofiary”. Innymi słowy, pozbawiają ich uczuć, praw i potrzeb. Ułatwia im to uciekanie się do dowolnej strategii, aby osiągnąć to, czego chcą. Będą oszukiwać, zdradzać, porzucać lub wyrządzać jakiekolwiek szkody, aby osiągnąć to, czego pragną.
  • Demonstrują instrumentalną empatię. Oznacza to, że są świadomi tego, co czują inni, ale nie obchodzi ich, czy cierpią lub są przestraszeni. Łączenie się z emocjami innych jest dla nich przydatne, ponieważ oznacza, że mogą nimi manipulować.
  • Istnieje wyraźny rozdźwięk moralny i całkowity brak wyrzutów sumienia lub poczucia winy.

Ludzie, którzy stosują agresję instrumentalną, mają tendencję do zastępowania emocji, takich jak poczucie winy lub wstydu, uczuciami takimi jak duma. Dlatego każdy nieuczciwy czyn, który popełniają dla własnych celów, traktują jako pozytywny.

Spór w związku
Brak równowagi w niektórych hormonach, takich jak testosteron i kortyzol, może wyjaśniać ten rodzaj przemocy.

Możliwe źródła agresji instrumentalnej

Jak można wytłumaczyć tego typu zachowanie? Co motywuje tych ludzi? Dlaczego pojawia się u niektórych osób, a u innych nie? Jak zawsze w sprawach behawioralnych, sprowadza się to do kombinacji wymiarów. W tym przypadku są trzy:

  • Czynniki środowiskowe, takie jak wychowanie, edukacja i wpływ traumatycznych doświadczeń w dzieciństwie.
  • Czynniki psychologiczne. Jak wspomnieliśmy wcześniej, mroczna triada osobowości związana jest z instrumentalną agresywnością. Również do choroby afektywnej dwubiegunowej i zaburzenia osobowości typu borderline (BPD).
  • Wyzwalacze biologiczne. Mount Sinai Medical School (USA) przeprowadził badania, które dostarczają jednej teorii. Twierdzi, że występują nieprawidłowości w hormonach, takich jak testosteron i kortyzol, a także neuroprzekaźnikach, takich jak serotonina i dopamina. To zachęcałoby do zachowań u osób z predyspozycją do instrumentalnej agresji.

Te pokazy planowanych zachowań, które zmierzają do osiągnięcia określonych celów i zastępują podstawowe prawa innych, występują na co dzień. Rzeczywiście, istnieje wiele różnych rodzajów przemocy i niestety nie zawsze widzimy, jak nadchodzą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hartmann, D. P. (1969). Influence of symbolically modeled instrumental aggression and pain cues on aggressive behavior. Journal of Personality and Social Psychology, 11(3), 280.
  • Holland, J. G., & Skinner, B. F. (1961). The analysis of behavior: A program for self-instruction.
  • Matthies, S., Rüsch, N., Weber, M., Lieb, K., Philipsen, A., Tuescher, O., … & van Elst, L. T. (2012). Small amygdala–high aggression? The role of the amygdala in modulating aggression in healthy subjects. The World Journal of Biological Psychiatry, 13(1), 75-81.
  • Walsh, Z., Swogger, M. T., & Kosson, D. S. (2009). Psychopathy and instrumental violence: facet level relationships. Journal of personality disorders23(4), 416–424. https://doi.org/10.1521/pedi.2009.23.4.416

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.