Istnieje wiele zmiennych, które określają czy będziesz miał wypadek samochodowy. Niektóre zależą od pojazdu lub miejsca, a inne zależą od kierowcy. Doświadczenie kierowcy jest bardzo ważne, a także to, jak wykwalifikowani są za kierownicą. Jednak osobowość i stan emocjonalny kierowcy również odgrywają ważną rolę. Słaba kontrola własnej impulsywności i negatywne podejście mogą często prowadzić do zjawiska określanego jako agresja drogowa.
Jednym z problemów bezpośrednio związanych z zachowaniem podczas jazdy jest właśnie agresja drogowa. Jeśli osoba prowadząca samochód jest w złym nastroju, zwiększa to ryzyko wypadku za kierownicą.
Agresja drogowa może bezpośrednio lub pośrednio szkodzić innym kierowcom lub pieszym.
Impulsywność za kierownicą, a agresja drogowa
Dla niektórych osób prowadzenie samochodu to coś więcej niż prosty środek transportu. W rzeczywistości dla wielu ludzi ich samochód jest jak drugi dom, ponieważ spędzają tam dużo czasu. Ich samochód jest jak metalowa tarcza. Kierowca czuje się chroniony, ponieważ to sprawia, że czuje się odporny na agresję z zewnątrz.
Ludzie z agresją drogową mają tendencję do posiadania impulsywnej osobowości. Kiedy wsiadają do samochodu, ich negatywne nastawienie prowadzi ich do działań niezgodnych z normami i zachowaniem społecznym.
Jeśli masz wrogo nastawioną osobowość i jesteś w stresującej sytuacji, szanse na to, że nie zareagujesz dobrze są wysokie. Tak się dzieje z ludźmi z agresją drogową. Jak widać, nie jest to tylko kwestia temperamentu danej osoby. W grę wchodzą również czynniki zewnętrzne. Takie rzeczy jak hałas z zewnątrz, stan drogi lub pogoda mogą wpływać na już złego kierowcę.
Agresja drogowa: czynniki zewnętrzne
Czynniki zewnętrzne związane z agresją drogową są elementami, których kierowca nie może kontrolować. Na przykład korki, brak miejsc parkingowych lub łamanie przepisów ruchu drogowego.
Te rzeczy mogą zwiększyć stres i niepokój kierowcy. To z kolei zwiększy ich wrogie zachowanie i uaktywni ich agresję drogową. Jednak nie każdy potrzebuje znaczących bodźców zewnętrznych, aby stać się agresywnym za kierownicą. Elementem decydującym o tym czy kierowca zareaguje agresywnie jest jego stan emocjonalny.
Czynniki zewnętrzne mogą być kroplą przepełniająca czarę goryczy, jednak zazwyczaj nie są bezpośrednią przyczyną agresji drogowej.
Agresja drogowa: czynniki wewnętrzne
Wewnętrzne czynniki mają związek ze stanem psychicznym i fizycznym kierowcy. Innymi słowy, jego stan emocjonalny i zdolność koncentracji na tym co robi.
Na przykład, jeśli budzisz się w złym nastroju, który Cię stresuje lub budzi gniew, częściej będziesz cierpiał na agresję drogową. Ten sam bodziec może wywoływać różne reakcje, w zależności od stanu emocjonalnego kierowcy. Kierowca, który zajedzie Ci drogę, a następnie natychmiast przeprosi za swoje zachowanie, jest zupełnie inny niż kierowca, który używa niegrzecznego języka i gwałtownie reaguje.
8 kluczy, które pomogą Ci uniknąć agresji drogowej
Aby zapobiec temu, aby wściekłość przejęła nad Tobą kontrolę podczas jazdy, pamiętaj o następujących sugestiach:
- Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego. Nie tylko będziesz mniej narażony na wypadek, ale nie sprowokujesz wrogości u innych kierowców i pieszych.
- Kontroluj bezradność i gniew, który odczuwasz gdy inni kierowcy robią głupie rzeczy. Czy krzyczenie i obrażanie ich naprawdę coś rozwiąże?
- Bądź uprzejmy podczas jazdy, tak samo jak jesteś, gdy nie siedzisz za kierownicą.
- Pamiętaj, że droga, którą jedziesz jest dla wszystkich. W związku z tym istnieje zestaw reguł, które każdy musi szanować. Wspólnie jeździmy z tysiącami ludzi, którzy też są w pośpiechu, zmęczeni jazdą i mają dość korków i niecierpliwych kierowców. Szanowanie wszystkich na drodze ma kluczowe znaczenie.
- Pamiętaj, że prowadzenie samochodu nie jest konkurencją. To środek transportu.
- Ćwicz tolerancję i solidarność, gdy jesteś za kierownicą.
- Zaplanuj swoją podróż z wyprzedzeniem. Ustal realistyczny czas podróży i dodaj dodatkowy czas na wypadek napotkania korków lub wypadków. Jeśli masz dużo czasu, jest mniej prawdopodobne to, że staniesz się zestresowany lub niespokojny.
- Upewnij się, że środowisko w Twoim samochodzie jest spokojne i opanowane. Unikaj głośnych hałasów, kłótni i wrzasków. Dzięki temu poczujesz się bardziej zrelaksowany, a także będziesz lepiej prowadzić.
„Jeśli widzisz co jest słuszne i tego nie robisz, brakuje Ci odwagi.”
Kształcenie kierowców jest rozwiązaniem dla agresji drogowej
Na drodze, tak jak w życiu, nie znasz wszystkich okoliczności. Nie możesz wiedzieć, czy kierowca przed Tobą miał zły dzień, czy ból głowy. Pamiętaj, że każdy jest inny i nie każdy ma takie samo doświadczenie na drodze. Niektórzy ludzie nie mają zbyt szybkich refleksów lub po prostu się rozpraszają. Ważne jest, aby każdy zachowywał się w sposób pełen szacunku i był uprzejmy.
Eksperci są przekonani, że rozwiązaniem agresji drogowej to lepsza edukacja kierowców. Uważają, że potrzebujemy jasnych komunikatów, które docierają do ogólnej populacji, zwłaszcza do najmłodszych. Mówią również, że szkoły muszą włączyć naukę na ten temat. Powinniśmy wyjaśniać konsekwencje łamania przepisów ruchu drogowego także małym dzieciom.
Dodatkowo, edukacja kierowców musi rozpocząć się w domu. To doskonały sposób na uniknięcie agresji drogowej i upewnienie się, że nie jest to przykład, który pokazujemy naszym dzieciom.
„Aby zrozumieć bezpieczeństwo, nie musisz się z nim konfrontować, ale włączyć je w samego siebie”.
–Allan Watts–