Aby ktoś się przed Tobą otworzył, musisz wiedzieć, co zrobić

Aby ktoś się przed nami otworzył, ważne jest, aby nawiązać kontakt z tą osobą. Ale jak to zrobić? Jakie działania mogą nam w tym pomóc? Porozmawiajmy o 6 z nich.

Co zrobić, aby ktoś się przed tobą otworzył?

Czy możesz sprawić, aby ktoś się przed Tobą otworzył? Jak możemy to osiągnąć? Czy to łatwe czy trudne zadanie? Zajmiemy się tym szczegółowo w tym artykule, w którym zastanowimy się nad niektórymi z najważniejszych wartości, jeśli chodzi o nawiązywanie porozumienia z ludźmi.

Chodzi o to, by zrozumieć na czym polegają relacje międzyludzkie oparte na zaufaniu. To na przykład takie, w których z większym prawdopodobieństwem pojawią się chwile, kiedy możemy swobodnie i bez trudu wyrażać uczucia.

Nie ma na to magicznej formuły, a ponadto są ludzie, którzy łatwiej niż inni wyrażają to, co czują. istnieją jednak pewne drobne działania, które mogą nas przybliżyć do tego celu. Zostań z nami, jeśli chcesz je odkryć!

Bycie szczerym wobec innych, aktywne słuchanie i nie ocenianie to tylko niektóre z pierwszych kroków, które mogą nam pomóc w nawiązaniu kontaktu z ludźmi. I właśnie ten kontakt, wraz z faktem, że druga osoba czuje się komfortowo i pewnie, ułatwi jej otwarcie się na nas.

Jakie kluczowe umiejętności powinieneś więc opanować, aby ktoś się przed Tobą otworzył? Poniżej opisujemy Ci 6 najważniejszych i najbardziej skutecznych.

Rozmowa przy kawie

 Aby ktoś się przed Tobą otworzył, bądź sobą

Autentyczność wyzwala w innych autentyczność… więc jeśli chcesz, aby ktoś się przed Tobą otworzył, bądź sobą, bądź autentyczny. Ułatwi to również drugiej osobie przebywanie z tobą, pokazanie się taką, jaką jest naprawdę i wyrażanie tego, co czuje.

Jak to osiągnąć? Potrzebny jest czas, poświęcenie i wytrwałość. Ponadto są ludzie, którym trudniej jest otworzyć się na innych. Aby jednak zobaczyć w innych to, czego chcemy, najlepiej, abyśmy sami właśnie tym emanowali (w tym przypadku autentyczność).

Ćwicz aktywne słuchanie

Aktywne słuchanie otrzymało już wiele definicji. W badaniu Hernándeza i Lesmesa (2018), opublikowanym w czasopiśmie Convicciones, naukowcy definiują je jako „formę komunikacji, która przekazuje jasne idee bez przerywania odbiorcy”.

Kiedy aktywnie słuchamy kogoś, robimy to, zwracając na niego uwagę i zadając pytania, który pomogą nam lepiej go zrozumieć.

W pewnym sensie może to pomóc tej osobie bardziej się na nas otworzyć. W związku z tym ciekawie wypowiedział się José Andrés Murillo, doktor filozofii i autor książki Confianza Lúcida (2012).

Słuchanie innych wzmacnia zaufanie, jakim nas obdarzają. A im bardziej są pewni siebie, tym bardziej prawdopodobne jest, że wyrażą to, co czują.

Nie oceniaj, jeśli chcesz, aby ktoś się przed Tobą otworzył

Kiedy kogoś osądzamy (a ta osoba to czuje), szanse, że się przed nami otworzy, drastycznie się zmniejszają. Dlaczego? Właśnie dlatego, że nikt nie lubi być oceniany. To przypomina trochę sytuację, kiedy idziemy do psychologa. Celem jest otwarcie się na terapeutę i powiedzenie mu tego, co powinien wiedzieć, aby mógł nam pomóc.

Ale co się stanie, jeśli poczujemy się osądzeni przez tego specjalistę? Prawdopodobnie będzie nas kosztować dwa razy więcej, aby otworzyć się przed nim następnym razem. Dlatego kolejnym kluczem do skłonienia kogoś do otwarcia się jest unikanie osądzania go.

„Jeśli chcesz ocenić moje kroki, załóż moje buty”.

-Autor anonimowy-

Okazuj współczucie

Empatia to cecha, czy raczej umiejętność, która pozwala nam postawić się na miejscu innych. Pozwala nam również poczuć to, co czuje druga osoba (lub przynajmniej zbliżyć się do tego uczucia). To wartość, która ułatwia komunikację społeczną.

Ale empatia powoduje przede wszystkim to, że ktoś odkrywa się przed nami takim, jakim naprawdę jest.

Kiedy słuchamy i traktujemy innych z empatią, ludzie czują się swobodniej, ponieważ wyczuwają nasze zrozumienie i wsparcie. Jeśli więc chcesz, aby ktoś się przed tobą otworzył, posłuchaj go z otwartym sercem i postaw się na jego miejscu.

Znajdź temat, od którego możesz zacząć

Innym kluczem do skłonienia kogoś do otwarcia się jest znalezienie tematu, od którego można zacząć. W jakim sensie? Znajdź temat, który interesuje te osobę lub temat, o którym nie jest trudno porozmawiać. Na początku powinniśmy unikać delikatnych lub bolesnych tematów (zwłaszcza jeśli nie znamy dobrze tej osoby).

W pierwszym kontakcie, pierwszej rozmowie możemy poznać tę osobę, ale jak wszystko inne, wymaga to czasu. Najlepszym sposobem na pielęgnowanie zaufania, jakie mogą w nas pokładać inni, jest poświęcenie im czasu. Równie ważne jest tez poruszanie tematów, które są dla nich bardziej dostępne lub łatwiejsze.

Przejmij inicjatywę, jeśli chcesz, aby ktoś się przed Tobą otworzył

Ta kluczowa idea może być szczególnie przydatna, jeśli okaże się, że danej osobie niełatwo jest się otworzyć lub trudno jej się wyrażać. Przejmij inicjatywę. To może ci pomóc przełamać lody, a zwłaszcza pokierować interakcją, to znaczy samemu przejąć stery rozmowy.

Są ludzie, którzy, aby otworzyć się emocjonalnie, potrzebują właśnie tej inicjatywy ze strony innych.

W tym sensie dobrze jest rozpocząć rozmowę lub kontakt, a po nawiązaniu porozumienia to Ty proponujesz tematy, zadajesz pytania itp.. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie robić tego w sposób inwazyjny lub onieśmielający, ale zawsze taktownie i stopniowo.

Rozmowa z kobietą

Jak zachęcić kogoś, aby się otworzył: przydatne ćwiczenie

Mimo wszystko, nie jest łatwo skłonić kogoś do otwarcia się. Aby to osiągnąć, musimy zawsze działać z szacunkiem i empatią, stawiając się na miejscu drugiej osoby. Wśród omawianych pomysłów mówiliśmy również o tym, jak ważne jest, aby nie oceniać innych, ponieważ może to być wielką przeszkodą dla osoby, która ma się na nas otworzyć.

Jako istoty ludzkie, im bardziej czujemy się wolni i mniej oceniani, tym mniej będzie nas kosztować otwarcie się na innych, dzielenie się, komunikowanie się i wyrażanie... Jeśli naprawdę chcesz, aby ktoś się przed tobą otworzył, a nie wiesz, jak to zrobić zacznij nad tym pracować.

Zrób małe ćwiczenie, a następnie zadaj sobie pytanie: Kiedy czułbyś się bardziej komfortowo wyrażając swoje uczucia? W jakich warunkach? W jakiej rozmowie i w jakim otoczeniu? Z jakimi ludźmi? Czego byś oczekiwał od drugiej osoby, żeby się otworzyć?

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Hernández-Calderón, K.A. y Lesmes-Silva, A.K. (2018). La escucha activa como elemento necesario para el diálogo. Active listening as a necessary element for dialogue. Convicciones, 9(1): 83-87.
  • Morgado, I. (2007). Emociones e inteligencia social: las claves para una alianza entre los sentimientos y la razón. Barcelona: Editorial Ariel.
Scroll to Top