Czy Twój partner dba o Ciebie? 9 kluczy, aby to sprawdzić

Jeśli naprawdę kochasz, dbasz o drugiego człowieka, ponieważ kochać to troszczyć się o osobę, która jest ci tak bliska, i dbać o nią jak najlepiej. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się, czy Twój partner naprawdę się o Ciebie troszczy.
Czy Twój partner dba o Ciebie? 9 kluczy, aby to sprawdzić
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Skąd wiesz, czy twój partner dba o ciebie? Wiele osób powie nam, że „to się wie”. Jednak wątpliwości zawsze przychodzą do głowy. Tym bardziej, gdy czasami zwracamy uwagę na wymiary i szczegóły, które nie są tak naprawdę istotne.

Na przykład co nam z tego, że ktoś mówi nam, jak bardzo nas kocha, jeśli nie interesuje się nawet tym, jak minął nasz dzień lub co nas martwi.

Kochanie kogoś to nie tylko przebywanie z wybraną osobą. Chodzi o to, by sprawić, że ta osoba poczuje, że jesteś naprawdę blisko jej ciała, umysłu i serca. Kochanie to troszczenie się a przede wszystkim szczere okazywanie troski o drugą osobę i umiejętność reagowania na jej potrzeby.

W rzeczywistości niewiele jest zadań bardziej wymagających oddania a jednocześnie pełnych wyzwań.

Podobnie, chociaż prawdą jest, że czasami z powodu stresu lub pracy nie jesteśmy tak wyczulenie na naszego partnera, jak powinniśmy. Zawsze musi jednak istnieć współodpowiedzialność. W chwilach słabości jedna osoba musi wspierać drugą i odwrotnie.

Okazywanie uczucia to zadanie wymagające pełnej uwagi i poświęcenia, którego nie możemy zaniedbać.

Zakochana para

Kluczowe aspekty do tego, aby wiedzieć, czy Twój partner dba o Ciebie

Szczęśliwy i satysfakcjonujący związek opiera się na wielu wymiarach, które w rzeczywistości wykraczają daleko poza samą miłość. Oprócz uczucia musi istnieć empatia, umiejętność zawierania porozumień, wyznawanie tych samych wartości. Trzeba ponadto nauczyć się działać w ekipie i nabyć umiejętności rozumienia innych…

Podobnie istotnym filarem relacji jest niewątpliwie wrażliwość na drugiego człowieka i umiejętność odpowiadania na jego potrzeby. Wymiar ten, odnoszący się do umiejętności reagowania, jest tematem od dawna badanym przez naukę.

W związku z tym Uniwersytet Rochester (Nowy Jork) przeprowadził badanie, na podstawie którego można przedstawić skalę, która odtąd może służyć do oceny tej umiejętności bycia w związku.

Ustalone kryteria mogą pomóc nam dowiedzieć się, czy Twój partner dba o Ciebie i czy odpowiada na Twoje potrzeby. Jest to obszar, który z pewnością nas wszystkich interesuje. Spróbujmy zatem zrozumieć i pogłębić e aspekty, które stanowią jedną z podstaw szczęścia w związku.

1. Gdy twój partner dba o ciebie, potrafi aktywnie i uważnie Cię słuchać

Aktywne słuchanie sprawia, że ​​czujemy się obecni i ważni. Dzięki temu wiemy, że ktokolwiek stoi przed nami, jest otwarty nie tylko na przesłanie, które mu wysyłamy, ale także na emocje, które przekazujemy. Autentyczne słuchanie drugiej osoby wymaga zainteresowania, empatii i oczywiście troski.

2. Prawdziwe zainteresowanie tym, co myślę, uważam i czuję

Skąd wiesz, czy twój partner naprawdę się tobą interesuje? Można się tego dowiedzieć na wiele sposobów. Przede wszystkim liczy się dla niego to, co mówisz. Pamięta to, postępuje odpowiednio do tego.

A ponadto pokazuje w drobnych codziennych szczegółach, że bierze pod uwagę każde wyjaśnienie, którego mu udzielasz, ceni to i myśli o tym.

Bierze również pod uwagę twoje opinie i odpowiada na ich podstawie. Wreszcie, dostraja się do twoich uczuć, interesuje się nimi i dba o twoje dobre samopoczucie w każdych okolicznościach.

3. Próbuje zrozumieć Twój sposób postrzegania spraw

Aby wiedzieć, czy twój partner dba o ciebie, musisz ustalić, czy okazuje ci autentyczną empatię . Czy może postawić się na twoim miejscu, aby zrozumieć, dlaczego czujesz to, co czujesz? Czy jest w stanie docenić moją rzeczywistość i mój sposób postrzegania spraw?

Tak więc, chociaż prawdą jest, że nie istnieje ani doskonała osoba, ani idealna miłość, we wszystkich przypadkach powinno istnieć autentyczne zrozumienie. Świadomość, że ktoś jest w stanie wziąć nas pod uwagę w każdej chwili i okolicznościach.

4. Partner, który dba o ciebie, zwraca uwagę na Twoje potrzeby i odpowiada na nie

Nie wystarczy, że Twój partner wie, że miałeś zły dzień. Umiejętność reagowania wymaga wiedzy, jak postępować. Ale do tego potrzebna jest również chęć sprawienia, by druga osoba poczuła się dobrze. Działanie na rzecz dobrego samopoczucia kochanej osoby zawsze leży w ramach możliwości każdego z nas.

5. Jeśli twój partner traktuje twoje obawy poważnie, to znaczy, że dba o ciebie

Aby wiedzieć, czy twój partner dba o ciebie, musisz zwracać uwagę na jego słowa i zachowania. W przypadku, gdy w obliczu każdego żądania, potrzeby czy komentarza mówi, że „to głupie, o nic się nie martw”, to jasne jest, że ten związek nie jest na dobrej drodze.

Ponadto, jeśli zamiast poważnie traktować to, co cię martwi lub rani, woli raczej skupiać się na sobie, jasne jest, że jest problem.

6. Kiedy podejmuje jakąś decyzję, bierze cię pod uwagę

W ramach relacji każdy może podejmować własne decyzje. Konieczne jest jednak, aby każdy podejmowany krok był uzgadniany, aby wziąć pod uwagę opinię drugiej osoby i jej punkt widzenia.

Jeśli na przykład zamierzam ubiegać się o awans w pracy, a to oznacza przebywanie poza domem kilka dni w tygodniu, dobrze jest, gdybym się zatroszczył o to, co o tym myśli mój partner.

7. Szanuje twoje uczucia

Szacunek dla emocjonalnej rzeczywistości drugiej osoby jest filarem, który nie może być celem ciosów, nacięć ani zranień. W tym kontekście, aby wiedzieć, czy twój partner dba o ciebie, warto ocenić jak mój partner wpływa na moje uczucie. Jak się przy nim czujesz?

Szacunek emocjonalny drugiego człowieka zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, wzmacnia poczucie własnej wartości i wzmacnia uczucie między partnerami.

8. Jest zainteresowany prostymi, ale istotnymi sprawami, które się z Tobą wiążą

Miłość to uwaga i zainteresowanie. Jednak to zainteresowanie nie koncentruje się tylko na tym, aby wiedzieć, czy mój partner miał dobry, czy zły dzień. Interesuje go też twoja codzienność, czy dobrze spałaś, czy podoba ci się nas serial, który zaczęliście oglądać. Albo czy na twojej twarzy pojawia się cień zmartwienia, którego pochodzenia nie zna.

Rozmowa w parze

9. Jesteś dla niego priorytetem

Kochać to stawiać na pierwszym miejscu to, co kochane, ponad wszelkie inne rzeczy. Ważne jest, abyśmy codziennie dostrzegali to pierwszeństwo. Nie mniej nie należy również popadać w drugą skrajność.

Nie chodzi o to, by pozostawać w ślepej, a nawet niebezpiecznej obsesji, w której zaniedbuje się samego siebie, koncentrując się wyłącznie na ukochanej osobie.

Poczucie bycia kochanym daje nam dostrzeganie, że druga osoba bierze nas pod uwagę, że stawia nas przed wieloma rzeczami, że wybiera NAS każdego dnia i w większości okoliczności. To niewątpliwie ustanawia solidną więź, w której panuje zaufanie i to bezpieczeństwo, które pozwala nam osiągnąć szczęście i równowagę.

Weźmy pod uwagę te aspekty i nie ograniczajmy się tylko do sprawdzania innych szczegółów, aby zobaczyć, czy partnerowi na nas zależy. Niech staną się częścią nas i zastosujmy je w praktyce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Crasta, D., Rogge, R. D., Maniaci, M. R., & Reis, H. T. (2021). Toward an optimized measure of perceived partner responsiveness: Development and validation of the perceived responsiveness and insensitivity scale. Psychological Assessment. doi: 10.1037/pas0000986

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.