Test przesiewowy SIMS: czy te objawy są prawdziwe?

Test przesiewowy SIMS: czy te objawy są prawdziwe?
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy kiedy byłeś dzieckiem zdarzało Ci się symulować chorobę, aby nie pójść do szkoły? Okazuje się, że w ten sposób zachowują się nie tylko dzieci. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o dorosłych, którzy symulują objawy i poznaj test przesiewowy SIMS.

Niektórzy pacjenci starają się manipulować swoimi psychologiami udając określone objawy, aby zdiagnozowano u nich określone zaburzenia. To poważny problem, z którymi musi poradzić sobie wielu psychologów. Koniec końców, nie posiadają żadnych zasobów, ponieważ ich działania opierają się na szczerości pacjenta.

W takim razie co mogą zrobić, aby nie wpaść w taką pułapkę? Jedno z narzędzi, które mogą wykorzystać, to test przesiewowy SIMS.

Oszustwo to sztuka, co sprawia, że jej rozpoznanie staje się prawdziwym wyzwaniem dla specjalistów. Potrzebują specjalistycznych narzędzi do ewaluacji, aby zdemaskować kłamiących pacjentów.

W tym momencie pojawia się test przesiewowy SIMS (Structured Inventory of Malingered Symptomology). Naukowcy opracowali go, aby wykryć kiedy pacjenci kłamią i wyolbrzymiają swoje objawy. Test SIMS pozwala psychologom odkryć czy ich pacjenci kłamią, zwiększając tym samym zasadność i dokładność badań psychologicznych.

Wiarygodność objawów

Psycholodzy ponoszą odpowiedzialność za ocenianie dokładności i wiarygodności każdej kwestii, które może wpływać na wyniki oceny psychologicznej. Kiedy tylko jest to możliwe, powinni potwierdzać posiadane sytuacje.

Psycholodzy zawsze muszą brać pod uwagę ewentualność, że ich pacjent może ich okłamywać. Czasami rodzina i przyjaciele pacjentów są bardziej godni zaufania niż sam pacjent, zwłaszcza jeśli cierpi on z powodu anosognozji.

Problem polega na tym, że psycholog nie ma czasu ani zasoby, aby badać to, co mówi mu pacjent. Dlatego też musi wykorzystywać to, co znajduje się w jego zasięgu: objawy pacjenta i jego historię choroby. Może wykorzystywać kryteria naukowe i diagnostyczne, aby określić, czy pacjent udaje swoje objawy czy też nie.

Psycholog robiący notatki

W jaki sposób działa test przesiewowy SIMS?

Cel końcowy badania przesiewowego SIMS stanowi wykrycie fałszywy objawów psychopatologicznych i neuropsychologicznych. Składa się w całości z 75 pytań typu prawda-fałsz, które podzielono na pięć poziomów. W każdym z nich znajduje się 15 pytań:

  • Psychoza. Rzadkie lub nadmiernie nasilone objawy psychotyczne, nietypowe dla prawdziwych patologii. Pacjenci na tym poziomie angażują się w psychopatologiczne symulowanie. “Myślę, że rząd zamontował kamery w światłach na przejściu dla pieszych, żeby mnie śledzić.” “Tylko leki są w stanie uciszyć głosy, które słyszę w głowie.”
  • Spadek umiejętności neurologicznych. Nielogiczne lub atypowe objawy neurologiczne. Pacjenci z tej kategorii angażują się w kłamstwa natury fizycznej. “Bardzo trudno mi chodzić, bo mam problemy z równowagą.”
  • Amnezja. Objawy związane z zaburzeniami pamięci. Na przykład “Mam liczne problemy z pamięcią” albo “Mam trudności z zapamiętywaniem dni tygodnia.” Pacjenci z tej kategorii wygłaszają kłamstwa poznawcze.
  • Niski poziom inteligencji. W takim przypadku pacjenci zakłamują swoje umiejętności intelektualne udzielając złych odpowiedzi na oczywiste pytania. Na przykład: “Stolicą Włoch są Węgry” lub “Tydzień składa się z sześciu dni.”
  • Zaburzenia afektywne. Atypowe objawy depresyjne i lękowe. Pacjenci, którzy zaliczają się do tej kategorii przejawiają fałszywe objawy psychopatologiczne. Na przykład: “Rzadko kiedy się śmieję” lub “Praktycznie nigdy nie płaczę”.

Aby stwierdzić, czy ktoś udaje czy też nie, psycholog przypisuje punkty do każdego poziomu. Liczba punktów w każdym z poziomów pozwala mu zidentyfikować atypową symptomatologię pacjenta lub stwierdzić, że próbuje udawać określone zaburzenia. Test przesiewowy SIMS pomaga zrozumieć stopień, w jakim pacjent udaje, jak również obszary, w których to czyni.

Ile trwa test przesiewowy SIMS?

Przeprowadzenie tego testu przesiewowego zajmuje od 10 do 15 minut. Dzięki temu eksperymentowi psycholog może szybko zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami z historii medycznej pacjenta. Może również wykorzystać bardziej złożoną wersję tego narzędzia. Test można dopasować do różnych kontekstów oraz różnych warunków i potrzeb.

Test przesiewowy SIMS

Kto symuluje objawy?

Większe prawdopodobieństwo symulowania objawów pojawia się u jednostek biorących udział w śledztwach w sprawach karnych lub cywilnych. Część osób, która przyjmuje świadczenia z tytułu niepełnosprawności, również ma tendencję do kłamania na temat swoich objawów.

Mimo tego test ten jest również przydatny, aby wyłapać złodziei, którzy kradną ze sklepów, a potem uzasadniają swoje działania kleptomanią, aby uniknąć odsiadki w więzieniu lub spraw sądowych.

Podsumowując, udawanie objawów nie jest właściwie uznawane za chorobę psychiczną. Jednak jeśli przeprowadzając test przesiewowy SIMS lub inne badania diagnostyczne odkryjesz, że Twój pacjent staje i umyślnie Cię oszukuje, koniecznie odnotuj to w jego karcie pacjenta.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.