Liszaj jest powszechną przewlekłą chorobą skóry. Objawia się poprzez swędzenie w różnych częściach ciała. Nie zagraża życiu, ale może prowadzić do różnych powikłań. Ponadto może mieć istotne skutki psychospołeczne i prowadzić do zaburzeń snu i dysfunkcji seksualnych.
Według badania przeprowadzonego przez Jin-Gang i in. (2013) pacjenci z liszajem mają zwykle słabe umiejętności społeczne i zasoby interpersonalne oraz brak im elastyczności.
Ponadto ich ogólna jakość życia może ulec pogorszeniu. Co jeszcze wiemy o tym schorzeniu? Jakie są jego objawy, przyczyny i sposoby leczenia?
Liszaj pospolity
Neurodermatitis, zwany także liszajem pospolitym przewlekłym, jest chorobą skóry, która zaczyna się od pojawienia się swędzących plam na ciele chorego. Osoba cierpiąca na liszaj często się drapie, jednak to tylko nasila swędzenie.
Cykl swędzenia i drapania powoduje, że dotknięta chorobą skóra pogrubia się i staje się jeszcze bardziej szorstka. W przypadku liszaja na skórze mogą również pojawić się plamy. Zwykle pojawiają się na udach, kostkach, nadgarstkach, przedramionach i szyi.
Ingerencja choroby w życie codzienne
Choroba ta nie jest potencjalnie śmiertelna ani zaraźliwa, ale swędzenie odczuwane przez chorego może być tak intensywne lub agresywne, że znacznie zakłóca jego codzienne życie. Wpływa to na sen chorego i ogólnie na jakość jego życia.
Może to również wpływać na seksualność jednostki. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Mercana i in. (2008), osoby cierpiące na liszaja częściej doświadczają problemów seksualnych. Wskaźniki te są nawet wyższe niż u osób cierpiących na łuszczycę (inna choroba skóry).
Objawy liszaja
Najczęstsze oznaki i objawy liszaja są następujące:
- Jedno lub więcej swędzących miejsc na skórze.
- Pojawienie się szorstkiej lub łuszczącej się tekstury w dotkniętych obszarach.
- Jedna lub więcej szorstkich, wypukłych plam, zwykle ciemniejszych niż reszta skóry.
Jest to również choroba, która może zagrozić innym obszarom znajdującym się obok dotkniętego miejsca. Obejmuje to przedramiona, nadgarstki, głowę, szyję, kostki, a nawet odbyt, srom i mosznę.
Swędzenie może być ciągłe lub przerywane. Może być również mniej lub bardziej intensywne w zależności od osoby i pory dnia. Niektórzy chorzy drapią się nawet podczas snu.
Ponadto liszaj może wpływać na stan emocjonalny chorego. Według badania przeprowadzonego przez Bhatię i in. (1996) pacjenci z atopowym zapaleniem skóry uzyskują wyższe wyniki w skalach stosowanych do oceny depresji.
Przyczyny liszaja
Przyczyna neurodermatitis jest na ogół nieznana. Wiadomo jednak, że powtarzające się pocieranie i drapanie może być zainicjowane przez coś, co po prostu podrażnia skórę, na przykład ugryzienie owada lub noszenie obcisłej odzieży.
Kiedy jednostka drapie lub pociera dotknięty obszar, swędzenie nasila się. Co więcej, im bardziej ktoś się drapie, tym bardziej go to swędzi.
Choroby skórne
Neurodermatitis może się również wiązać z innymi chorobami skóry, takimi jak łuszczyca.
Inne powiązane czynniki
Lęk i stres są również czynnikami, które mogą wywołać charakterystyczny świąd.
Czy neurodermatitis można leczyć?
Trudno jest przerwać typowy dla tej choroby cykl swędzenia i drapania, przez co w wielu przypadkach jest to choroba przewlekła. Można ją jednak leczyć.
Skuteczność leczenia zależy od odporności chorego na potrzebę drapania lub pocierania dotkniętych obszarów oraz skuteczności zastosowanych leków.
Istnieją pewne leki na receptę lub dostępne bez recepty, które pomagają złagodzić swędzenie. Ważne jest również zidentyfikowanie i wyeliminowanie wszelkich czynników, które utrzymują i pogarszają problem.
Leczenie liszaja
Różne metody leczenia tego schorzenia mają różne cele. Niektóre kontrolują swędzenie, podczas gdy inne zapobiegają drapaniu. Ale wszystkie odnoszą się do przyczyn choroby. Różne rodzaje stosowanych leków obejmują:
- Lecznicze kremy przeciw swędzeniu.
- Leki łagodzące swędzenie. Leki przeciwhistaminowe mogą zmniejszyć to uczucie, szczególnie w nocy.
- Kortykosteroidy do zastrzyków.
- Leki przeciwlękowe w celu rozwiązania lęku.
- Plastry z lekami. Na przykład miejscowe plastry z lidokainą lub kapsaicyną.
Ponadto stosuje się fototerapię. Czasami wystawienie dotkniętej chorobą skóry na określone rodzaje światła może przynieść korzystne rezultaty. Wreszcie, na poziomie psychologicznym, ważna jest praca, aby osoba cierpiąca zredukowała źródła swojego stresu i niepokoju. Może pracować nad zarządzaniem emocjami i rodzajami zachowań, które generują lub zapobiegają swędzeniu i drapaniu.
Neurodermatitis to choroba skóry, która powoduje uporczywe drapanie. Może to powodować poważne komplikacje, na przykład rany, infekcje bakteryjne, a nawet blizny.
Swędzenie odczuwane przez osobę cierpiącą na liszaj może wpływać na jakość snu, życie seksualne i ogólną jakość życia. Dlatego, jeśli cierpisz na którykolwiek z jej objawów, musisz udać się do lekarza.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- An, J. G., Liu, Y. T., Xiao, S. X., Wang, J. M., Geng, S. M. & Dong, Y. Y. (2013). Quality of life of patients with neurodermatitis. International Journal of Medical Sciences, 10(5), 593- 598. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3607245/#:~:text=Neurodermatitis%20may%20be%20associated%20with,quality%20of%20life%20(QoL).
- Carrascosa, J. M. (2004). Fototerapia y fotoquimioterapia. Actas Dermo-Sifiliográficas, 95(5), 259-284. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0001731004768179
- Fukasawa, T., Yoshizaki-Ogawa, A., Enomoto, A., Miyagawa, K., Sato, S. & Yoshizaki, A. (2022). Pharmacotherapy of Itch—Antihistamines and Histamine Receptors as G Protein-Coupled Receptors. International Journal of Molecular Sciences, 23(12), 1-12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9223628/#:~:text=Although%20the%20degree%20of%20involvement,lesser%20extent%20in%20itchy%20diseases.
- Gabros, S., Nessel, T. A. & Zito, P. M. (2018). Topical corticosteroids. StatPearls. Consultado el 21 de abril de 2023. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532940/
- Mercan, S., Altunay, I. K., Demir, B., Akpİnar, A.,& Kayaoglu, S. (2008). Sexual dysfunctions in patients with neurodermatitis and psoriasis. Journal of Sex & Marital Therapy, 34(2), 160-168. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00926230701267951
- Niemeier, V., Winckelsesser, T. & Gieler, U. (1997). Skin disease and sexuality. An empirical study of sex behavior or patients with psoriasis vulgaris and neurodermatitis in comparison with skin-healthy probands. Der Hautarzt; Zeitschrift fur Dermatologie, Venerologie, und verwandte Gebiete, 48(9), 629-633. https://europepmc.org/article/med/9410846
- Yang, L., Li, X., Huang, W., Li, J., Rao, X. & Lai, Y. (2022). The efficacy and safety of acupuncture in the treatment of neurodermatitis: a systematic review and meta-analysis. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2022, 1-11 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9458408/