Mgła mózgowa – desperacka niezdolność do skoncentrowania się

czerwone usta kobiety we mgle - mgła mózgowa

Mgła mózgowa często występuje u osób cierpiących na fibromialgię. Pojawia się również, gdy jesteśmy pod wpływem dużego stresu. Brak nam energii, a nasze umysły zostają zawieszone w nieprzejrzystym, dziwnym wymiarze.

Gdy ma miejsce mgła mózgowa, ciężko jest skupić się na czymś, dokonywać wyborów, a nawet pamiętać najprostsze rzeczy.

Ludzie, którzy doświadczają tego zaburzenia czynności poznawczych, czują się naprawdę przerażeni. Nagle zaczynamy wtedy zapominać, jak mają na imię osoby, które znamy, jak straciliśmy orientację czy też nie potrafimy zrozumieć co się do nas mówi lub co czytamy.

To wszystko bez wątpienia sprawia, iż pacjenci obawiają się, że mogą doświadczać wczesnych objawów demencji.

“W czasie trwania mgły mózgowej/umysłowej niewielka część Twoich neuronów chwilowo “się wyłącza”. Strach czy dostanie obsesji w te chwili nieświadomości nie zrobi nic poza pogorszeniem sytuacji.”

Zawsze będą specjaliści, którzy są w stanie zaoferować nam prawidłową diagnozę opierając się na naszych objawach. Warto jednak podkreślić, iż ogólnie rzecz biorąc mgła mózgowa jest związana z fibromialgią

Te chwile niemożności utrzymywania się w rzeczywistości, w swoim życiu i jego codziennych wydarzeniach, są, bez cienia wątpliwości, kluczowym czynnikiem, gdy nadchodzi czas na dokonanie kompleksowej diagnozy tej choroby. Choroby, która potrafi tak mocno osłabiać i dezorientować.

Ale warto zaznaczyć, że jej wpływ może zostać ograniczony, zwłaszcza posiadając odpowiednie narzędzia, cierpliwość oraz należyte umiejętności. Ponadto należy zrozumieć, iż mgła mózgowa jest powiązana z innymi procesami fizycznymi i psychologicznymi.

głowa objęta dymem

Mgła mózgowa – gdy nasze neurony “zasypiają”

Nie chodzi tu o prosty brak emocji. Ludzie doświadczający “mgły mózgowej” twierdzą, iż mają uczucie jakby część ich mózgu była wyłączona.

Inni określają to bardziej jako “zapomnienie”, chwilowy przeciek, w którym nasz umysł wydaje się wchodzić w stan “zawieszenia”. To sprawia, iż gubimy się w trakcie rozmowy czy “lecimy na autopilocie” nie mając w głowie żadnego konkretnego punktu docelowego czy nawet kierunku.

Jest to bez wątpienia zjawiskiem zarówno niebezpiecznym, jak i traumatycznym dla cierpiącej na daną chorobę osoby. Na Uniwersytecie Wisconsin–Madison został odkryty fakt, iż mgła mózgowa ma swój klucz, i że klucz ten może być znaleziony w zróżnicowanej grupie neuronów korowych.

Z jakiegoś powodu, co nie jest jeszcze do końca wyjaśnione, tworzą one momenty “wyłączenia się”, tymczasowe błędy łączności ze światem, zanurzając tym samym pacjenta bez żadnych środków zaradczych w tym mglistym tunelu, gdzie zostaje on odizolowany od rzeczywistości.

Powodów zaburzenia tych funkcji poznawczych może być wiele. Przyczyny, które są związane z chwilami stresu czy bardzo poważnymi chorobami. Wytłumaczymy Ci to wszystko w dalszej części artykułu.

głowa pokryta motylami

Fibromialgia

Jak już wspomnieliśmy na samym początku artykułu, mgła mózgowa stanowi część diagnostyki różnicowej fibromialgii.

Zostało też udowodnione, iż osoby cierpiące z powodu tej choroby, jak również z powodu wypalenia zawodowego, wykazują deficyt cytokiny. To rodzaj białka, który jest konieczny dla mózgu w celu zapamiętywania nowych informacji.

Niezdiagnozowana celiakia

Nadmierne spożycie glutenu czy występowanie celiakii zwykle powoduje cierpienie na mgłę mózgową. Ta choroba autoimmunologiczna wywiera poważne zaburzenia w naszych funkcjach poznawczych, z których często nawet nie zdajemy sobie sprawy, gdyż jesteśmy z reguły bardziej skupieni na naszych symptomach fizycznych.

W tym przypadku wystarczy zmienić swój sposób odżywiania, by mgła mózgowa zniknęła.

dużo upomnień na tablicy

Jesteś “wielozadaniowym” narkomanem

Wielozadaniowość to najbardziej powszechna epidemia, na którą nie zwracamy żadnej uwagi. Staramy się pracować bez przerwy, stawiać nowe cele tuż po osiągnięciu poprzednich czy skupiać całą swoją uwagę na kilka bodźcach naraz.

To wszystko powoduje, prędzej czy później, poważne konsekwencje na naszym zdrowiu.

Mózg nie jest komputerem, choć naukowcy bardzo próbują nas co do tego przekonać. To żyjąca istota, która działa według własnych rytmów, wzorów i potrzeb.

Nadmiernie pobudzając go ku skrajnemu wysiłkowi nie dostaniemy w wyniku bardziej rozwiniętego czy uzdolnionego mózgu. Jedyne co się stanie, to jego ogromną “chęć” przerwy od nas. Innymi słowy, tymczasowo się “wyłączy”.

Zmiany hormonalne

W czasie menopauzy istnieją wyzwania, poważne zmiany, a przede wszystkim oscylacje w naszym ciele, z których musimy zdawać sobie sprawy, by móc je “kontrolować”.

Mgła mózgowa jest jedną z nich. Nieunikniony spadek poziomu estrogenów wywołuje zmiany w naszych procesach poznawczych: problemy z koncentracją, uregulowaniem nowych informacji i z tak szybkim podejmowaniem decyzji jak wcześniej…

Jest to powszechnym fenomenem, którym da się zarządzać używając odpowiednich strategii oraz z pomocą wyspecjalizowanego lekarza.

Jak należy traktować mgłę mózgową

Po otrzymaniu poprawnej diagnozy odnośnie naszych objawów musimy postarać się wyleczyć ten ukryty problem. Jeśli cierpimy z powodu fibromialgii, powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Jeśli należysz do grona osób nietolerujących glutenu, trzeba poradzić ze swoim stresem i zmienić dietę.

“Umysł jest jak spadochron – działa tylko, gdy jest otwarty”

-Albert Einstein-

W związku z tym pierwszym krokiem konieczne zawsze będzie skoncentrowanie się na przestrzeganiu medycznych wytycznych zapewnionych przez specjalistów. Następny krok to “psychiczne przygotowanie”.

Mgła mózgowa musi się zmierzyć z Twoim opanowaniem. Musisz bardzo jasno stwierdzić, iż strach, stres i niepokój starają się tylko jeszcze bardziej zwiększyć cierpienie.

kobieta z parasolem w chmurach

Wytyczne do “walki” z mgłą mózgową

W trakcie naszej codzienności warto pamiętać o tych prostych strategiach, które z pewnością będą bardzo pomocne.

  • Informuj ludzi o tym, co się z Tobą dzieje. To pomoże innym być trochę bardziej wyrozumiałymi wobec Ciebie, powtarzać to, co mówią i przede wszystkim mówić wolniej. Albo przynajmniej będą mogli w pewnej chwili wyczuć, że masz “pauzę” czy jesteś “nieobecny”.
  • Za każdym razem, gdy zamierzasz wyjść z domu, weź ze sobą jakąś kartkę, w której napisz wszystko, co planujesz dziś zrobić.
  • W momencie, gdy czujesz napływ mgły umysłowej, usiądź w spokojnym miejscu i odpocznij. Postaraj się cały czas zachowywać spokój.
  • Klucze oraz telefon zawsze trzymaj w swoich kieszeniach.
  • Zacznij robić jakieś proste treningi umysłowe: puzzle, gry online do stymulowania oraz koncentrowania się, czytaj książki, rozwiąż sudoku…

Najważniejsze w tych przypadkach to wsparcie Twoich przyjaciół oraz rodziny. Postaraj się znormalizować te sytuacje, unikaj obsesji na tym punkcie i znajdź, jeśli chcesz, grupę osób przechodzących przez ten sam stan.

Zrozum też, iż zachowanie pozytywnego i zrelaksowanego nastawienia może zapobiec tej mgle wywrzeć jeszcze bardziej intensywny wpływ na kluczowe aspekty życia oraz na Twoje prawo do bycia szczęśliwym.

Scroll to Top