Utrata kogoś, kto wnosi światło do Twojego życia, stawia Cię na początku trudnej i bolesnej ścieżki. Pustka, którą czujesz, rozdziera Cię od środka, ponieważ coś zostało z Ciebie wyrwane. Kiedy nić relacji z kimś zostaje zerwana, łatwo jest być przytłoczonym i czuć, że życie stało się bardziej szare, zimne i ciemne. Ale czy nasze uczucia kiedykolwiek umierają? Doświadczenie mówi nam, że miłość nie umiera po stracie, ale ulega przemianie.
Symptomy towarzyszące rozstaniu przypominają te istniejące w procesie żałoby. Powszechnie uważa się, że żałoba pojawia się tylko wtedy, gdy ktoś umiera. Jednak tak naprawdę ten rodzaj żalu może wystąpić w różnych sytuacjach. Może to być na przykład rozłąka z partnerem, utrata przedmiotu o wartości osobistej, a nawet ghosting.
„Strata jest wydarzeniem, które naznacza ludzi na wiele sposobów ze względu na różne sposoby, w jakie można coś stracić. Można stracić wszystko, od przedmiotów materialnych po abstrakcyjne wartości, takie jak ideały czy tożsamość, w tym zdrowie, ludzi i afektywne relacje, które są z nimi budowane”.
-Freud-
Transformacja
Opisanie żałoby jest trudne. Obejmuje przemianę wielu emocji, myśli i zachowań związanych z tym, co zostało utracone. Cel, do którego dążymy, jest łatwy do zrozumienia. Chodzi o zaakceptowanie rzeczywistości i przezwyciężenie bólu. Ostatecznym celem jest rekompozycja wewnętrznego świata osoby cierpiącej. W terapii narracyjnej nic nie umiera, ale ulega przemianie.
Twoja miłość nie umiera
Kiedy tracisz kogoś, ponieważ umarł lub odszedł, Twoja miłość wciąż w Tobie pozostaje. Nieobecność bliskiej Ci osoby doprowadza Cię do płaczu, ponieważ ona wciąż pojawia się w Twoich myślach. Co więcej, miłość, którą masz wobec niej, jest uśpiona, w inny sposób niż wcześniej.
„Ból po stracie często pojawia się tak nagle, że przypomina niespójność, która wprowadza istotne zmiany w postrzeganiu siebie i świata, a tym samym rozpoczyna proces przewartościowania tego, jak wyglądało życie przed tą sytuacją”.
-Rood-
Zrozumienie bólu związanego ze stratą wymaga również zrozumienia samego siebie. Według psychiatry, Elizabeth Kübler-Ross, etapy, przez które przechodzą ludzie po stracie, to:
- Zaprzeczenie. To pozwala nam zmniejszyć emocjonalny wpływ straty.
- Gniew. Pozwala nam wyrazić ból, który odczuwamy.
- Negocjacje. Próba odzyskania tego, co straciliśmy.
- Depresja. Uświadomienie sobie, że nie możemy odzyskać tego, co straciliśmy.
- Akceptacja. Uczucie spokoju i wyciszenia, które pozwala nam stopniowo odzyskać stan umysłu i stabilność osobistą.
„Doświadczenie tak bolesne jak strata nie jest prostym faktem, który „trawisz” w czasie”.
-Massa-
Kilka słów o żałobie
Narracje, które tworzysz na temat żałoby, odnoszą się do języka, który konstruujesz, aby nadać jej znaczenie. W efekcie próbujesz znaleźć sens w rzeczach, które Ci się przydarzyły. Myślenie o miłości, którą w przeszłości wyznawałeś osobie, która jest teraz nieobecna, pozwala Ci zastanowić się, przewartościować i zbudować znaczenie dla związku, który miałeś i faktów, którymi się dzieliłeś.
Z biegiem czasu tam, gdzie kiedyś był ból, pozostają piękne wspomnienia, anegdoty i ciepło. W terapii narracyjnej sposób, w jaki mówisz o ludziach, których straciłeś, ma wielką wartość. Zatem im więcej sposobów myślenia, refleksji i mówienia o tym, co się wydarzyło, tym większa szansa na zbudowanie mniej bolesnej wersji wydarzeń.
Opracowanie, budowanie i przekształcanie bólu wymaga generowania nowych narracji. Oznacza to również splatanie i mieszanie ich, jednoczenie życia przed utratą z życiem obecnym, tak aby mogły się połączyć. Jak powiedział Brian Jacques: „Nie wstydź się płakać, masz prawo się smucić. Łzy to tylko woda, a kwiaty, drzewa i owoce nie mogą rosnąć bez wody. Ale potrzebne jest też światło słoneczne. Zranione serce z czasem się zagoi, a kiedy tak się stanie, pamięć i miłość naszych utraconych jest zapieczętowana w środku, aby nas pocieszyć”.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Flórez, S. (2009). Duelo. Anales Del Sistema Sanitario De Navarra, 25, 77–85. https://doi.org/10.23938/ASSN.0843.
- López, E. M. (2017). Duelo patológico, tratamiento con psicoterapia narrativa. Revista electrónica de psicología Iztacala, 20(1), 321-337.
-
Sluzki, C. E. (1995). Transformaciones: una propuesta para cambios narrativos en psicoterapia. Revista de psicoterapia, 6(22-23), 53-70.