Miłość nie umiera po stracie, ale zmienia się

Kiedy kogoś tracisz, Twoje uczucia do tej osoby stają się silniejsze. Jednak z biegiem czasu istnieje możliwość, że przekształcą się i udoskonalą, jak nawóz, który ożywia piękną wierzbę. Miłość nie umiera, ona się zmienia.

Płacząca kobieta reprezentująca ideę, że miłość nie umiera

Utrata kogoś, kto wnosi światło do Twojego życia, stawia Cię na początku trudnej i bolesnej ścieżki. Pustka, którą czujesz, rozdziera Cię od środka, ponieważ coś zostało z Ciebie wyrwane. Kiedy nić relacji z kimś zostaje zerwana, łatwo jest być przytłoczonym i czuć, że życie stało się bardziej szare, zimne i ciemne. Ale czy nasze uczucia kiedykolwiek umierają? Doświadczenie mówi nam, że miłość nie umiera po stracie, ale ulega przemianie.

Symptomy towarzyszące rozstaniu przypominają te istniejące w procesie żałoby. Powszechnie uważa się, że żałoba pojawia się tylko wtedy, gdy ktoś umiera. Jednak tak naprawdę ten rodzaj żalu może wystąpić w różnych sytuacjach. Może to być na przykład rozłąka z partnerem, utrata przedmiotu o wartości osobistej, a nawet ghosting.

„Strata jest wydarzeniem, które naznacza ludzi na wiele sposobów ze względu na różne sposoby, w jakie można coś stracić. Można stracić wszystko, od przedmiotów materialnych po abstrakcyjne wartości, takie jak ideały czy tożsamość, w tym zdrowie, ludzi i afektywne relacje, które są z nimi budowane”.

-Freud-

Kobieta płacze
Ostatecznym celem żałoby jest zaakceptowanie rzeczywistości i przezwyciężenie bólu.

Transformacja

Opisanie żałoby jest trudne. Obejmuje przemianę wielu emocji, myśli i zachowań związanych z tym, co zostało utracone. Cel, do którego dążymy, jest łatwy do zrozumienia. Chodzi o zaakceptowanie rzeczywistości i przezwyciężenie bólu. Ostatecznym celem jest rekompozycja wewnętrznego świata osoby cierpiącej. W terapii narracyjnej nic nie umiera, ale ulega przemianie.

Twoja miłość nie umiera

Kiedy tracisz kogoś, ponieważ umarł lub odszedł, Twoja miłość wciąż w Tobie pozostaje. Nieobecność bliskiej Ci osoby doprowadza Cię do płaczu, ponieważ ona wciąż pojawia się w Twoich myślach. Co więcej, miłość, którą masz wobec niej, jest uśpiona, w inny sposób niż wcześniej.

„Ból po stracie często pojawia się tak nagle, że przypomina niespójność, która wprowadza istotne zmiany w postrzeganiu siebie i świata, a tym samym rozpoczyna proces przewartościowania tego, jak wyglądało życie przed tą sytuacją”.

-Rood-

Zrozumienie bólu związanego ze stratą wymaga również zrozumienia samego siebie. Według psychiatry, Elizabeth Kübler-Ross, etapy, przez które przechodzą ludzie po stracie, to:

  • Zaprzeczenie. To pozwala nam zmniejszyć emocjonalny wpływ straty.
  • Gniew. Pozwala nam wyrazić ból, który odczuwamy.
  • Negocjacje. Próba odzyskania tego, co straciliśmy.
  • Depresja. Uświadomienie sobie, że nie możemy odzyskać tego, co straciliśmy.
  • Akceptacja. Uczucie spokoju i wyciszenia, które pozwala nam stopniowo odzyskać stan umysłu i stabilność osobistą.

„Doświadczenie tak bolesne jak strata nie jest prostym faktem, który „trawisz” w czasie”.

-Massa-

mężczyzna wyglądający przez okno
Żałoba to proces, który wymaga czasu.

Kilka słów o żałobie

Narracje, które tworzysz na temat żałoby, odnoszą się do języka, który konstruujesz, aby nadać jej znaczenie. W efekcie próbujesz znaleźć sens w rzeczach, które Ci się przydarzyły. Myślenie o miłości, którą w przeszłości wyznawałeś osobie, która jest teraz nieobecna, pozwala Ci zastanowić się, przewartościować i zbudować znaczenie dla związku, który miałeś i faktów, którymi się dzieliłeś.

Z biegiem czasu tam, gdzie kiedyś był ból, pozostają piękne wspomnienia, anegdoty i ciepło. W terapii narracyjnej sposób, w jaki mówisz o ludziach, których straciłeś, ma wielką wartość. Zatem im więcej sposobów myślenia, refleksji i mówienia o tym, co się wydarzyło, tym większa szansa na zbudowanie mniej bolesnej wersji wydarzeń.

Opracowanie, budowanie i przekształcanie bólu wymaga generowania nowych narracji. Oznacza to również splatanie i mieszanie ich, jednoczenie życia przed utratą z życiem obecnym, tak aby mogły się połączyć. Jak powiedział Brian Jacques: „Nie wstydź się płakać, masz prawo się smucić. Łzy to tylko woda, a kwiaty, drzewa i owoce nie mogą rosnąć bez wody. Ale potrzebne jest też światło słoneczne. Zranione serce z czasem się zagoi, a kiedy tak się stanie, pamięć i miłość naszych utraconych jest zapieczętowana w środku, aby nas pocieszyć”.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Flórez, S. (2009). Duelo. Anales Del Sistema Sanitario De Navarra25, 77–85. https://doi.org/10.23938/ASSN.0843.
  • López, E. M. (2017). Duelo patológico, tratamiento con psicoterapia narrativa. Revista electrónica de psicología Iztacala, 20(1), 321-337.
  • Sluzki, C. E. (1995). Transformaciones: una propuesta para cambios narrativos en psicoterapia. Revista de psicoterapia, 6(22-23), 53-70.
Scroll to Top