Samotność i izolacja społeczna to nie to samo. Samotność może mieć druzgocący wpływ na nasze zdrowie. Z drugiej strony izolacja społeczna, jeśli jest pożądana, może być oazą spokoju pośród chaosu. Samotność pojawia się, gdy chcemy łączyć się z innymi, ale nam się to nie udaje. Taki scenariusz może być dla nas niebezpieczny: to wszechogarniający ogień niszczący wszelkie zielone liście nadziei.
Konsekwencje samotności najbardziej odczuwają osoby starsze. Oznacza to, że niezwykle ważne jest odróżnienie samotności od izolacji społecznej.
Samotność to emocja. Jako taka jest doświadczana, gdy mamy do czynienia z określonymi sytuacjami. Odnosi się do postrzeganej jakości naszych relacji i nigdy nie jest to coś, czego pożądamy. Chociaż występuje również w innych populacjach, to właśnie osoby starsze są najbardziej narażone na doświadczanie samotności. Ta grupa społeczna doświadcza również z większym nasileniem izolacji społecznej.
Izolacja społeczna i samotność
Samotność jest potężnym czynnikiem niszczącym zdrowie. W zachowaniach samobójczych jest tak niebezpieczna jak depresja. Istnieje kilka różnic między samotnością a izolacją społeczną.
Izolacja społeczna
Izolacja społeczna jest obiektywną miarą liczby kontaktów, jakie mamy. Możesz wybrać małą lub dużą liczbę kontaktów i zawsze możesz ją zmniejszyć lub zwiększyć według własnego uznania. Dlatego izolacja społeczna niekoniecznie jest stuprocentowo dobra lub zła. Aktywne szukanie samotności, aby odłączyć się od otaczającego Cię świata i zajrzeć w głąb siebie, jest bardzo pozytywnym doświadczeniem.
„Jeśli jest to pożądana samotność, nie stanowi to problemu”.
-Isabel Adelantado-
Samotność
Samotności często nie widać oczami. Możesz czuć się samotny, nawet gdy jesteś otoczony przez innych ludzi. Samotność wypala Twoją duszę, nawet gdy jesteś z innymi. To druzgocące, ponieważ nawet gdy przebywasz z innymi ludźmi, często są to rodzaje relacji, które nie są szczególnie bliskie. W rezultacie postrzegasz je jako puste.
Intymność między dwojgiem ludzi w związku (jak przyjaźń) zwykle odnosi się do kontaktu skóra do skóry, takiego jak przytulenie. Odnosi się to również do rodzaju intymności, która obejmuje kontakt między umysłami, jak dzielenie się lękami i pragnieniami.
Teoria odłączenia
Jak wspomnieliśmy wcześniej, chociaż izolacja społeczna może powodować samotność, może być również pozytywna, gdy daje nam poczucie spokoju.
Zgodnie z teorią braku zaangażowania osoby starsze przestają wykonywać określone czynności w wyniku starzenia się. Wśród nich jedną z czynnych jest ich stosunek do społeczeństwa. Jest to szczególnie widoczne w momencie przejścia na emeryturę. Dosłownie z dnia na dzień jednostka przestaje pracować i spotykać się ze swoimi kolegami.
National Institute on Aging opublikował poradnik, który zawiera kilka zaleceń dotyczących radzenia sobie z samotnością, która pojawia się w wyniku izolacji społecznej na ostatnich etapach życia.
Jak radzić sobie z samotnością
Istnieją różne strategie, które można zastosować, gdy czujesz się samotny. Przede wszystkim musisz postawić siebie na pierwszym miejscu. Oto dwie podstawowe strategie dbania o siebie:
- Ćwiczenia. Życie to ruch. Kontynuacja ruchu w codziennym życiu może pomóc Ci płynąć przez kolejne lata. Ponadto ćwiczenia są potężnym czynnikiem ochronnym dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
- Sen. Zarówno jego brak, jak i nadmiar, zwykle ma negatywne skutki.
Istnieją jednak inne strategie, które mogą pomóc w zmniejszeniu poczucia samotności. Celem jest zregenerowanie Twojego wszechświata relacji, który może być cierpieniem.
Jeśli czujesz się samotny, połącz się ze znaczącymi osobami
Chociaż możesz odczuwać pewną niechęć podczas budowania nowych relacji, nigdy nie jest za późno. Relacje budowane na starość mogą być bogatsze, głębsze i bardziej intymne niż te budowane wcześniej.
Twój związek z innymi charakteryzuje się znaczeniem, jakie nadajesz związkom. To połączenie może stać się naprawdę intymne. Co więcej, wykonywanie czynności, które mają cel, może nadać sens Twojemu życiu. Tym bardziej, jeśli robisz to z innymi ludźmi.
Na przykład możesz dołączyć do klubu lub stowarzyszenia, w którym odbywają się zajęcia, takie jak czytanie książek, oglądanie filmów, krytyczna analiza wiadomości, debaty i wystąpienia publiczne, ogrodnictwo i inne.
Dobrym rozwiązaniem jest również wolontariat. Pomaganie innym ludziom pomaga Tobie. Jest to jeden z korzystnych skutków zachowań prospołecznych dla zdrowia psychicznego.
„Ludzie, którzy prowadzą samotną egzystencję, zawsze mają coś na głowie, o czym chętnie rozmawiają”.
-Anton Czechow-
Jeśli doświadczasz samotności w wyniku izolacji społecznej, ważne jest, aby ponownie połączyć się ze światem i odbudować utraconą sieć społecznościową. W dzisiejszym społeczeństwie technologia stała się stałym elementem życia wielu ludzi. Korzystanie z wideokonferencji może skrócić drogę do łączenia się z innymi. Rzeczywiście, otwiera okna, aby łączyć się z ludźmi z całego świata.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
-
Adelantado Mascarós, I. (2022). La soledad en las personas mayores: impacto en su calidad de vida.
-
Consejo General de la Psicología de España (2022) . El efecto saludable del contacto social en personas mayores frente a la soledad. www.infocoponline.es. https://www.infocop.es/view_article.asp?id=22653