Relacje są ważną częścią rozwoju i postępu każdej firmy. Jednak, jak to często bywa w różnych dziedzinach życia, mogą one stać się napięte. Ponadto sytuacja ta może wpływać na wydajność pracy pracownika oraz jego samopoczucie i satysfakcję. Co więc możesz zrobić, jeśli Twoi współpracownicy Cię nie lubią?
Być może pracujesz w miejscu, w którym wydaje Ci się, że nie jesteś mile widziany i musisz znosić pogardliwe spojrzenia i szepty ze strony współpracowników. Świadomość, że nikt Cię nie lubi w miejscu pracy, jest stresująca. W dzisiejszym artykule podamy kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z tą sytuacją.
Dlaczego Twoi współpracownicy Cię nie lubią?
Może być wiele powodów, dla których Twoi współpracownicy za Tobą nie przepadają. Być może jest to fakt, że lubisz zbierać całe uznanie za pracę zespołową. Być może zabiegasz o szacunek przełożonych kosztem innych. Jeśli zachowujesz się arogancko i przypisujesz sobie pracę swoich kolegów, trudno będzie im Cię polubić.
Innym powodem, dla którego możesz nie być lubiany, jest utrzymywanie negatywnego nastawienia i ciągłe narzekanie. Jeśli następnie zmieni się to w stały wzorzec negatywności, możesz całkowicie zrujnować miejsce pracy. Atmosfera pesymizmu i negatywności sprawi, że Twoi współpracownicy będą się od Ciebie dystansować, aby nie “zarazić się” Twoim stanem emocjonalnym.
Innym możliwym powodem jest to, że możesz mieć pasywno-agresywne, powściągliwe lub podejrzliwe zachowania. Może też jesteś drażliwy, porywczy i kapryśny lub ciągle opierasz się temu, co masz robić i przyjmujesz bierną postawę wobec swoich obowiązków zawodowych. Jeśli będziesz się tak zachowywać, Twoim współpracownikom będzie naprawdę trudno Cię polubić.
Z drugiej strony inni mogą nie pałać do Ciebie sympatią, ponieważ za dużo plotkujesz. Mówienie źle o swoich kolegach i ujawnianie szczegółów ich życia prywatnego nie sprawi, że będą Cię lubić. Możesz też być nielubiany z powodu zazdrości. Może Twoi współpracownicy Cię nie lubią, bo zajmujesz uprzywilejowane miejsce w firmie i zazdroszczą Ci twojej pozycji i tego, co osiągnąłeś, zasłużenie lub nie.
Co możesz zrobić, jeśli Twoi współpracownicy Cię nie lubią
Brak sympatii ze strony innych to doświadczenie, które może sprawić, że poczujesz się źle z samym sobą i wpłynie to na Twoją samoocenę. Poniżej podamy kilka przydatnych wskazówek, jak poradzić sobie z tą sytuacją. Jednak najpierw musisz określić, czy promujesz negatywne nastawienie wśród swoich współpracowników, czy też jesteś odrzucany tylko z powodu zazdrości.
Jeśli Twoi współpracownicy nie lubią Cię za sposób, w jaki się zachowujesz, powinieneś poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, co robisz źle. Jeśli jest ktoś, kto lubi Twoje towarzystwo, możesz poprosić go o opinię. Warto również pamiętać o poniższych zaleceniach, jeśli chcesz promować lepsze środowisko pracy.
- Unikaj plotkowania o życiu swoich współpracowników.
- Nie mów o nikim źle.
- Szanuj innych.
- Udzielaj się bez oczekiwania jakiegokolwiek uznania.
- Staraj się poprawiać niedociągnięcia, które zauważasz w swoim miejscu pracy, aby inni czerpali korzyści z Twoich działań i dostrzegali Twoje zainteresowanie nimi.
- Bądź uczciwy i okazuj uznanie tam, gdzie jest on należne.
- Staraj się być chętny do pomocy. Ale bądź ostrożny – ważne jest, aby nie przekraczać swoich granic, w przeciwnym razie możesz zostać wykorzystany.
- Integruj się ze współpracownikami.
Mimo swoich starań jesteś nielubiany – co dalej?
Jeśli odkryjesz, że nie robisz nic złego, aby dać współpracownikom powód do takiego zachowania, musisz nauczyć się zarządzać swoimi emocjami, aby tego rodzaju sytuacje nie miały na Ciebie wpływu. Oto kilka przydatnych wskazówek.
1. Pomyśl o swoim spokoju ducha
Skoro już wiesz, że nie robisz nic złego, ważne jest, abyś nauczył się zachowywać spokój ducha i nie ulegać odrzuceniu przez współpracowników. Spróbuj skorzystać z ćwiczenia zaproponowanego przez Massimo Pigliucciego i Gregory’ego Lópeza.
- Krok 1 – Wizualizuj zadanie, z którym będziesz mieć dziś do czynienia w pracy, a które może być manipulowane przez Twoich współpracowników.
- Kolejny krok – Ćwicz swoją mentalność. Powiedz sobie: „Chcę wykonać tę czynność, ale chcę też zachować spokój, akceptując to, co się dzieje”.
- Krok 3 – Wyobraź sobie, że jesteś spokojny w tej sytuacji.
2. Ignoruj innych
Jeśli próbowałeś poprawić swoje relacje ze współpracownikami i nie przyniosło to żadnych rezultatów, powinieneś nauczyć się ignorować to, co się dzieje. Zaakceptuj, że są rzeczy, których nie możesz zmienić, ponieważ są poza Twoją kontrolą.
Najbardziej rozsądną rzeczą, jaką możesz zrobić, to zmienić sposób, w jaki postrzegasz, czujesz i działasz w swoim otoczeniu. Parafrazując Epikteta, pamiętaj, że to nie rzeczy lub sytuacje wpływają na Ciebie emocjonalnie, ale sposób, w jaki je interpretujesz.
3. Spodziewaj się, że spotkasz trudnych ludzi
Istnieje pewne ćwiczenie medytacyjne, które Marek Aureliusz zaproponował w swoich Medytacjach i które pomoże Ci radzić sobie z trudnymi współpracownikami. Pigliucci i Gregory (2019) proponują wykonanie go w następujący sposób:
- Każdego ranka, zanim zaczniesz swój dzień, zapisz, co myślisz o nadchodzącym spotkaniu z trudnymi współpracownikami. Dzięki temu nie będziesz aż tak zaskoczony, kiedy w końcu do niego dojdzie.
- Przypomnij sobie, że próbujesz poprawić swoje zachowanie, skupiając się tylko na tym, co zależy od Ciebie. Tak długo, jak wykonujesz swoją pracę najlepiej jak potrafisz, nie ma znaczenia, że inni Cię nie lubią. To nie Twoja odpowiedzialność.
4. Wykorzystaj trudne sytuacje, aby się rozwijać
Jeśli nie możesz zmienić sytuacji ani zrobić nic więcej, aby współpracownicy Cię lubili, naucz się wykorzystywać tę sytuacje do rozwoju. Wykorzystaj trudności jako okazję do kultywowania cnót. Na przykład, jeśli inni są dla Ciebie niemili, pokaż im, jak powinni się zachowywać. Naucz ich swoim zachowaniem, jak być miłym.
Pod koniec dnia zastanów się, jak mogłeś zareagować, gdy zachowanie Twoich kolegów zaczęło wpływać na Ciebie emocjonalnie. Jak się zachowałeś, co czułeś i myślałeś?. Sformułuj nowe opcje reakcji na te sytuacje.
5. Skoncentruj się na swojej pracy i idź własną drogą
Poczucie niechęci ze strony innych w pracy może sprawić, że utkniesz w miejscu i będziesz gorączkowo szukać powodów („Dlaczego oni mnie nie chcą?”) lub wyjaśnień („Nie chcą mnie, bo nie jestem kompetentny”). Upewnij się, że podejmując decyzje, odwołujesz się do własnego zestawu wartości.
Życie toczy się dalej i Ty musisz zrobić to samo. Dlatego po zaakceptowaniu sytuacji i tego, jak się z nią czujesz, skup się na własnej ścieżce. Ucz się na podstawie swoich doświadczeń i odczuć, aby móc się doskonalić i rozwijać.
Na koniec pamiętaj, że Twoje dobro jest zawsze na pierwszym miejscu. Jeśli Twoja sytuacja w pracy staje się bardzo skomplikowana i ma na Ciebie duży wpływ, zarówno zawodowo, jak i osobiście, musisz rozważyć inne możliwości rozwiązania problemu. Jeśli nie możesz odejść z pracy, poproszenie o profesjonalną pomoc będzie doskonałą opcją, która pomoże Ci uporać się z sytuacją.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Herrando, C., & Constantinides, E. (2021). Emotional Contagion: A Brief Overview and Future Directions. Frontiers in psychology, 2881.
- Pigliucci, M. y López, G. (2019). Mi cuaderno estoico. Ariel Editorial.