Mity dotyczące alkoholu i marihuany

„Kieliszek wina dziennie to samo zdrowie”, „zapalenie jointa niczego złego nie spowoduje”… Ile razy słyszałeś takie stwierdzenia? Dostępne dowody naukowe kategorycznie im zaprzeczają. Odkryj popularne mity związane z alkoholem i marihuaną!
Mity dotyczące alkoholu i marihuany
Gorka Jiménez Pajares

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gorka Jiménez Pajares.

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia, 2024

Uzależnienia pociągają za sobą poważne komplikacje zdrowotne, a także reperkusje prawne lub społeczno-ekonomiczne. Jako społeczeństwo musimy być bardziej wyedukowani w tej kwestii. Dzisiaj poznamy pewne mity dotyczące alkoholu i marihuany.

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) każdego roku na świecie z powodu palenia tytoniu umiera około 5 milionów ludzi, 2,5 miliona z powodu nadużywania alkoholu, a prawie 200 tysięcy z powodu narkotyków. Poniżej rozwiejemy część mitów na temat uzależnień, a dokładniej tych związanych ze spożywaniem alkoholu i konopi.

Należy zauważyć, że fakt, że substancja jest naturalna, niekoniecznie oznacza, że jej wpływ na organizm jest nieszkodliwy. Naturalne substancje mogą mieć niezwykle szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Jest tak, ponieważ powodują one zmiany w naturalnym funkcjonowaniu mózgu.

Mężczyzna martwi się o swoje problemy z uzależnieniem
Zdaniem Gencat, czynnikami ryzyka są brak więzi rodzinnych lub przychylne nastawienie rodziców do używania narkotyków.

Mitów dotyczące alkoholu i marihuany

Poniżej przedstawiamy niektóre z mitów, które słyszy się na co dzień, dotyczących alkoholu i konopi indyjskich.

Branie narkotyków różni się od bycia uzależnionym

Za związkiem między braniem narkotyków a uzależnieniem stoi wiele czynników. Ryzyko rozwoju uzależnienia może na przykład zależeć od budowy biologicznej jednostki, kontekstu społecznego oraz wieku lub etapu rozwoju. Im więcej czynników ryzyka, tym większe prawdopodobieństwo, że zażywanie narkotyków stanie się nałogiem.

Być może słyszałeś kiedyś stwierdzenie, że wszyscy młodzi ludzie używają narkotyków. Rzeczywiście, jest to powszechne przekonanie. Jest ono jednak całkowicie błędne, ponieważ większość młodych ludzi unika tych substancji, a ci, którzy z nich korzystają, zwykle robią to tylko w sytuacjach towarzyskich.

Mity i fakty na temat alkoholu

Alkohol jest substancją, która działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy i stopniowo hamuje funkcje mózgu. Powszechnie uważa się jednak, że jest to substancja pobudzająca. To dlatego, że na początku powoduje euforię i odhamowanie. Jednak jej skutki są całkowicie odwrotne: alkohol powoduje braki w zdolności do samokontroli.

Picie alkoholu tylko w weekendy nie powoduje uszkodzeń organizmu

Ile razy słyszałeś to stwierdzenie? Pewnie niezliczoną ilość. Jednak szkody wyrządzane przez alkohol zależą od sposobu jego spożycia. Dlatego im większe spożycie, tym większe szkody.

Sporadyczne spożywanie alkoholu jest dla nas korzystne

To jedno z najbardziej szokujących i błędnych stwierdzeń dotyczących spożycia alkoholu. Obecnie wiadomo, że każda konsumpcja wiąże się z ryzykiem. W związku z tym najzdrowszą rzeczą jest całkowite unikanie picia alkoholu.

Kobieta z problemem alkoholowym
Według Światowego Funduszu Badań nad Rakiem, jeden drink dziennie może być bezpośrednio związany z rozwojem siedmiu rodzajów raka: jamy ustnej, okrężnicy, wątroby, piersi, gardła i krtani, przełyku i żołądka.

Mity i fakty na temat konopi indyjskich

Konopie indyjskie to narkotyk ekstrahowany z rośliny cannabis sativa, z której zbiera się haszysz i marihuanę. Jedną z poważnych konsekwencji spożywania tej substancji jest możliwość wywoływania przez nią zaburzeń takich jak schizofrenia.

Konopie to naturalna, ekologiczna i relaksująca substancja

Fakt, że substancja jest naturalna, nie oznacza, że jest nieszkodliwa. Zarówno tytoń, jak i kokaina też są naturalne, a nie mamy wątpliwości co do ich szkodliwego wpływu na zdrowie. W przypadku konopi mogą one nieodwracalnie zmienić chemię mózgu.

Palenie jointa jest mniej szkodliwe niż palenie tytoniu

Mówi się o tym wiele razy, ale prawda jest taka, że marihuana zawiera wiele czynników rakotwórczych i mutagenów, które zawiera też tytoń. Co więcej, konopie zawierają ich nawet o 50 procent więcej.

Wpływ ma również sposób, w jaki marihuana jest konsumowana. Wiele osób zwykle pali bez filtra, a sam wdech substancji jest większy, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Konopie indyjskie niezaprzeczalnie mają zdolność rozszerzającą oskrzela, co sprzyja wchłanianiu różnych substancji toksycznych.

Podobnie jak tytoń, marihuana jest również szkodliwa dla ludzi przebywających wokół palaczy. W efekcie stają się biernymi użytkownikami.

Według Ministerstwa Zdrowia istnieje wiele badań naukowych, które pokazują, że ciągłe używanie konopi indyjskich może powodować uzależnienie, zwłaszcza jeśli jest spożywane w okresie dojrzewania.

Czy znałeś powyższe mity dotyczące alkoholu i marihuany? Istnieje wiele idei na temat uzależnień od substancji codziennego użytku, takich jak alkohol. Aby nie paść ofiarą bezpodstawnych przekonań, warto odwiedzić strony internetowe wyspecjalizowanych urzędów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.