Niektórzy mówią o Feng Shui, inni o psychologii przestrzeni. Nie będziemy zagłębiać się w żaden z tych terminów, ale możemy z całą pewnością stwierdzić, że Twoja przestrzeń życiowa może wpływać na Twoje zdrowie psychiczne w pozytywny lub negatywny sposób.
Psychologia i architektura to dwie dyscypliny, które mogą wydawać się dość odległe. Jednak mają pewne podobieństwa i obie mogą wpływać na Twój nastrój. Obecnie badany jest wpływ przestrzeni naturalnych i zabudowanych na ludzką psychikę. Psychologia przestrzeni jest bardzo przydatna, jeśli szukasz uporządkowanego środowiska zawierającego elementy ciszy i spokoju.
Psychologia przestrzeni: jak ją wykorzystać na swoją korzyść?
Dziedzina psychologii dotycząca przestrzeni to stosunkowo dobrze zbadana koncepcja. Nabrała ona ogromnego znaczenia w czasie pandemii, kiedy ze względów zdrowia publicznego wszyscy musieli przebywać w domu. Jest to transdyscyplinarna metodologia, która bada związek między cechami przestrzeni życiowej ludzi a ich wpływem na zachowania jednostki i poczucie relaksu.
Dziedzina ta dotyczy tego, jak projekt, organizacja i dekoracja domu mogą wpłynąć na Twój umysł. Uwzględniono w niej również pomieszczenia do pracy i nauki, takie jak biura i sale lekcyjne. W poniższym artykule skupimy się na domach i mieszkaniach, ponieważ szacuje się, że co najmniej 75-80 procent naszego życia odbywa się tam, gdzie mieszkamy.
Z pewnością prawdą jest, że w taki czy inny sposób Twoja przestrzeń życiowa ma wpływ na Twoje codzienne życie. Mieszkanie w ciemnym miejscu może wywoływać na przykład uczucie lenistwa. Jeśli w Twoim domu jest dodatkowo zimno, może to nawet wywołać uczucie strachu. Potwierdzono również, że fizyczne środowisko domu może być potencjalnym źródłem stresu, ponieważ może powodować obniżenie jakości życia.
Twoja przestrzeń życiowa wpływa na Twoje zdrowie psychiczne
„Energia” przestrzeni i sposób, w jaki wpływa ona na ludzkie zachowanie, wynika nie tylko z jej organizacji. Na nasze zachowanie ma również wpływ sposób urządzania przestrzeni. Na przykład wyobraź sobie, że wchodzisz do ogromnego pokoju z wysokimi sufitami, dużymi oknami i pięknymi zasłonami. Jak się tam czujesz? Możesz sobie wyobrażać, że jesteś w pałacu. Prawdopodobnie będziesz chciał tam stać i chłonąć otaczające Cię elementy.
Teraz wyobraź sobie, że wchodzisz do tego samego pokoju, z tym samym wystrojem, ale tym razem na jednej ze ścian wisi duży obraz. Jest on przerażający. Przedstawia mroczną scenę, którą nie wiesz, jak zinterpretować. Dodatek ten sprawia, że czujesz strach. Czy chcesz tam zostać? Najprawdopodobniej jesteś raczej onieśmielony, a piękno otoczenia spada na drugie miejsce.
Jeśli nie chcesz, aby taka sytuacja miała miejsce w Twoim domu lub biurze, musisz zastanowić się nad wybranymi dekoracjami i meblami. Wybierz te, które przekazują uczucie harmonii, kreatywności i wyciszenia lub te, które uważasz za najbardziej potrzebne i wygodne dla Twojego dobrego samopoczucia.
Cztery wskazówki, dzięki którym Twoja przestrzeń życiowa poprawi Twoje zdrowie psychiczne
Brudna przestrzeń może generować uczucie dyskomfortu i niepokoju. Co więcej, może zmniejszyć zarówno produktywność, jak i energię do wykonywania prostych zadań, takich jak gotowanie. Psychologia przestrzeni wskazuje również, że Twoja przestrzeń życiowa może jednak wywoływać uczucie szczęścia, radości, energii, produktywności i ogólnie dobrego samopoczucia i komfortu.
Oto cztery wskazówki, dzięki którym Twój dom wygeneruje w Twoim umyśle dobre samopoczucie.
1. Staraj się utrzymać porządek
Czy kiedykolwiek słyszałeś, jak ktoś powiedział: „Mam dziwne przeczucie co do tego miejsca”? Być może nawet sam powiedziałeś kiedyś do siebie „To miejsce wywołuje złe wibracje”. Nie tylko ludzie są odpowiedzialni za tworzenie tego rodzaju negatywnych uczuć. Istnieje kilka prostych elementów, których możesz nawet nie wziąć pod uwagę, a które mogą wywołać w Tobie specyficzne myśli lub uczucia.
Warto pamiętać, że dom, biuro, a nawet sala lekcyjna mogą być małe i proste, bez luksusów, ale jeśli będzie w nich bałagan, nie uda Ci się tam stworzyć przyjemnej atmosfery. Wszystko musi być na swoim miejscu, abyś czuł się spokojny i nie odczuwał niepokoju.
2. Wprowadź harmonię do swoich przestrzeni
Nie potrzebujesz drogich mebli, aby stworzyć harmonię w swojej przestrzeni życiowej. Na przykład, jeśli przestrzeń jest niewielka, wystarczy kilka krzeseł obok małego stolika z książką, aby stworzyć harmonijną przestrzeń do czytania.
Pamiętaj, że aby wprowadzić harmonię do swojego domu, musisz pamiętać o jego organizacji, meblach, a także o kolorach, którymi malujesz ściany. Z punktu widzenia psychologii kolorów odcienie bieli i beżu sprzyjają wyciszeniu i odprężeniu. Z drugiej strony błękity i zielenie generują spokój i stabilność, przywołując na myśl połączenie z naturą.
3. Zapewnij dobre oświetlenie
Światło jest niezbędne dla spokojnego umysłu. W przestrzeniach zamkniętych generuje poczucie przestronności, harmonii, elegancji i spokoju, zwłaszcza jeśli jest to światło naturalne lub ciepłe. Oczywiście, w zależności od codziennych czynności, czasami konieczne może być przyciemnienie otoczenia, ale bez wątpienia światło pomoże stworzyć lepsze warunki, a tym samym promować ogólne samopoczucie.
Upewnij się, że odpowiednio zarządzasz oświetleniem w swoim domu, a zwłaszcza w salonie, ponieważ potwierdzono, że długotrwała ekspozycja na niebieskie światło w nocy może wpływać na zegar biologiczny organizmu i powodować bezsenność i przedwczesne starzenie się. Dlatego zalecamy zakup inteligentnego systemu oświetlenia LED, aby dostosować kolor i intensywność światła w domu, szczególnie przed snem.
4. Wprowadź naturę do swojego domu
Rośliny i kwiaty doniczkowe mają zdolność uspokajania i wyciszania umysłu. Dlatego w ostatnich latach na popularności zyskał tzw. design biofiliczny. Jest to system zarządzania i rozwoju środowisk zewnętrznych i wewnętrznych oparty na roli natury w poprawie zdrowia i samopoczucia ludzi.
Aby zintegrować naturalne elementy z wystrojem domu, polecamy rośliny doniczkowe. Wykorzystaj również naturalne światło, obecność wody i dobrą wentylację. Ponadto, jeśli masz szczęście, bezpośredni widok na tereny zielone generuje stany wewnętrznego połączenia i relaksu.
Twoja przestrzeń życiowa wpływa na Twoje zdrowie psychiczne
Teraz, gdy wiesz już o pozytywnych i negatywnych skutkach swojego środowiska i przestrzeni życiowej, nadszedł czas, aby zacząć zwracać na to większą uwagę, jeśli chcesz poprawić swoje ogólne samopoczucie. Staraj się utrzymywać porządek i czystość w domu oraz upewnij się, że masz dobre oświetlenie i rośliny, które połączą Cię z naturą. Dzięki temu poczujesz się bezpiecznie, komfortowo i spokojnie w przestrzeni, w której spędzasz większość swojego życia.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Glynn LM, Davis EP, Luby JL, Baram TZ, Sandman CA. (2021). A predictable home environment may protect child mental health during the COVID-19 pandemic. Neurobiol Stress. 2021 Jan 6;14:100291. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33532520/
- Paillie, F. Parkinson, J. Pantoja R. (2018). Psicología del Espacio (The Psychology of Space). Conscious Cities Anthology 2018: Human-Centred Design, Science, and Technology. https://theccd.org/article/37/psicologia-del-espacio-the-psychology-of-space/
- Schmeer KK, Yoon AJ. (2016). Home sweet home? Home physical environment and inflammation in children. Soc Sci Res. 2016 Nov;60:236-248. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27712682/
- Lotito, F., (2009). Arquitectura psicología espacio e individuo. Revista AUS, núm. 6, 2009, pp. 12-17 https://www.redalyc.org/pdf/2817/281723479003.pdf
-
Schweitzer, M., Gilpin L., & Frampton, S., (2014). Healing Spaces: Elements of Environmental Design That Make an Impact on Health. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. Vol. 10, No. supplement 1. https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/acm.2004.10.S-71
- Evans, G., (2003). The built environment and mental health. Journal of Urban Health volume 80, pages 536–555. https://link.springer.com/article/10.1093/jurban/jtg063