Łysienie plackowate i stres – jaki jest między nimi związek?

Mężczyzna z łysą plamą, cierpiący na łysienie plackowate

Czy łysienie plackowate może być powiązane ze stresem? Okazuje się, że istnieje związek między emocjami a wypadaniem włosów. W krytycznych okresach mogą wystąpić reakcje autoimmunologiczne, które osłabiają skórę głowy i nieuchronnie prowadzą do łysienia.

Chociaż łysienie plackowate nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia jednostki, może wywołać głęboki dyskomfort, któremu towarzyszy spadek poczucia własnej wartości. Oprócz utraty włosów, łysienie wpływa również na wygląd fizyczny danej osoby, a ostatecznie na jej tożsamość, sposób, w jaki postrzega siebie, ceni siebie i na jej interakcje z innymi.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate (AA) to choroba skóry charakteryzująca się wypadaniem włosów, zarówno na skórze głowy, jak i na innych częściach ciała. Schorzenie to generuje widoczne plamy, które mają rozmiar i kształt monety. W niektórych przypadkach może nawet spowodować całkowitą utratę włosów.

Klinika Mayo twierdzi, że łysienie plackowate jest jedną z trzech rodzajów sytuacji wypadania włosów, które często są związane z wysokim poziomem stresu. Wydaje się, że w następstwie wyczerpujących emocjonalnie epizodów układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe. Powoduje to utratę włosów.

Na szczęście przy pomocy profesjonalnych zabiegów, gdy problemy lub sytuacje, które spowodowały stres, zostaną przezwyciężone, włosy mogą się ponownie zregenerować. Obecnie istnieje kilka klinik dermatologicznych, które zapewniają niezwykle pomocne usługi w takich sytuacjach. Oferują zabiegi takie jak laseroterapia włosów, mezoterapia włosów czy biostymulacja włosów minoksydylem.

Osoby cierpiące na łysienie plackowate powinny udać się na konsultację lekarską, aby znaleźć najodpowiedniejsze leczenie w ich indywidualnym przypadku. To schorzenie, które dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W tych ostatnich może nawet dotykać ich owłosienia na twarzy. Szukanie profesjonalnej pomocy jest niezbędne.

Łysienie plackowate na brodzie

Skąd możemy wiedzieć, czy łysienie jest spowodowane stresem?

Każdy może cierpieć na łysienie plackowate. Jest to produkt różnych czynników nerwowych, takich jak stres lub niepokój, wywodzących się z określonych sytuacji. Złe zarządzanie emocjami może powodować szereg objawów, z których najbardziej zauważalnym jest utrata włosów.

Przeżywanie złożonych sytuacji, takich jak utrata bliskiej osoby, problemy ekonomiczne lub rozpad związku, może generować ten problem. Zwykle objawia się on między trzecim a szóstym miesiącem stresu emocjonalnego.

Należy pamiętać, że chociaż ten rodzaj łysienia występuje w wyniku wysokiego poziomu stresu, w większości przypadków jest zwykle tymczasowy. Dlatego skorzystanie z porady psychologicznej i prowadzenie zdrowego trybu życia są zwykle świetną alternatywą dla rozwiązania problemu źródłowego lub nauki radzenia sobie z nim. Jeśli jednak czynniki zewnętrzne, które generują niepokój i stres, nadal będą miały wpływ na zdrowie psychiczne danej osoby, jest wysoce prawdopodobne, że nadal będzie ona tracić włosy. Oczywiście wpłynie to na jej samoocenę.

Rodzaje łysienia plackowatego

Badania sugerują, że pacjenci w każdym wieku, niezależnie od pochodzenia etnicznego i płci, mogą cierpieć na łysienie plackowate. Często doświadczają głębokiej frustracji z powodu nieprzewidywalnego charakteru choroby. Stan ten powoduje pogorszenie ich samopoczucia emocjonalnego i samooceny. Ponadto stwarza ryzyko wystąpienia współistniejących chorób psychicznych.

W zależności od nasilenia łysienie plackowate dzieli się na:

1. Pospolite łysienie plackowate

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) jest to najczęstszy typ. Charakteryzuje się utratą włosów na obszarach wielkości monety. Najbardziej dotknięte części ciała to skóra głowy, brwi, broda, pachy, a nawet okolice narządów płciowych.

Ten rodzaj jest podzielony na łysienie plackowate jednoogniskowe, które dotyczy tylko określonego obszaru skóry głowy, oraz łysienie plackowate wieloogniskowe, w którym plamy są generowane na kilku obszarach, które łączą się ze sobą.

2. Łysienie plackowate całkowite

Ten typ występuje, gdy choroba obejmuje całą skórę głowy i całkowita utrata włosów jest nieunikniona. Zwykle jest to ściśle związane z epizodami dużego stresu i niskiej samooceny. Ten typ jest jeszcze bardziej powszechny u osób cierpiących na falakrofobię. Dlatego zaleca się, aby chorzy od samego początku szukali profesjonalnej pomocy, aby nie dopuścić do zbytniego postępu choroby.

3. Powszechne łysienie plackowate

W tym typie łysienia dotyczy ono mieszków włosowych w całym ciele. Generuje utratę brwi, rzęs oraz włosów pachowych i łonowych. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm wytwarza przeciwciała przeciwko części mieszków włosowego. Osłabia je tak bardzo, że nie istnieją całkowicie skuteczne metody leczenia.

leczenie łysienia

Kuracja do włosów przy łysieniu plackowatym

Istnieje kilka skutecznych metod leczenia, które mogą pomóc pacjentom z łysieniem plackowatym przywrócić witalność włosów. Pierwszym i najważniejszym jest skorzystanie z pomocy psychologicznej, która pomoże zapanować nad stanami niepokoju i stresu. Istnieją pewne wydarzenia osobiste, które mogą wywołać szkodliwe zaburzenia immunologiczne skóry głowy.

Osoby cierpiące na łysienie plackowate mogą mieć poważne problemy psychiczne. Z tego powodu niezbędna jest profesjonalna pomoc. Mając na uwadze, że jest to choroba spowodowana wysokim poziomem stresu i nerwowości, chorzy powinni starać się uczęszczać na terapię i prowadzić zdrowy tryb życia, wraz z dobrą dietą, odpoczynkiem i ćwiczeniami. W wielu przypadkach to już wystarczy, aby włosy ponownie zaczęły rosnąć.

Niektóre ośrodki dermatologiczne stosują laseroterapię, która zapobiega wypadaniu włosów, stymuluje wzrost i zwiększa ich gęstość. Stosuje się również mezoterapię włosów opartą na witaminach, kwasie hialuronowym, koenzymach i niezbędnych pierwiastkach śladowych, aby odwrócić proces degeneracji komórek skóry głowy. Alternatywnie specjalisci używają minoksydylu (doustnie lub miejscowo) ze względu na jego działanie rozszerzające naczynia krwionośne. Wzmacnia to włosy i wspomaga ich wzrost.

Połączenie kilku technik zazwyczaj daje naprawdę dobre efekty. Tak więc, jeśli ostatnio doświadczasz wysokiego poziomu nerwowości i zauważyłeś, że na Twojej głowie pojawiają się łyse obszary, postaraj się zachować spokój. Jak wspomnieliśmy wcześniej, często zdarza się, że ekstremalne sytuacje mają poważny wpływ na organizm. Z tego powodu konieczne jest zwrócenie się o profesjonalną uwagę.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Hall-Flavin, D. (2021, 11 de noviembre). ¿El estrés puede causar la caída del cabello? E. Mayo Clinic. Consultado el 23 de noviembre de 2022. https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/stress-management/expert-answers/stress-and-hair-loss/faq-20057820
  • Hunt, N. & McHale, S. (2005). The psychological impact of alopecia. Bmj331(7522), 951-953. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1261195/
  • Instituto Nacional de Artritis y Enfermedades Muscoesqueléticas y de la piel. (2021). Alopecia areata. Instituto Nacional de Artritis y Enfermedades Muscoesqueléticas y de la piel. Recuperado de: https://www.niams.nih.gov/es/informacion-de-salud/alopecia-areata#:~:text=La%20alopecia%20areata%20es%20una,en%20cualquier%20parte%20del%20cuerpo.
  • Katsarou-Katsari, A., Singh, L. K. & Theoharides, T. C. (2001). Alopecia areata and affected skin CRH receptor upregulation induced by acute emotional stress. Dermatology203(2), 157-161. https://www.karger.com/Article/Abstract/51732
  • Khoshdel, A., Shekari, A., Paydary, K. & Shekari, I. (2016). Alopecia areata: the role of stressful events and an estimate of lifetime risk in first-degree relatives. Journal of Archives in Military Medicine4(1). https://brieflands.com/articles/jamm-20829.html
  • Mayo Clinic. El est https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/stress-management/expert-answers/stress-and-hair-loss/faq-20057820
  • Pratt, C. H., King, L. E., Messenger, A. G., Christiano, A. M. & Sundberg, J. P. (2017). Alopecia areata. Nature reviews Disease primers3(1), 1-17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573125/#:~:text=Alopecia%20areata%20is%20an%20autoimmune,affect%20all%20hair%20bearing%20sites.
  • Sellami, R., Féki, I., Masmoudi, R., Hentati, S., Turki, H. & Masmoudi, J. (2020). Stressful lie events in alopecia areata patients: A case control study. Our Dermatol Online11,1-3 https://www.researchgate.net/publication/343679711_Stressful_lie_events_in_alopecia_areata_patients_A_case_control_study
  • Strazzulla, L.C, Wang, E., Avila, L., Lo Sicco, K., Brinster, N., Christiano, A., Shapiro J. (2018). Alopecia areata: Disease characteristics, clinical evaluation, and new perspectives on pathogenesis. J Am Acad Dermatol, 8(1), 1-12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29241771/
Scroll to Top