Emocje towarzyszą nam praktycznie zawsze. Wszyscy rodzimy się z małym domem emocji wewnątrz nas. Jest to miejsce, w którym mieszkają nasze podstawowe emocje, te, które są niezbędne do naszego przetrwania – strach, gniew, smutek, radość i odraza.
Tak jak każdy dom musi być zadbany i posprzątany, ten mały dom również trzeba pielęgnować i wietrzyć. Musi być uporządkowany i gotowy, ponieważ ciągle wprowadzają się do niego nowe emocje, które dostarczą kolejnych informacji, a następnie odejdą.
„Poznanie innych jest mądrością; Poznanie siebie jest oświeceniem”.
-Laozi-
Ale co się stanie, jeśli jedna z tych emocji pozostanie w Twoim małym domu na stałe i nigdy się nie wyprowadzi? Nieważne czy nie pozwalasz jej odejść, czy ją tłumisz, ta emocja wytrąca Cię z równowagi, niszczy Twoje szczęście i wpływa na zdrowie emocjonalne.
„Jeśli Twoje zdolności emocjonalne nie są w zasięgu ręki, jeśli nie masz własnej świadomości, jeśli nie jesteś w stanie zarządzać swoim niepokojem, jeśli nie potrafisz zdobyć się na empatię i utrzymywać dobrych relacji międzyludzkich, to niezależnie od tego, jak mądrym człowiekiem jesteś, nie zajdziesz daleko”.
-Daniel Goleman-
Emocje, które przychodzą i odchodzą
W każdym momencie Twojego życia ponosisz odpowiedzialność za to, co dzieje się w Twoim domu emocji. Musisz wiedzieć, które emocje tam żyją, jakie uczucia i wpływy przychodzą i odchodzą, jak dotyczą siebie nawzajem i jak działają. Emocje, które wchodzą do tego domu określą, jak się czujesz i działasz.
Przepływ emocji to naturalny stan rzeczy. Poczuj je, zidentyfikuj, powitaj i pozwól im odejść. Niezależnie od tego, czy są przyjemne czy nieprzyjemne, kiedy raz je poczujesz, musisz pozwolić im odejść.
Przewietrz swój dom emocji
Wietrzenie pokoi w domu emocji oznacza uwolnienie tych, które zostały uwięzione lub zduszone. Na przykład, jeśli nie pozwolisz sobie na poczucie złości i stłumisz ją w sobie, z czasem wzrośnie ona do gniewu. A jeśli nie poradzisz sobie z tym gniewem, może on przerodzić się we wściekłość lub głęboką urazę.
Jeśli zamkniesz nieprzyjemne uczucia, takie jak zazdrość, żal lub uraza w ich pokojach, prędzej czy później zranią one Ciebie i Twoich bliskich, ponieważ uciekną w nieoczekiwanym momencie i negatywnie wpłyną na Twoje środowisko.
Otwieranie okien, aby wpuścić nowe emocje to część dynamicznego procesu życia. Jeśli nie pozwalasz sobie cieszyć się lub odczuwać miłość, ponieważ coś każe Ci trzymać się bólu, który czujesz w głębi siebie, uniemożliwiasz wprowadzanie się emocji, które byłyby dla Ciebie bardziej przydatne w danej chwili.
Nie możesz zabronić sobie odczuwania emocji. Nawet jeśli są nieprzyjemne, są ważne i niezbędne do wyciągnięcia wniosków z danej sytuacji. Możesz ich użyć, aby zmienić swoje dotychczasowe życie.
Zrozum emocje
Wszystkie emocje mówią nam coś i prowadzą w pewien sposób. Informują nas o tym, jak odnosimy się do innych, siebie i naszego życia. Jeśli je zidentyfikujemy, nadamy im imiona, zaakceptujemy je i wypuścimy, będziemy w stanie je zrozumieć i prawidłowo nimi zarządzać i nic nam w tym nie przeszkodzi.
Emocje są przyjemne, jeśli dobrze nimi zarządzasz; są nieprzyjemne i powodują cierpienie, gdy próbujesz iść pod prąd swojego obecnego życia.
Czujesz rozczarowanie, gdy zdajesz sobie sprawę, że to, co myślisz, nie jest prawdą. Wtedy coś próbuje Cię przekonać, że wszystko jest nie tak, jak myślisz lub jak chcesz, ale to nie znaczy, że to musi stanowić źródło zniechęcenia.
To ma służyć Ci pomocą. Toksyczna i intensywna, długotrwała zazdrość utrudnia kontakt towarzyski. Można ją przystosować, ale tylko do momentu, gdy zacznie uniemożliwiać bycie szczęśliwym dla innych ludzi.
Smutek podpowiada Ci, że cierpisz z powodu bolesnej straty, z którą musisz sobie poradzić. Musisz mieć tego świadomość i nauczyć się żyć w inny sposób.
Gniew informuje, że coś lub ktoś jest przeszkodą w uzyskaniu czegoś, czego pragniesz. Odraza i awersja oznaczają, że lepiej odejść od czegoś, co jest dla Ciebie niezdrowe. Natomiast strach wskazuje zagrożenie i każe Ci się bronić.
Szczęście to znak, że należy powtórzyć przyjemną sytuację. Niespodzianki pobudzają chęć do nauki. Jak widać, wszystkie emocje informują nas o czymś i sprawiają, że czujemy się w określony sposób. To dlatego musimy nauczyć się nimi odpowiednio zarządzać.
Wdzięczność to umiejętność dostrzeżenia prezentu w codziennych sprawach: w uśmiechu przyjaciela, piosence, posiłku…
Dzielenie się emocjami
Sposób zarządzania emocjami czyni je pozytywnymi lub negatywnymi. Wszystkie są użyteczne na swój sposób, chociaż prawdą jest, że niektóre są bardziej przyjemne od innych. Ale nieważne czy są przyjemne czy nie, sprawią, że poczujesz się lepiej i wyrządzą mniej szkody, jeśli się nimi podzielisz.
Dobry system wsparcia społecznego pomoże Ci spojrzeć na nieprzyjemne emocje z odpowiedniej perspektywy i odczuwać więcej radości i szczęścia.
Jeśli czujesz się w pułapce pewnej emocji, spędzasz zbyt dużo czasu na smuceniu się lub złoszczeniu, albo masz wrażenie, że nie potrafisz cieszyć się ze swoich relacji społecznych, nadszedł czas, aby nauczyć się lepiej zarządzać emocjami. Zastanów się, czy możesz zmienić swoje otoczenie i usunąć bodźce, które spowodowały tę sytuację.
Jeśli nie jest to możliwe, do Ciebie należy obowiązek ulepszenia sposobu regulowania emocji, dzięki któremu będą mogły wchodzić i wychodzić z domu w Twoim sercu, nie pozostając uwięzione w nim na wieczność.