Żyjesz świadomie, czy tylko Ci się tak zdaje?

Żyjesz świadomie, czy tylko Ci się tak zdaje?

Ostatnia aktualizacja: 16 maja, 2017

Czy jesteś pewny, że żyjesz świadomie? Być może właśnie takie odnosisz wrażenie spoglądając na swoje życie. Co jednak obejmuje stwierdzenie, że żyjesz świadomie, bądź nie? Przyjrzymy się nieco bliżej temu zagadnieniu.

Zagadnienie to jest niezwykle aktualne zwłaszcza w świecie, który wymaga od nas naprawdę wiele. Z czasem jednak każdy powinien obejrzeć się za siebie. Wiele osób stwierdza, że trzeba nieco skorygować obrany wcześniej kierunek. To spojrzenie wstecz pomoże Ci stwierdzić czy w rzeczywistości żyjesz świadomie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Żyj świadomie – nie spełniaj narzuconych Ci oczekiwań

Żyjesz świadomie? Niezbędna analiza

Kto wyznacza Twoje granice? Czy to Ty sam nie pozwalasz życiu być prawdziwym życiem? Czy cieszysz się każdą przeżywaną chwilą? To niezwykle ważny czynnik, który pozwala nam stwierdzić czy dostatecznie poznaliśmy sami siebie. Tak więc odpowiedz sobie na pytanie: “Czy żyjesz świadomie?”.

Balony myśli

Przeżywanie naszego życia w pierwszej osobie, wykluczając wszelką bezwładność sprawia, że coraz lepiej poznajemy samych siebie. Choć nie jest łatwo w pełni panować nad swoim życiem, to jest to najlepszy sposób na uzyskanie równowagi, zarówno psychicznej, jak i emocjonalnej.

Tak jak metalurg zna się na rodzajach metali, na metodach ich łączenia, itp., abyśmy mogli być w pełni szczęśliwi, my również musimy zamienić się w specjalistów, w specjalistów z dziedziny życia. W tym właśnie celu musimy dobrze poznać samych siebie i wiedzieć, kim ostatecznie chcielibyśmy być.

Tak więc jeśli oglądając się wstecz stwierdzasz, że nie żyjesz świadomie, ale życie wiedzie Cię tu i tam, to przede wszystkim zacznij działać. Naucz się samokontroli. Tylko wtedy bowiem żyjesz świadomie, jeśli wiesz skąd wyszedłeś, gdzie jesteś i dokąd zmierzasz. Pamiętaj, że tylko Ty możesz tu wyznaczać kurs.

Kiedy już masz obrany cel, Twoja samoświadomość będzie mogła korygować  Cię na bieżąco. To ważne, bo jeśli nie żyjesz świadomie, nie możesz osiągnąć żadnego obranego celu. Zmierzaj więc do odkrycia pełnej wizji samego siebie i stawiaj na samokontrolę.

nuty w głowie - gust muzyczny

Jeżeli natomiast nie będziesz chciał dowiedzieć się kim w rzeczywistości jesteś, skąd się biorą w Tobie takie czy inne uczucia, nie będziesz mógł osiągnąć równowagi i niezbędnej w życiu stabilności emocjonalnej. Życie bez poddawania się refleksji prędzej czy później prowadzi do rozczarowania.

Jeśli jak dotąd nie żyjesz świadomie, powinieneś też bardziej zadbać o poczucie własnej wartości. Takie szczere spojrzenie sobie prosto w oczy jest nieodzowne, by prowadzić życie w pełni świadomie.

Świadome życie, czy pozorny sukces?

Na co postawisz? Prawdziwa wiedza o tym, kim w rzeczywistości jesteś i porzucenie spełniania wyłącznie swoich zachcianek jest nieodzowne, byś w przyszłości z dumą mógł stwierdzić, że żyjesz świadomie.

Nie żyj życiem innych i nie pozwalaj, by inni żyli Twoim. Wykazuj się niezależnością i podążaj za poznaniem samego siebie, a rezultaty pozytywnie Cię zaskoczą. Kiedy żyjesz świadomie, bardziej możesz polegać na swoim umyśle i możesz wierzyć w swoje siły. Takie działanie z kolei wzmacnia poczucie własnej wartości.

Przeczytaj również podobny artykuł: Najlepsze rzeczy nie dają się planować, one się dzieją

Świadome życie to nie kwestia kilku dni ciężkiej pracy. Wymaga raczej stałych wysiłków rozłożonych w czasie. Świadomego działania na rzecz nas samych. Musisz zrozumieć, że czasem trzeba pozwolić sprawom toczyć się dalej, a kiedy indziej trzeba temu działaniu nadać początek naszym własnym wkładem.

Zamyślona kobieta na łące

Przestań więc żyć nie poddając się refleksji. Zatrzymaj się na chwilkę i spójrz za siebie. Jak przebiega Twoje życie? Żyjesz świadomie, czy dajesz się unosić wszelkim wiatrom przeciwności? 

Pamiętaj też o słowach wypowiedzianych przez Alberta Einsteina: “Nie możemy rozwiązać danego problemu z tego samego poziomu zrozumienia, którym cieszyliśmy się, gdy on powstał”. Coś trzeba więc zmienić. Być może zmiany te wezmą początek właśnie wtedy, gdy zaczniesz analizować swe dotychczasowe życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.