Ciche dni – jak przywrócić zdrową komunikację?

Wiele osób stosuje ciche dni jako sposób reagowania na konflikt. Mówimy o jego katastrofalnych skutkach dla pary i o tym, jakie środki można podjąć, aby je wyeliminować.

Mężczyzna, który milczy w kłótni. Ciche dni

Wszyscy tego doświadczyliśmy w pewnym momencie. Po kłótni partner przestaje z Tobą rozmawiać, nie reaguje na Twoje próby interakcji i całkowicie Cię ignoruje. Zjawisko to, znane jako ciche dni, może być frustrujące, wyczerpujące i demotywujące. Może również spowodować nieodwracalne szkody w związku.

Może się to zdarzyć w każdym związku: w rodzinie, wśród przyjaciół czy kolegów. Jednak w romantycznych związkach zachowanie to jest najbardziej szkodliwe, biorąc pod uwagę szczególne miejsce, jakie partnerzy odgrywają w naszym życiu. Takie sytuacje nigdy nie są łatwe, ale przedstawimy Ci kilka wskazówek, które mogą się okazać pomocne.

Ciche dni – zidentyfikuj wzorce zachowań

Cechą charakterystyczną tego zachowania (i tym, co czyni je tak niebezpiecznym) jest fakt, że blokuje komunikację i wszelkie próby jej przywrócenia. Prawie wszyscy padliśmy kiedyś ofiarami (a może nawet sprawcami) tego rodzaju zachowań w takim czy innym czasie. Może ono jednak działać na różne sposoby.

Kiedy para stosuje prawo lodu, ważne jest, aby go nie stosować jako nagrody.

1. Ciche dni występujące sporadycznie

W tym przypadku nie jest to wzorzec relacji jako taki. Do zachowania dochodzi natomiast sporadycznie. We wszystkich związkach dochodzi do nieporozumień. Może się zdarzyć, że intensywna kłótnia spowodowała, że partner się oddalił, aby odzyskać zdrowie lub się chronić. W takich przypadkach pojawia się dodatkowy element zaskoczenia, ponieważ nie jest to jego częste zachowanie.

Ten rodzaj zachowania jest odpowiedzią na emocjonalną intensywność chwili, więc niekoniecznie jest sygnałem alarmowym. Ciche dni występują zwykle w konsekwencji kłótni, która po prostu wymknęła się spod kontroli. Na dłuższą metę może to być nawet pozytywne. W każdym razie, gdy wróci spokój, musicie ze sobą porozmawiać o tym, co się stało.

Niemniej jednak, ponieważ najtrudniejszy czas minął, może być kuszące, aby pozostawić rzeczy bez wyjaśnienia, ale może to przynieść odwrotny skutek. Najlepiej poświęcić trochę czasu, aby spokojnie omówić to, co się stało. Tak więc następnym razem, gdy kłótnia stanie się zbyt intensywna, zamiast jako sposób na ucieczkę zastosować milczenie, lepiej dojść do wniosku, że żadne z was tak naprawdę nie chce traktować w ten sposób drugiego.

2. Kiedy wszystkie kłótnie kończą się milczeniem

Sytuacja staje się problemem, gdy partner ignoruje Cię, aby uciec od konfliktu. W każdej kłótni lub sporze po prostu blokuje komunikację i przestaje odpowiadać. Być może w przeszłości położyło to kres jakiejś kłótni, więc teraz ciche dni stają się coraz częściej stosowaną strategią.

Aby nie dojść do tego punktu, ważne jest, aby nie pozostawiać żadnych argumentów nierozwiązanych, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Jeśli jednak jest to już utrwalony wzorzec zachowania, aby go odwrócić, musicie wzmocnić komunikację. Musicie zarówno rozpoznać swoją odpowiedzialność w nieporozumieniach, jak i unikać złego nawyku zrzucania odpowiedzialności na drugą stronę. Ponadto musicie ustalić, że żadne z was nie powinno ignorować drugiego.

Powinniście podjąć pewne zobowiązania. Na przykład możesz powiedzieć swojemu partnerowi: „Jeśli jesteś tak zły, że nie chcesz ze mną rozmawiać, powiedz mi o tym, a zostawię Ci Twoją przestrzeń”. Chodzi o to, aby emocje, takie jak gniew, nie wyznaczały sposobu, w jaki się komunikujecie.

3. Kiedy ciche dni stają się formą manipulacji

To problem na większą skalę. Dzieje się tak, gdy partner celowo Cię ignoruje, aby Tobą manipulować. To już nie jest reakcja emocjonalna, ale zaplanowane i dobrowolne działanie. Może się tak zdarzyć, ponieważ nauczył się, że milcząc, może zyskać na znaczeniu, na przykład przez przyciąganie Twojej uwagi.

Ważne jest, aby rozpoznać tę strategię, ponieważ przez manipulowanie partner wprowadzi w Tobie poczucie winy. Jest to podstępna strategia, która może działać w ukryty sposób. W efekcie nie zdajesz sobie sprawy, że jesteś manipulowany i poddajesz się życzeniom partnera. Może to nawet wpłynąć na Twoje przyszłe relacje.

Skuteczna komunikacja może pomóc Twojemu partnerowi rozpoznać problem i sprawić, że przestanie stosować ciche dni. W niektórych przypadkach może jednak nie chcieć przestać tego robić. Może nawet udawać, że się zmienia, w ramach swojej manipulacji. W takim przypadku najzdrowszym rozwiązaniem może być odsunięcie się na bok.

Prawo lodu można wykorzystać do manipulowania parą.

Ciche dni – jak reagować

Teraz przyjrzeliśmy się możliwym wzorom zachowań, w których może dojść do cichych dni. Zobaczmy teraz, jak sobie z tym radzić. Zwykle, kiedy to się dzieje, ulegamy emocjom. Dlatego ważne jest, aby przyswoić sobie poniższe i wiedzieć, jak z nich korzystać we właściwym czasie.

  • Zachowaj spokój. Chłód partnera może powodować frustrację i gniew. Jednak ważne jest, aby nie dać się ponieść tym emocjom. Reguluj swój oddech i unikaj obraźliwego języka. Jeśli trudno Ci się uspokoić, zdystansuj się, aż napięcie emocjonalne zniknie.
  • Rozpoznaj znaki od partnera. Będą to pewne gesty, postawy i działania, które ujawnią się, kiedy zacięcie partnera zacznie topnieć. Wtedy możesz ponownie ustanowić kanały komunikacji. Jeśli nie chce rozmawiać, poczekaj trochę dłużej.
  • Używaj języka pojednawczego. Unikaj agresywnych słów i weź na siebie część odpowiedzialności. Rozpoznaj emocje partnera. Daj mu do zrozumienia, że zależy Ci na jego dobrym samopoczuciu i że chcesz odegrać swoją rolę, aby wszystko się poprawiło.
  • Nie nagradzaj milczenia. Za wszelką cenę unikaj nagradzania takiego zachowania. Kontynuowanie kłótni, nawet jeśli nie odpowiada, okazywanie nadmiernej winy i poddawanie się życzeniom partnera, aby ponownie zwrócić na siebie uwagę, to sposoby, które jedynie wzmagają milczenie. Zamiast tego poczekaj, aż partner będzie gotowy do rozmowy i asertywnie podejdź do Twoich problemów.

Jeśli skorzystasz z tych wskazówek, zobaczysz postęp. Jeśli sytuacja się nie poprawi, zawsze możecie skorzystać z terapii dla par. Uzyskacie dzięki temu nowe i lepsze sposoby komunikowania się. Dobra komunikacja natomiast jest kluczem do sukcesu w każdym związku.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bustos Solorio, S. D. M., Téllez Girón Sicars, G., Obregon Velasco, N., & Pádros Blázquez, F. (2016). Estilos de comunicación y niveles de satisfacción en la pareja. Revista Electrónica de Psicología Iztacala19(4).
  • Hurtarte, C. A., & Díaz-Loving, R. (2008). Comunicación y satisfacción: analizando la interacción de pareja. Psicología Iberoamericana16(1), 23-27.
Scroll to Top