Wilk w owczej skórze stale szuka nowej ofiary. Jest to w jego sposobie bycia i w jego DNA. Wykorzystuje życzliwość innych w celu osiągnięcia korzyści dla siebie. Zachowuje się jak prawdziwy zakamuflowany wilk, umiejętnie chowając pazury i kły.
W pewnym momencie swojego życia prawdopodobnie poznałeś wilka ukrywającego się wśród swojego społecznego stada. Mogło to być w pracy, w kręgu znajomych, a nawet wśród członków Twojej rodziny. Tego typu ludzie wydają się słodko niewinni i bardzo łatwo jest znaleźć się pod ich wpływem. Ich dobrze skalibrowane taktyki manipulacyjne zostały sprytnie zaprojektowane, aby wabić innych.
W takich chwilach wolałbyś być psem pasterskim, który potrafi rozpoznać wilka i ochronić owce. Nie można jednak być w ciągłym stanie gotowości, a wszelkie próby mogą spowodować ogromne zmęczenie. To naturalne dla nas, jako ludzi, że ufamy sobie nawzajem, więc jest całkowicie zrozumiałe, że często nie widzimy nadchodzącego zagrożenia. Jest kilka sygnałów, które mogą Ci ostrzec.
Jasne określenie swoich granic pozwoli Ci trzymać się z dala od natrętnych wilków, które starają się uzyskać korzyści Twoim kosztem.
Wilk w owczej skórze
Jedynymi ludźmi, którzy mogą Cię zdradzić, są Ci, którym ufasz. Akt zdrady rani głęboko, ponieważ jest atakiem na Twoje uczucia, poczucie własnej wartości, Twoją integralność i wszystko inne, co uważałeś za oczywiste. To sprawia, że czujesz się naiwny, gdy tak naprawdę wina nie leży w Tobie, ale w tym, ko Cię skrzywdził.
Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej (Kanada) przeprowadził badania, które wykazały, że tego typu doświadczenia mogą być traumatyczne. Stwierdzono, że ludzie, którzy zdradzają, zazwyczaj robią poprzez nielojalność, niewierność i nieuczciwość. Sprawcy, czyli wilki w owczej skórze, zazwyczaj stosują szereg łatwo wykrywalnych zachowań. Możesz znaleźć tego rodzaju osoby w pracy, a także w swoim kręgu znajomych. Może to być nawet osoba, z którą jesteś w związku.
Tacy ludzie mają wokół siebie aurę życzliwości. Zachowują się jak nasi zbawiciele, ale mają ukryte interesy.
Jak zachowuje się wilk w owczej skórze?
1. Chwali Twoją inteligencję, ale kradnie Twoje pomysły
To niezwykle częste zjawisko w miejscu pracy. Być może masz wokół siebie kogoś, kto jest miły, uważny i nieustannie chwali Twoją pomysłowość, inteligencję i kreatywność.
Bądź jednak ostrożny, ponieważ może sobie przywłaszczyć Twoje pomysły i przedstawić jako własne. Czy kiedykolwiek Ci się to przytrafiło?
2. Zbyt szybko otwiera się emocjonalnie
Wilk w owczej skórze nie marnuje czasu. Jednym z jego celów jest jak najszybsze zdobycie Twojego zaufania i posiada do tego skuteczną taktykę. Nie waha się ujawnić swoich najgłębszych problemów i potrzeb. Mówi Ci, że można Ci zaufać, że masz w sobie coś wyjątkowego, co pozwala mu natychmiast się przed Tobą otworzyć.
Szczegółowo powiada Ci o prawie każdej dziedzinie swojego życia. Co więcej, masz tendencję wierzyć we wszystko, co słyszysz i nie zakładasz, że może to być kłamstwem. W opowieściach wilka zawsze są pewne puste pola, ale jego emocjonalna otwartość sprawia, że naprawdę szybko zaczynasz mu ufać.
Powinieneś mieć świadomość, że gdy ktoś szybko dzieli się z Tobą swoimi problema i chce, abyś zrobił to samo, jest to wyraźny znak ostrzegawczy.
3. Wykazuje małe nieoczekiwane agresywne reakcje
Wilki w owczej skórze przyciągają innych i urzekają swoją pozorną dobrocią. Nie trzymają się tego jednak konsekwentnie. Zdarzają im się momenty, w których pokazują kły i pazury.
Pewnego dnia wilk może nagle okazać irytację z błahego powodu. Być może nie zareagowałeś wystarczająco szybko na jedną z jego wiadomości lub (według niego) nie broniłeś go przed innymi. Jego gniew jest dziecinny i niedojrzały – może nawet przestać z Tobą rozmawiać na dzień lub dwa. Później pojawi się ponownie, tak samo wylewny i czuły jak wcześniej.
4. Źle traktuje innych
Jeśli właśnie spotkałeś na swojej drodze wilka w owczej skórze, mógł zaskoczyć Cię swoją życzliwością i otwartością. Kiedy jednak spędzasz z nim czas, zdajesz sobie sprawę, że jest krytyczny wobec prawie wszystkich. Używa kpiącego i uwłaczającego tonu, gdy mówi o swoich byłych partnerach lub znajomych. Zawsze wyśmiewa się z innych, nadaje im przezwiska i podkreśla ich rzekome wady.
Ta postawa nie tylko Cę niszczy i wyczerpuje psychicznie, ale także daje wskazówkę co do jego prawdziwej osobowości. Zdajesz sobie sprawę, że prawdopodobnie jesteś dla niego obiektem kpin.
5. W tym, co mówi, są niespójności i sprzeczności
Wilk w owczej skórze będzie kłamał, oszukiwał i zniekształcał prawdę. Powie Ci, co chcesz usłyszeć, aby zdobyć Twoje zaufanie. Dlatego jednym ze sposobów na odkrycie tej szkodliwej i fałszywej osobowości jest zadawanie danej osobie wielu pytań. W ten sposób odkryjesz sprzeczności i dostrzeżesz luki w jej narracjach.
Ogólnie rzecz biorąc, wilk w owczej skórze zawsze stara się wyglądać na kogoś, kim nie jest, aby zniewolić innych. Jeśli jesteś spostrzegawczy i dociekliwy i zadajesz takiej osobie mądre pytania, kiedy najmniej się tego spodziewa, jej fałsz wyjdzie na jaw. Co więcej, za jej fasadą zobaczysz samolubne i niebezpieczne stworzenie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Lalot, F. (2023). The unkindest cut of all: A quantitative study of betrayal narratives. Journal of Community & Applied Social Psychology. https://onlinelibrary.wiley.com/full/10.1002/casp.2738
- Lonergan, M., Brunet, A., Rivest-Beauregard, M., & Groleau, D. (2021). Is romantic partner betrayal a form of traumatic experience? A qualitative study. Stress and Health: Journal of the International Society for the Investigation of Stress, 37(1), 19-31. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32533575/
- Ruel, M. K., De’Jesús, A. R., Cristo, M., Nolan, K., Stewart-Hill, S. A., DeBonis, A. M., Goldstein, A., Frederick, M., Geher, G., Alijaj, N., Elyukin, N., Huppert, S., Kruchowy, D., Maurer, E., Santos, A., Spackman, B. C., Villegas, A., Widrick, K., Wojszynski, C., & Zezula, V. (2023). Why should I help you? A study of betrayal and helping. Current Psychology (New Brunswick, N.J.), 42(21), 17825-17834. https://link.springer.com/article/10.1007/s12144-022-02954-x
- Stout, R. (2022). Betrayal, trust and loyalty. International Journal of Philosophical Studies, 30(3), 339-356. https://www.tandfonline.com/full/10.1080/09672559.2022.2121892