Jeśli zapytasz kogoś, jak długo żyją neurony, prawdopodobnie odpowie, że niezbyt długo. Rzeczywiście, większość z nas wierzy, że komórki mózgowe umierają z biegiem czasu, tym bardziej, jeśli nasz styl życia jest niezdrowy. Mówi się nam, że takie czynniki jak tytoń, brak ruchu, nadmierna ciekawość nauki lub złe odżywianie prowadzą do ich śmierci.
Lorenzo Magrassi, neurochirurg z Uniwersytetu w Pawii (Włochy) zrewolucjonizował świat nauki prawie dziesięć lat temu swoimi odkryciami. Twierdził, że neurony mogą żyć w nieskończoność, ponieważ klucz znajduje się w ciele, które je zawiera. Na przykład, gdybyś żył do 150 lub 160 lat i cieszył się dobrym zdrowiem, nadal by tam były.
Co więcej, kiedy osoba umiera, robi to z dużą częścią neuronów nienaruszoną. Dopiero gdy organizm przestaje wykazywać oznaki życiowe, neurony zaczynają stopniowo obumierać. To otwiera hipotezę, co może się wydarzyć w przyszłości. Jeśli uda nam się żyć dłużej i pozostać w dobrym zdrowiu, nasz mózg nadal będzie w optymalnym stanie i pozwoli nam kontynuować tworzenie, odczuwanie, uczenie się i wprowadzanie innowacji.
Szacuje się, że neuron może żyć w nieskończoność, dopóki nie wystąpi choroba ani wypadek.
Neuron żyje dłużej, niż mogłoby się wydawać
Neurony w mózgu są dokładnie w tym samym wieku co ty, podczas gdy komórki w twoim ciele są znacznie młodsze. Na przykład tkanka kostna jest całkowicie wymieniana co dziesięć lat, a skóra traci miliony komórek dziennie, ale co miesiąc otrzymujesz nową ich warstwę.
Coś podobnego dzieje się w twoim żołądku, ponieważ jest on stale zmuszony do odnawiania pokrywających go komórek ze względu na kwaśne środowisko. W istocie twoje ciało wykazuje godną pozazdroszczenia młodość komórkową. To dzięki temu możesz przeprowadzić podstawowe procesy gwarantujące przetrwanie. Jednak twój mózg zachowuje dużą liczbę neuronów, z którymi przyszedłeś na świat.
Rzeczywiście, neurony rodzą się, gdy się rodzisz i umierają, gdy umierasz. Teraz, jeśli zrobisz dygresję i zastanowisz się nad teoriami transhumanistycznymi, możesz zadać sobie pytanie: co by się stało, gdybyś udoskonalił swoje ciało technologią bioniczną i zdołał oszukać śmierć i choroby? Odpowiedź jest prosta: Twoje neurony nadal będą w dobrym stanie.
Neurony nie mają ustalonej długości życia i mogą przetrwać wiecznie
Lorenzo Magrassi jest neurochirurgiem na Uniwersytecie w Pawii i autorem badania opublikowanego w 2013 roku w czasopiśmie PNAS. W tej pracy Magrassi skupił się na idei, że okres użytkowania neuronu zależy od stanu ciała, które go zawiera. Jego eksperymenty na myszach ujawniły zaskakujące dane.
Wszczepił neurony z mózgu jednej myszy do mózgu drugiej. Nie tylko nie zostały zniszczone przez przeszczep, ale przeżyły, aby mieć długość życia współmierną do ich gospodarza. W rzeczywistości żyły jeszcze 36 miesięcy, aż do śmierci myszy, zgodnie z jej średnią długością życia.
Dr Magrassi zwrócił uwagę, że w rzeczywistości neurony nie mają ograniczonej długości życia, ale mogą żyć wiecznie, jeśli znajdują się w ciele o idealnych do tego warunkach. Innymi słowy, nie ma programowania genetycznego, które powoduje, że neurony zaczynają być niszczone w pewnym wieku. To nasz styl życia i choroby, które to robią.
A co ze starzeniem się?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, duża liczba neuronów żyje tak długo, jak ty. Rodzą się i umierają w tym samym czasie co ty. Neurogeneza to zdolność niektórych neuronów do regeneracji. Dzieje się tak w kilku obszarach mózgu. Regeneracja neuronalna pojawia się w hipokampie, obszarze wyspecjalizowanym w pamięci i uczeniu się. Ale co się dzieje, gdy się starzejesz? Czy to nie jest tak, że pewne neurony są niszczone? Prawda jest taka, że są niuanse.
W rzeczywistości naukowcy z University of North Carolina wyjaśnili w badaniu, na co zwrócił już uwagę dr Magrassi. Śmierć neuronów jest wynikiem zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak demencja, a także zaburzeń infekcyjnych, urazowych, immunologicznych i zapalnych.
Długość życia neuronu zależy od Twojego stylu życia… i od nauki
W efekcie to, czego doświadcza neuron, opiera się na aspektach, których nie zawsze możesz kontrolować, takich jak rozwój choroby. Z drugiej strony opiera się również na rzeczywistościach, które zależą od Ciebie, takich jak dieta, aktywność fizyczna, chęć uczenia się nowych rzeczy i nawiązywania kontaktów z ludźmi.
Nie mniej interesujące jest to, że nauka analizuje cel wydłużenia oczekiwanej długości życia. Celem jest żyć dłużej, ale w dobrej kondycji fizycznej, unikając chorób, dolegliwości i schorzeń o mniejszym lub większym nasileniu. Dziedziny inżynierii genetycznej, biotechnologii i medycyny łączą się, aby zrealizować ten cel. Dlatego jeśli uda Ci się żyć dłużej, zachowując zdrowe i sprawne ciało, Twój mózg pozostanie w tym samym stanie. Gotowy do dalszego podbijania swoich marzeń.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Magrassi, L., Leto, K., & Rossi, F. (2013). Lifespan of neurons is uncoupled from organismal lifespan Proceedings of the National Academy of Sciences, 110 (11), 4374-4379 DOI: 10.1073/pnas.1217505110
- Yanuck SF. Microglial Phagocytosis of Neurons: Diminishing Neuronal Loss in Traumatic, Infectious, Inflammatory, and Autoimmune CNS Disorders. Front Psychiatry. 2019 Oct 3;10:712. doi: 10.3389/fpsyt.2019.00712. PMID: 31632307; PMCID: PMC6786049.