Książka, która skłania do zmian – 3 przykłady

Książka

“Życie bez lektury jest niebezpieczne, zmusza do zadowalania się życiem i można odczuwać pokusę do wystawiania się na ryzyko”. Tą frazą Michael Houellebecq podkreśla jak ważna powinna być dla nas książka. Dobra książka natomiast skłania do przemyśleń i wprowadzania zmian.

Czy chcielibyście poznać kilka ciekawych tytułów, które z łatwością można by zaliczyć właśnie do takiej kategorii? 

Lektura to wspaniałe zajęcie, ponieważ pozwala człowiekowi pożytecznie spędzać czas. Bardzo dobrze jest, kiedy rodzice starają się zaszczepić ten zdrowy nawyk swoim dzieciom. Dzięki temu mogą one rozwijać nieograniczony świat fantazji, szczęścia i dobrego humoru, który pomaga im stworzyć książka.

Dobra książka ponadto sprawia, że umysł poddawany jest ćwiczeniom, realnemu wysiłkowi, który pozwala mu się doskonale rozwijać. Dzięki lekturze umysł człowieka staje się bardziej ożywiony, a z każdą kolejną stroną również znacznie bogatszy.

Bez wątpienia u każdego czytelnika dochodzi z czasem do sytuacji, w której odczuwa trudną do odparcia pokusę, by rozwijać się jeszcze bardziej. Czy zdarzyło Ci się coś takiego pod wpływem dobrej książki lub po obejrzeniu jakiegoś poruszającego filmu? To uczucie, że cały Twój świat stanął do góry nogami…

Książka i jej moc dokonywania przemian

W całej historii ludzkości napisano wiele rewolucyjnych książek, które przełamywały konwenanse, czy zmieniły powszechny sposób myślenia. Nie zależnie od tego, czy zawdzięczały to odpowiedniej chwili, użytemu językowi czy swojej zawartości – nie zostały poddane cenzurze bądź niezrozumieniu.

Okulary na otwartej książce

Możemy na przykład pomyśleć o dziełach takich, jak “Książę”, Nicolás’a Maquiavelego. Inne to “O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego”, Charlesa Darwina. Nie sposób też nie wspomnieć Manifestu partii komunistycznej Karola Marksa i Fryderyka Engelsa czy też Dekameronu, Giovanniego Boccacciego.

Tymi kilkoma tytułami zaledwie dotykamy wierzchołka góry lodowej. Na szczęście w dobie dzisiejszej również nie brakuje pisarzy, którzy potrafią przebudzić nas z letargu i otworzyć nasze oczy na to, co jeszcze przed nami. Autorów, którzy pomagają nam przywrócić kontrolę nad własnym życiem.

“Uległość” Michela Houellebecq’a

Pierwsze słowa niniejszego artykułu należą do poety i pisarza Michela Houellebecq’a. Dlatego nasze rekomendacje zaczniemy od dzieła tegoż właśnie artysty. Książka, na którą chcemy zwrócić uwagę nosi tytuł: “Uległość”.

To trudna relacja, która była źle interpretowana przez znaczącą część społeczeństwa – czytelników i nie tylko.

Kto sprawuje władzę nad dziećmi, kontroluje przyszłość

-Uległość-

Houellebecq opisuje w swym dziele zakulisowy świat umiarkowanego islamisty, który zyskuje władzę we Francji, w zamożnym, znużonym społeczeństwie. Wielu dostrzegało w tej książce obraz islamu i związanych z nim zwyczajów.

Autor jednak po prostu wykorzystuje pewną rozgrywkę w celu zdobycia władzy, by ostatecznie mówić o znużonym mieszczańskim społeczeństwie francuskim. W rzeczywistości Houellebecq chłodno i pewnym smutkiem opisuje ludzi, którzy przez moment zdają się tracić pazur.

Ludzie Ci akceptują dosłownie wszystko, co ich spotyka bez jakiejś krytyki czy choćby dokonania obiektywnej oceny. Nie dają sobie nawet chwili na zastanowienie nad ważnymi kwestiami. Czyżby obraz apatycznej Europy dnia dzisiejszego? Powiedziałbym, że tak.

“Wielki Szort”, Michael’a Lewis’a

“Wielki Szort” to inna polemika naszych czasów. Za pośrednictwem realnych postaci autor ukazuje zwykłe społeczeństwo pałające rządzą wielkiej władzy

W Ameryce żyjemy w erze defraudacji. Mowa nie tylko o bankach, ale również o rządzie. O edukacji, o religii, o jedzeniu, a nawet o baseballu. 

-Wielki Szort

Mężczyzna kradnie mnóstwo pieniędzy

W rzeczywistości kronika kryzysu finansowego, który w roku 2008 dotknął ludzi na całym świecie stanowi jedynie przykrywkę. Lewis swoją stanowczą prozą i cynicznym tonem ukazuje ludzi tak zaślepionych chciwością, że zupełnie zapomnieli o tym jak ważne są wartości.

Na domiar złego w Wielkim Szorcie Lewis nie ustanawia zakładów, ale w imię ludzkości dąży do wyrównania nadmiarów. Ostatecznie uczy, że z upływem czasu bogacą się jedynie nieliczni, robią to kosztem innych i w taki sposób, by passa ich nie opuściła.

“Persepolis”, autorstwa Marjane Satrapi

Ostatnia książka, jaką chcemy zaprezentować to graficzna nowela autorstwa Marjane Satrapi pod tytułem: “Persepolis”. Na kolejnych jej stronach autorka opowiada o swoich nieszczęściach, jakich doznała w Iranie

“Śmierć męczeńska to zastrzyk krwi w żyły społeczeństwa”.

-Persepolis-

Satrapi tworzy własną epopeję, aby wydostać się z kraju, w którym jedno uderzenie władzy “rzekomo przygotowane” przez tajne służby Ameryki Północnej zupełnie zniszczyło prawowitą władzę. W ślad za tym brak godności spowija miejscową ludność, co tworzy idealne warunki dla radykalizmu religijnego.

Jak możecie się przekonać, książki rewolucyjne mogą się okazać idealne dla obudzenia świadomości. Możesz wykorzystać ten artykuł jako zaproszenie do porywającej lektury. Pamiętaj, że dobra książka potrafi otworzyć umysł.

Scroll to Top