Czytanie powieści kryminalnych stymuluje mózg

Powieści kryminalne pozwalają zagłębić się w najciemniejszą stronę ludzkiej natury. Ponadto pozwalają rozwijać umiejętności refleksyjne i dedukcyjne.

kobieta czyta powieść kryminalną.

Miliony czytelników na całym świecie pasjonują się powieściami kryminalnymi. Kiedy fabuła jest wystarczająco wiarygodna, wyrafinowana, wymagająca, a nawet makabryczna, zapada w pamięć na wiele dni. Rozmyślamy, zastanawiamy się i doskonalimy naszą pomysłowość i intuicję, analizując wszystkich podejrzanych. Rozważamy również wszystkie możliwe rozwiązania, próbując połączyć luźne końce. Czytanie powieści kryminalnych to świetna przygoda.

Zdają sobie z tego sprawę wydawcy. Jest to zjawisko, które trwa od ponad wieku. Chociaż obecnie mamy autorów takich jak Camilla Läckberg, JD Barker i Donna Leon, prekursorem tego konkretnego gatunku był Edgar Allan Poe.

Postać autorstwa Poego, Auguste Dupin, jako pierwsza zanurzyła nas w fascynujący świat śledztw i zbrodni w klasycznej powieści The Rue Morgue Murders. Później na scenie pojawiła się kochana przez czytelników Agatha Christie, a także Raymond Chandler, Dashiel Hammett i Patricia Highsmith. Co jest jednak takiego w powieściach kryminalnych, że tak bardzo uzależniają nasze mózgi?

Powieści kryminalne są oczyszczające. Pozwalają nam odkrywać najciemniejszą stronę ludzkości i społeczeństwa.

czytanie powieści kryminalnych
Powieść kryminalna często służy jako rodzaj „egzorcyzmu”. Mówi o niesprawiedliwościach naszego społeczeństwa.

Pociąg do historii o morderstwach

Henning Mankell powiedział w The Dogs of Riga, że nie ma morderców, ale są ludzie, którzy popełniają morderstwa. To prawdopodobnie jeden z powodów, dla których czytanie powieści kryminalnych jest tak popularne. Pozwalają nam zagłębić się w najciemniejsze obszary ludzkiej psychiki. Obszary, które pokazują, że w pewnych warunkach wszyscy jesteśmy zdolni do zabijania.

Jonathan Gottschall, literaturoznawca i autor interesującej książki The Storytelling Animal, wyjaśnia, że nie możemy oprzeć się pokusie alternatywnych światów. Z neurologicznego, a nawet ewolucyjnego punktu widzenia, jest to coś, co zawsze nas określało. Uwielbiamy, a nawet potrzebujemy, aby nam opowiadać i czytać historie, aby uciec od rzeczywistości.

Powieść kryminalna przenosi nas w makabryczne i dramatyczne światy, które są wiarygodne i mogą się wydarzyć. Podczas gdy gatunki fantastyczne i nadprzyrodzone bawią się niemożliwym, gatunek kryminalny mówi o możliwych sytuacjach. Takich, które są wpisane w rzeczywistość i mają miejsce dzisiaj.

Mordercze wątki wydobywają emocje na powierzchnię

W prawdziwym życiu unikasz pewnych sytuacji, ponieważ wiesz, że są niebezpieczne. Jednak w książkach autor prowadzi Cię za rękę przez najbardziej dramatyczne scenariusze, a Ty wiesz, że nic Ci się nigdy nie stanie. Znajdujesz się również w najbardziej znanych miastach; stają się one nagle kontekstem dramatu, katastrofy lub dantejskiej (i krwawej) sceny.

Czytanie powieści kryminalnych pozwala doświadczyć całego koktajlu silnie uzależniających emocji. Doświadczasz zaskoczenia, napięcia, przerażenia, ciekawości, sprzeczności, strachu, a nawet satysfakcji. Możesz nawet poczuć przyjemność zemsty, gdy przeczytasz o postaci Lisbeth Salander we wszechświecie, który stworzył dla niej Stieg Larsson.

Kiedy czytasz, Twój mózg uwalnia dopaminę, a także serotoninę, a nawet endorfiny. Można powiedzieć, że wręcz uzależniasz się od fabuły. Jest to jednak nieszkodliwa i zdrowa zależność, którą zawsze możesz zaspokoić nową książką.

W powieściach kryminalnych strach ani udręka nigdy nie są denerwujące ani paraliżujące. Wręcz przeciwnie, są ekscytujące.

Badanie najgłębszych motywacji ludzkich działań

Większość czytelników tego gatunku lubi zgłębiać się w tematykę ludzkiego zła. Zainteresowanie kryminologią i morderstwami jest zjawiskiem dobrze ugruntowanym w naszej kulturze. Jak wyjaśnia JD Barker, autor wielu thrillerów psychologicznych, najstraszniejsze potwory, takie jak seryjni mordercy, prowadzą zwyczajne, rodzinne życie. Z wyglądu są bardzo podobni do każdego z nas.

Ten obraz nas przeraża i jednocześnie nas fascynuje. Co więcej, czytanie powieści kryminalnych może w niektórych przypadkach sprawić, że czarny charakter fabuły stanie się ulubioną postacią. Weźmy na przykład Hannibala Lectera. Jednak czytanie daje nam poznawczą siatkę bezpieczeństwa: możemy podziwiać zło, nie wyrządzając sobie ani innym żadnej krzywdy.

Kobieta czytająca w terenie
W powieściach kryminalnych staramy się zrozumieć motywacje przestępców.

Powieści kryminalne pozwalają nam zbadać obecne społeczeństwo

Gatunek thrillera czy powieści kryminalnej to nie tylko kanał do badania ludzkiego zła. To także idealne miejsce do zagłębiania się w niesprawiedliwość społeczną i korupcję. W latach 60. i 70. wielu dziennikarzy wskoczyło do świata wydawniczego, aby potępić i ujawnić prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce w cieniu społeczeństwa.

Mafie, prostytucja, pederastia, korupcja polityczna… Wiele z tych powieści obraca się wokół aktualnych i interesujących czytelników problemów. Co więcej, Washington i Lee University przeprowadzili badanie, które twierdzi, że czytanie książek wzmacnia empatię i zachowania prospołeczne. Wybór powieści kryminalnej może nawet wzmocnić nasze poczucie sprawiedliwości.

Wiele z tych, które mieszczą się w kanonie gatunku kryminalnego, to autentyczne prace badawcze ich autorów. Generuje to u czytelnika wielkie oczekiwania. To dlatego, że zawsze mamy wrażenie, że jakiekolwiek podobieństwo do rzeczywistości z pewnością nie jest przypadkiem.

Powieści kryminalne pozwalają rozwinąć krytyczny i refleksyjny umysł

Jeśli spędziłeś lata kolekcjonując powieści kryminalne, w końcu rozwijasz sposób obserwacji Herkulesa Poirota i węch Kurta Wallandera. Stymulacja umysłowa, jaką zapewniają te dzieła, jest ogromna. Ułatwiają poprawę zdolności refleksyjnych, zmysłu krytycznego, analizy drobnych szczegółów, a nawet zdolności dedukcyjnych i wyobraźni.

Wreszcie, niezależnie od tego, czy jesteś prawdziwym miłośnikiem tego tematu, zawsze powinieneś mieć książkę pod ręką. To dlatego, że czytanie jest zbawieniem. Zapewnia schronienie, z którego zawsze wychodzisz bez szwanku, a jednocześnie czujesz się niesamowicie wzbogacony.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Johnson, Dan. (2012). Transportation into a story increases empathy, prosocial behavior, and perceptual bias toward fearful expressions. Personality and Individual Differences -Doi. 52. 10.1016/j.paid.2011.10.005.
  • Gottschall, Jonathan (2012) The Storytelling Animal: How Stories Make Us Human. Mariner Books
Scroll to Top