Sześć wskazówek, które pomogą Ci przestać unikać konfliktów

Jeśli trudno jest Ci stawić czoła konfliktowi i wolisz go unikać, oto sześć wskazówek, które pomogą Ci sobie z nim poradzić.

Wściekła para, która nie może przestać unikać konfliktu.

Wielu z nas nie lubi konfliktów, ponieważ zwykle kojarzymy je z negatywnymi doświadczeniami, kłótniami, oszustwami, urazami i upokorzeniami. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, problemem nie jest sam konflikt, ale to, jak na niego reagujemy. Jak przestać unikać konfliktów?

Zasadniczo konflikt jest konfrontacją przeciwieństw. Występuje w sytuacji, gdy konfrontują się ze sobą dwie lub więcej osób o różnych interesach. Niemniej jednak nasz dyskomfort związany z konfliktem nie wynika z naszego własnego napięcia, ale raczej z naszego wyobrażenia o tym, co druga osoba powinna zrobić lub jak powinna się zachowywać w odniesieniu do naszych twierdzeń.

Dlatego wielu z nas unika radzenia sobie z konfliktem z powodu strachu lub niepokoju związanego z zaangażowaniem się w niewygodne sytuacje. Możemy także próbować tego uniknąć, ponieważ czujemy się niepewnie lub nie jesteśmy w stanie bronić naszych interesów lub tego, kim jesteśmy. Z drugiej strony możemy czuć się gorsi lub mieć nieprzyjemne doświadczenia z poprzednich konfrontacji.

Bez względu na powód, dla którego unikamy konfliktu, nie stawienie mu czoła nie powoduje jego zniknięcia, a tym bardziej rozwiązania go. Sytuacja może się nawet przez to pogorszyć. To unikanie, oprócz tego, że niczego nie naprawia, uniemożliwia nam dalszy rozwój, ponieważ przeciwności i konflikty są do tego niezbędne.

Co zatem można zrobić, aby przestać unikać konfliktów i nie wpływać na swój dalszy rozwój osobisty? Omówimy to poniżej.

Wściekła para, która nie może przestać unikać konfliktu.
Unikanie konfliktu generuje dyskomfort i frustrację.

Jak przestać unikać konfliktów?

1. Bądź otwarty na konflikt

Jeśli chcesz przestać unikać konfliktu, otwórz się na niego. Otwarcie się na konflikt staje się możliwe, gdy przestaniesz lekceważyć punkt widzenia innych. Otwarcie oznacza nie pozostawanie wewnątrz bańki ochronnej z zamkniętymi oczami. Oznacza to zdjęcie opaski z oczu, przebicie bańki i obserwowanie tego, co się dzieje. Zapytaj samego siebie:

  • O co chodzi w konflikcie?
  • Jak się zaczął i co go napędza?
  • Czego staram się uniknąć?
  • Co myślę o konflikcie?

Celem tej analizy jest możliwość obserwacji i otwarcia się na konflikt. Sam akt obserwowania i opisywania jest pierwszym krokiem w kierunku podejścia do problemu, a następnie znalezienia jego rozwiązania.

2. Połącz się z konfliktem

Kiedy już otworzysz się na konflikt, musisz się z nim połączyć. Aby przestać go unikać, musisz połączyć się ze wszystkimi nieprzyjemnymi doznaniami, które generuje. Są to na przykład strach, udręka i uczucie dyskomfortu. Przyjrzyj się temu raz jeszcze i doświadcz bez niepotrzebnego stawiania oporu. Opór może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Zadaj sobie pytania:

  • Jakie emocje odczuwam?
  • Jak moje ciało reaguje na konflikt?
  • Jakie myśli przychodzą mi do głowy, gdy myślę o konflikcie?
  • Czego konflikt ode mnie chce?

Nie jest łatwo otworzyć się i łączyć ze swoimi konfliktami. Niemniej jednak jest to konieczne, jeśli chcesz przestać ich unikać. Otwierając się, pozwalasz sobie zmierzyć się z trudną sytuacją. Nie uciekniesz od tego. Łącząc się z nim, zbliżasz się do niego.

3. Zmierz się z niepewnością i obawami

Po otwarciu i połączeniu się z konfliktem, zidentyfikuj przeszkody na swojej ścieżce rozwoju. Niepewność, niepokój, strach przed porzuceniem, zależność i poczucie niższości to tylko niektóre z powodów, które mogą prowadzić do uniknięcia konfliktu. Jeśli nie potrafisz rozpoznać swoich niepewności lub nie wiesz, jak sobie z nimi radzić, zawsze możesz skorzystać z pomocy psychologa.

Stawienie czoła swoim lękom nie oznacza rozpoczęcia kolejnego konfliktu. To nie znaczy, że zaczynasz walczyć sam ze sobą. Chodzi o rozpoznanie swoich słabości i szukanie konstruktywnych alternatyw, które pozwolą Ci znaleźć rozwiązanie konfliktu.

4. Wyrażaj się asertywnie

Przed wyrażeniem siebie i wypowiedzeniem się ważne jest, abyś umiał słuchać i był otwarty na pomysły i zainteresowania drugiej strony. Następnie możesz wyrazić swój punkt widzenia za pomocą asertywnej komunikacji. W ten sposób druga osoba będzie wiedziała, że interesuje Cię jej punkt widzenia. Zrozumie również, że chcesz rozmawiać bez uciekania się do argumentów, co tylko pogorszy konflikt.

Wyrażając swoje zdanie, domagasz się swoich praw i pokazujesz sobie i innym, że to, czego chcesz, czujesz i myślisz, jest wartościowe. W końcu odrobina poczucia własnej wartości Ci nie zaszkodzi, a obrona swoich interesów nigdy nie jest stratą czasu.

Mężczyzna rozmawia ze swoją partnerką
Nieunikanie konfliktu wpływa na Twoją godność i poczucie własnej wartości.

5. Nie bądź zbyt wymagający

Aby przestać unikać konfliktu, pamiętaj, że nie musisz wiedzieć, jak go naprawić. Jednak często wymagania i idee doskonałości mogą prowadzić do unikania konfrontacji, zwłaszcza gdy jest to sprzeczne z Twoimi idealizacjami. Jeśli jesteś przekonany, że konflikt sam w sobie jest negatywny i nic z niego nie może wyniknąć, to oczywiście będziesz próbować go unikać.

Nie bój się popełniać błędów i ponosić porażki w konfrontacji z innym. Tego rodzaju napięcia pomogą Ci rozpoznać, co musisz poprawić, aby dalej zbliżać się do swoich celów. Pamiętaj, że niepowodzenia są źródłem nauki, o ile wiesz, jak ich słuchać.

6. Nie myśl, że konfrontacja jest zła

Obrona swoich interesów nie jest ani dobra, ani zła, o ile robisz to asertywnie. Aby przestać unikać konfliktów, musisz przestać myśleć, że konfrontowanie innych z własnymi pomysłami jest złe.

Sprzeciwianie się innym, ponieważ się z nimi nie zgadzasz, nie jest złe. Musisz jasno powiedzieć, że za każdym razem, gdy wchodzisz w konflikt, chcesz szukać konstruktywnych rozwiązań i prowadzić asertywne rozmowy. Sprawi, że poczujesz się pewniej w swojej komunikacji.

Wreszcie, kiedy przestaniesz unikać konfliktów, zaczniesz odnosić się i stawiać czoła przeciwnościom z pozycji współczucia i akceptacji. Nauka radzenia sobie z konfliktami jest konieczna, jeśli chcesz zbudować satysfakcjonujące życie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Liu, Y., Xu, C., Kuai, X., Deng, H., Wang, K., & Luo, Q. (2022). Analysis of the causes of inferiority feelings based on social media data with Word2Vec. Scientific reports12(1), 1-9.
  • Zhou, Q., Mao, J. Y., & Tang, F. (2020). Don’t be afraid to fail because you can learn from it! How intrinsic motivation leads to enhanced self-development and benevolent leadership as a boundary condition. Frontiers in Psychology11, 699.
Scroll to Top