Etyka pracy i sprawiedliwe traktowanie w miejscu pracy

Etyka pracy to zbiór wartości i zachowań, które muszą istnieć w każdej firmie, aby zapewnić dobre samopoczucie pracownikom.

Szczęśliwy zespół roboczy

Etyka pracy reguluje wartości takie jak zaangażowanie, uczciwość, uczciwość i poczucie sprawiedliwości. Etyka pracy obejmuje cechy, których wszyscy pracownicy poszukują w swoich firmach i które sami starają się przyjąć. Stanowią zbiór wartości, które wzbogacają środowisko pracy i czynią z nich przestrzenie pełne szacunku, w których można pracować razem z innymi i rozwijać się jako profesjonalista.

Pod koniec ubiegłego stulecia filozofowie tacy jak André Gorz wskazywali, że etyka pracy stawała się coraz mniej obecna. W rzeczywistości twierdził, że w postindustrialnym społeczeństwie odkryto, że więcej pracy nie jest równoznaczne z produkowaniem więcej i że produkowanie więcej nie uszczęśliwia ludzi. Co więcej, rewolucja mikrochipowa, jak ją nazywał, odczłowieczała miejsca pracy.

Dziś musimy stworzyć bardziej pożywne i pełne szacunku scenariusze pracy. Ponieważ, gdy określony i przestrzegany jest zestaw podstawowych standardów zachowania i norm dotyczących tego, co jest, a czego nie wolno robić w pracy, poprawia się zdrowie psychiczne i motywacja całego zespołu ludzkiego w firmie.

Przyjrzyjmy się bliżej etyce pracy.

Nękanie oraz rozpowszechnianie plotek i pogłosek są wyraźnymi przykładami braku etyki pracy.

Pracownicy

Filary etyki pracy

W pracy badawczej przeprowadzonej przez George Mason University w Wirginii (USA) w 2002 r. stwierdzono, że etyka pracy może poprawić postęp każdej gospodarki. W rzeczywistości, gdy tylko te podstawowe filary zostaną zastosowane w scenariuszu dotyczącym pracy, dobrostan i efektywność ekonomiczna są optymalizowane.

Jak zauważył socjolog i ekonomista Max Weber, instynktowna chęć zarabiania pieniędzy nie jest nieodłączną cechą człowieka. Rzeczywiście, ludzie chcą zarabiać na życie, a nie żyć tylko po to, aby pracować. Weber zwrócił jednak uwagę, że współczesny kapitalizm kieruje nas właśnie do tego drugiego. Innymi słowy, mieć egzystencję zdominowaną wyłącznie przez pracę.

Dodaj do tego fakt, że dzisiaj scenariusze pracy stają się coraz bardziej stresujące, niesprawiedliwe i niepewne, a my mamy idealną bombę zegarową. Ponadto organizacje, które działają bez etyki pracy, są nieefektywnymi, toksycznymi i nieproduktywnymi scenariuszami, w których nie można zarządzać talentami.

Żadna firma ani organizacja nie odniesie sukcesu, jeśli nie zastosuje filarów etyki pracy. Przyjrzyjmy się im.

Opieka

Pierwszy filar etyki pracy dotyczy poszanowania interesów i integralności wszystkich elementów składowych organizacji. Oznacza to, że zarówno sama firma, jak i pracownicy muszą mieć na uwadze potrzeby i oczekiwania wszystkich w tym kontekście.

Ważne jest również poznanie potencjału i słabości innych, aby szanować lub wzmacniać tych drugich i optymalizować tych pierwszych.

Niezawodność

Czy możesz zaufać swoim współpracownikom i szefom? Czy spełniają funkcje swoich stanowisk? Etyka pracy wymaga, aby wszyscy członkowie wypełniali swoje zadania, cele i terminy. Powinny być także postaciami, które dzięki swojej pracy wnoszą jakość do każdego procesu, harmonię w grupie i wsparcie w obliczu każdego wyzwania.

Oddanie zadaniu i szacunek dla innych

Praca zostanie wykonana w najlepszy sposób, o ile dana osoba będzie oddana swojemu zadaniu i szanuje innych, tak aby oni również byli w stanie wypełnić swoje. Dotyczy to całej siły roboczej firmy, od najwyższego do najniższego poziomu.

Dlatego takie czynniki, jak nękanie i nieodpowiedzialność w miejscu pracy, całkowicie niszczą to, co rozumiemy jako etykę pracy.

Kiedy panuje harmonia i szacunek dla każdego członka firmy i każdy bierze pełną odpowiedzialność za swoją pracę, sukces nadejdzie.

Sprawiedliwość i uczciwość

Sprawiedliwość odnosi się do traktowania każdej osoby, która ma związek ze środowiskiem pracy. Oznacza respektowanie praw pracowników, klientów, dostawców, inwestorów, a nawet personelu sprzątającego. Każdy człowiek zasługuje na godne traktowanie i poszanowanie jego praw. W rzeczywistości jest to tak podstawowy wymóg, że nigdy nie należy go ignorować.

Jeśli chodzi o uczciwość, kluczowe znaczenie ma przejrzystość, szacunek i uczciwość. To wartość, której wszyscy uczymy się od naszych rodziców, której uczą nas w szkole i którą stosujemy w naszej pracy. Uczciwość oznacza właściwe postępowanie w każdych okolicznościach, a także bycie lojalnym, uczciwym i zdyscyplinowanym.

Postacie ludzi. Etyka pracy

Wytrwałość i zaangażowanie

Wytrwałość to coś więcej niż tylko cecha osobowości. To wymiar psychologiczny, który wszyscy musimy rozwijać, jeśli chcemy odnieść sukces w życiu. Dlatego w środowisku pracy ważne jest, aby członkowie mieli spójną postawę i wiedzieli, jak radzić sobie z frustracją związaną z osiąganiem swoich celów.

Przeciwieństwem wytrwałości jest bierność. Ta cecha nie tworzy harmonii. Na przykład, jeśli masz pasywnego kolegę lub lidera, niezwykle trudno jest zaangażować się lub wykonywać własną pracę. To samo dzieje się z zaangażowaniem.

Tylko ludzie zaangażowani w swój zespół, swoich pracowników, współpracowników i projekt biznesowy przyczyniają się do rozwoju i dobrego samopoczucia organizacji.

Profesjonalne podejście

Profesjonalizm to postawa integrująca wszystkie wyżej wymienione wymiary. Definiuje ludzi, którzy wykonują swoją pracę z powagą, wydajnością, szacunkiem i umiejętnościami.

Współpraca: sztuka bycia zespołem

Współpraca oznacza posiadanie umiejętności tworzenia zespołu, dzielenia się, osiągania porozumień, umiejętności niezgadzania się, rozumienia innych, szanowania różnic, pomocy i empatii. W rzeczywistości wszystkie te obszary tworzą piękną mozaikę niepodważalnych wartości, które budują najpotężniejsze organizacje. Dlatego należy je promować.

Tylko w ten sposób praca może być bardziej godna, satysfakcjonująca i zoptymalizowana. Chodzi nie tylko o osiąganie celów, ale także o wkład w potencjał ludzki.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Schawbel, Dan (December 21, 2011). “Reviving Work Ethic in America” forbes.com. Retrieved 18 March 2018.
  • Miller, M.J., Woehr, D.J., & Hudspeth, N. (2002). The meaning and measurement of work ethic: Construction and initial validation of a multidimensional inventory. Journal of Vocational Behavior, 60, 451–489. https://doi.org/10.1006/jvbe.2001.1838
  •  T. Marek; W. Karwowski; M. Frankowicz; J. Kantola; P. Zgaga (2014). Human Factors of a Global Society: A System of Systems Perspective CRC Press. pp. 276–277. ISBN 978-1-4665-7287-4.
Scroll to Top