Jak zrozumieć swoje lęki i stawić im czoła

Zrozumienie i zmierzenie się ze swoimi lękami pomoże Ci prowadzić szczęśliwsze życie.

mężczyzna nad morzem

Obawy, często bezpodstawne, o to, co może się nie udać lub zaszkodzić nam w przyszłości, są jednym z głównych powodów, dla których masz tendencję do odczuwania niezadowolenia ze swojego życia. Ukrywasz pewne lęki, które prowadzą do unikania zachowań w kluczowych sytuacjach w Twoim życiu. Oznacza to, że nie masz większego przeciwnika niż Ty sam. Jak jednak zrozumieć swoje lęki, aby móc stawić im czoła?

Twoje lęki rodzą się z Twoich przeszłych doświadczeń. W procesie socjalizacji, od dzieciństwa do dojrzałości, nabyłeś lęki najbliższych i najbardziej wpływowych ludzi wokół Ciebie, nawet jeśli był to proces nieświadomy. Jeśli ci ludzie byli dla Ciebie punktami odniesienia, ich obawy wskazywały Ci na niebezpieczeństwa i nieprzyjemne sytuacje, których należy unikać.

Jeśli ciągniesz swoje lęki za sobą przez długi czas i pozwalasz im rosnąć, zaczną zajmować dużą przestrzeń w Twoim codziennym życiu. Pozwolisz im stać się jednym z wielu filtrów, których używasz do przetwarzania rzeczywistości. Aby tak się nie stało, musisz wiedzieć, skąd biorą się te lęki i jak odpowiednio postępować w związku z nimi. W obliczu strachu potrzebujesz działania i zaangażowania.

przestraszona kobieta

“Wyzwanie jest z samym sobą, przeciwnik jest w środku.”

Kiedy Twoją motywacją jest strach

Strach jest prymitywną emocją, która dała początek przetrwaniu rodzaju ludzkiego. Jak każda emocja, dostosowana do sytuacji ma swoją wartość użytkową, ale nieprzystosowana jest bardzo szkodliwa. Jeśli strach przejmie kontrolę nad Twoim życiem, będziesz kierowany przez unikanie, niepokój i irracjonalne zachowania. Mogą one prowadzić do poważnych zaburzeń depresyjnych.

Działanie podszyte strachem nie jest przyjemne. Starasz się tylko zdusić wywołany dyskomfort i powstrzymać jego wzrost. Istnieje wiele rodzajów lęków. Niektóre są specyficzne, takie jak lęk przed duchami, psami, wodą, gołębiami. Z drugiej strony są też bardziej rozproszone lęki. Może to być na przykład strach przed rozmową z nieznajomymi, rozpoczynaniem czegoś nowego, przemawianiem publicznie, lataniem.

Lista obaw jest nieskończona. Co więcej, może mieć różne znaczenia i przejawy dla każdej osoby. Niemniej strategie stosowane w konsultacjach psychologicznych w celu ich przezwyciężenia są podobne i wpływają na wspólną część wszystkich lęków. Aby zrozumieć swoje lęki i się z nimi skonfrontować, musisz się zrelaksować, wyciszyć i obiektywnie obserwować sytuację, aby Twoja reakcja była odpowiednia i pozytywna. Innymi słowy, jeśli nie możesz zabić potworów, trenuj je.

Kobieta z rękami zakrywającymi twarz, sugerująca, że musisz zrozumieć swoje lęki.

„Boimy się rzeczy proporcjonalnie do naszej niewiedzy o nich”.

-Tytus Liwiusz-

Zrozumieć swoje lęki to poznać swojego przeciwnika

Pierwszym krokiem do przezwyciężenia lęków jest zrozumienie ich pochodzenia. Medytacja i samoocena to najlepszy sposób na zrozumienie siebie i spotkanie z prawdziwym przeciwnikiem.

Możesz się zastanawiać, skąd biorą się Twoje lęki. Mogą pochodzić z czegoś, o czym Ci powiedziano, z czegoś, co zaobserwowałeś, lub z wcześniejszych doświadczeń. Gdy poznasz przyczynę, możesz zacząć pracować nad jej przezwyciężeniem. Aby zidentyfikować swoje lęki, musisz zbadać przekonania, które je wspierają.

Te przekonania to irracjonalne myśli, które są aktywowane bez żadnego realnego zagrożenia dla Ciebie. W takich sytuacjach w Twoim systemie strachu dochodzi do zniekształcenia. Jest to zniekształcenie Twoim emocji, spowodowane Twoimi przekonaniami.

Twoje lęki są wrogami, którzy Cię paraliżują. Są tylko w Twoim umyśle, ale uniemożliwiają Ci wykonywanie pewnych niezbędnych zachowań w Twoim codziennym życiu. Zidentyfikowanie ich i skonfrontowanie się z nimi sprawi, że zobaczysz, że większość z tych obaw jest irracjonalna i tylko ukrywają Twoją niepewność.

Kiedy znajdziesz się w trudnej sytuacji i masz ochotę uciekać, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to działać. Aby to zrobić, musisz odbyć podróż w głąb siebie, nie tracąc z oczu zewnętrznych odniesień. Najpierw dowiedz się, czy Twoje lęki są prawdziwe, czy wyimaginowane. Jeśli są prawdziwe, obserwuj sytuację, w której się znajdujesz, a następnie podejmij działania i decyzje. Jeśli są zmyślone, skorzystaj z rady, której udzieliliśmy wcześniej.

„Nauczyłem się, że odwaga to nie brak strachu, ale triumf nad nim”.

-Publilio Siro-

Scroll to Top