Sen – jak jego brak wpływa na nasze emocje

Głowa w chmurze - sen

Nie uwierzycie, ale sen stał się luksusem, który nie każdemu sprawia przyjemność. W nim zwykle znajdują odzwierciedlenie trudności emocjonalne. Analogicznie sen, a raczej jego brak, powoduje różnego rodzaju zagrożenia oraz pogłębia każdy problem.

Zgodnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), zwykła dorosła osoba powinna spać około 7-8 godzin dziennie. To jest optymalna ilość snu dla pewnego odpoczynku, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Jeśli sen trwa krócej, to może spowodować poważne konsekwencje. Ostrzeżenie WHO jest całkowicie jasne: jedna bezsenna noc może doprowadzić do utraty tkanki mózgowej.

“Dla mnie szczęście to dobre zdrowie, sen bez koszmarów, i budzenie się bez obaw.”

-Françoise Sagan-

Jeżeli nie śpisz wystarczająco długo lub Twój sen nie jest dostatecznie głęboki, Twoje nerwy znajdują się dosłownie na krawędzi. Ale to normalne, gdy człowiek jest zirytowany lub szczególnie wrażliwy po każdej pobudce. To zostało udowodnione w wielu badaniach na ten temat.

Brak snu tworzy huragan emocji

Niedawne badanie Uniwersytetu Telawiwskiego, które zostało opublikowame w Czasopiśmie Neurobiologii, pokazało, że ludzie, którzy nie śpią wystarczająco dużo, postrzegają życie dookoła nich w inny sposób.

Balon zamiast kobiecej głowy

To badanie obejmowało grupę 18 osób, które zostały przetestowane najpierw po nocy dobrego spania, a następnie po nocy bez snu.

Test polegał na pokazaniu im serii obrazków, których część była “emocjonalnie pozytywna” (np. miś), część “emocjonalnie negatywna” (okaleczone ciało) oraz obrazki neutralne (naczynia, krzesło itp.).

Każdy uczestnik był monitorowany za pomocą systemu EEG, co pozwolało obserwować aktywność ich mózgu. Podsumowano, że po nieprzespanej nocy mózgi uczestników nie dostrzegały w sumie żadnej różnicy pomiędzy zdjęciami. 

Ich reakcje na pozytywne, negatywne i neutralne obrazki były w zasadzie takie same. Zdaniem badaczy, to wszystko wskazuje na brak kontroli emocjonalnej.

Irracjonalne, prymitywne zachowania

Inne badanie przeprowadzone w Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley wykazało, że sen krótszy o 2 lub więcej godzin wywiera negatywny wpływ na korę przedczołową, odpowiadającej za emocje. W rezultacie tego badacze doszli do wniosku, że brak snu powoduje bardziej irracjonalne i prymitywne zachowania.

Człowiek skacze z nosorożca

Matthew Walker, prowadzący badanie, zwrócił uwagę, że “brak snu powoduje różnego rodzaju zaburzenia funkcji mózgu, regulujących kluczowe aspekty naszego zdrowia psychicznego”. Dodał również, że sen przywraca do normy nasze układy emocjonalne i ułatwia stawienie czoła codziennym wyzwaniom.

Walker sprostował też wiarę większości osób w to, iż  niedobór snu skutkuje apatią i pasywnością. Wręcz przeciwnie. Ludzie śpiący mniej robią się o 60% reaktywniejsze, czyli bardziej żywiołowe i są poza kontrolą.

Krótki sen i jego cena

Brak snu powoduje również inne problemy. Twoja równowaga emocjonalna jest zagrożona, a zdolność reagowania na bodźce się osłabia.

To znaczy, że krótki sen zagraża Ci większym ryzykiem na drodze podczas prowadzenia samochodu. Szacuje się, iż prowadzenie samochodu niewyspanym jest równoznaczne jeździe po pijaku.

Ponadto, pod wpływem niedoboru snu mogą się zmienić procesy myślowe. O wiele trudniej jest wtedy przetwarzać jakąkolwiek informację i podejmować dobre decyzji.

Jedno z badań wykazało, iż liczba błędów medycznych, popełnianych przez pracowników służby zdrowia pracujących 24 godziny na dobę, wzrosła o 400%.  Stwierdzono też, że u osób śpiących mniej zalecanej normy mogą pojawić problemy z pamięcią.

Ptak siedzi na głowie

Ale mózg to nie jedyna rzecz, która odczuwa negatywne skutki braku snu. Zwiększa się również szansa pojawienia się różnych chorób. Na przykład krótki sen negatywnie wpływa na system odpornościowy. Istnieje też informacja, że pozbawienie snu ciągnie za sobą rozwój cukrzycy, raka i otyłości.

W świetle powyższego, warto ocenić, czy wystarczająco długo śpisz. Sen to cenny towar, o który każda osoba powinna się troszczyć i go chronić. Niewątpliwie jest to jeden z najważniejszych filarów zdrowia psychicznego.

Obrazki wstawione dzięki uprzejmości Alex Stoddart, Miruny Ivanescu, Enzzo Barrena.

Scroll to Top