Alkoreksja: co to takiego?

Alkoreksja to ograniczenie kalorii w pożywieniu, aby zrobić miejsce na kalorie w napojach alkoholowych. To zaburzenie odżywiania, które jest szczególnie rozpowszechnione wśród młodych ludzi.

Mężczyzna cierpiący na pijakoreksję.

Alkoreksja to zaburzenie odżywiania. Osoba, która na nie cierpi, ogranicza ilość kalorii w spożywanym jedzeniu, aby zrobić miejsce na kalorie w napojach alkoholowych. Innymi słowy, stara się kontrolować swoją wagę, aby zrekompensować planowane spożycie alkoholu.

W ostatnich latach termin „alkoreksja” był używany do opisania nowego zjawiska, które często występuje u osób młodych. Zazwyczaj są one w wieku od 18 do 26 lat. Badania wskazują, że 39 do 46 procent studentów twierdzi, że celowo ogranicza i zmienia sposób odżywiania się przed piciem alkoholu (Giles i in. 2009; Roosen i Mills, 2015).

Ogólnie rzecz biorąc, osoby, które przejawiają tego typu zachowania, znają zawartość energetyczną napojów alkoholowych i starają się zrównoważyć spożywanie jedzenia, aby zapobiec wzrostowi masy ciała. Niestety utrzymanie tej równowagi prowadzi do drastycznego zaprzestania jedzenia w celu nadmiernego spożywania alkoholu (Martínez i in. 2014).

Podczas spożywania alkoholu osoba pijana je, aby uniknąć szkód spowodowanych przez alkohol na pusty żołądek. Jednak innym problemem jest to, że te pokarmy są zwykle niezdrowe. Na przykład są to słodycze lub frytki. Dlatego chorzy doświadczają problemów z powodu niezdrowej diety (Villarino, 2012).

alkoreksja

Alkoreksja: na czym polega to zaburzenie?

Alkoreksja ma trzy główne aspekty. Są to spożywanie lub nadużywanie alkoholu, ograniczenie przyjmowania pokarmów oraz nadmierna aktywność fizyczna. Cierpiący na ten stan będzie:

  • Liczyć dzienne spożycie kalorii, aby upewnić się, że nie przybiera na wadze podczas spożywania alkoholu.
  • Pomijać posiłki, aby zaoszczędzić kalorie, by móc spożywać napoje alkoholowe.
  • Nadmiernie ćwiczyć, aby zrównoważyć kalorie, które nabywa z napojów alkoholowych.
  • Spożywać duże ilości alkoholu, aby zwymiotować wcześniej zjedzonym jedzeniem.

Jakie problemy może powodować alkoreksja

Niezwykle ryzykowne jest zmniejszanie kalorii pochodzących z jedzenia na rzecz kalorii dostarczanych przez napoje alkoholowe. Co więcej, ryzyko to może być spotęgowane przez połączenie zaburzeń odżywiania i intensywnego spożywania alkoholu. Problemy wynikające z tych zachowań są następujące:

  • Picie na pusty żołądek może prowadzić do nieoczekiwanego stopnia zatrucia. Uniemożliwia to ocenę sytuacji i zwiększa ryzyko obrażeń fizycznych.
  • Metabolizm alkoholu zwiększa zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze. Jednak ograniczenie przyjmowania pokarmów zmniejsza ich dostępność. Ta kombinacja zwiększa ryzyko niedoborów składników odżywczych.
  • Picie alkoholu po ćwiczeniach hamuje syntezę białek i naprawę mięśni. Spowalnia to proces regeneracji i minimalizuje potencjalną poprawę kondycji.
  • Picie alkoholu może prowadzić do niezdrowych zachowań żywieniowych.
  • Kobiety, które ograniczały kalorie w ten sposób, częściej zgłaszały utratę pamięci, urazy, nadużycia i seks bez zabezpieczenia podczas picia. Mężczyźni częściej wdawali się w bójki fizyczne (Giles i in. 2009).

Kobieta z problemem alkoholowym

Zagrożona populacja

W badaniu, w którym zbadano ograniczenie kalorii wśród studentów pierwszego roku przed planowanym spożyciem alkoholu, stwierdzono, że 99 z 695 (14%) osób zgłosiło ograniczenie kalorii przed piciem. Sześć procent twierdziło, że to zachowanie miało na celu uniknięcie przyrostu masy ciała, a dziesięć procent stwierdziło, że miało to na celu przyspieszenie działania alkoholu (Burke i wsp. 2010).

W ankiecie przeprowadzonej na 107 studentach stwierdzono, że 59,8 procent osób, które zgłosiły picie alkoholu, zgłosiło również wywołane przez siebie wymioty po wypiciu alkoholu. Uczestnicy, którzy zgłosili wywołane przez siebie wymioty, stwierdzili również, że doświadczyli więcej objawów bulimii, a także depresji (Blackmore i Gleaves, 2013).

W innym badaniu przeprowadzonym na 1000 studentów stwierdzono, że 14% z nich ograniczało spożycie kalorii przed spożyciem alkoholu (25% kobiet i 11% mężczyzn). 9% zrobiło to, aby uniknąć przybrania na wadze, a 4%, aby szybciej się upić. Z tych 14%, którzy ograniczyli kalorie, 64% zrobiło to, aby uniknąć przyrostu masy ciała, 25%, aby szybciej się upić, a 2% z powodu presji rówieśników (Osborne, Sher i Winograd, 2011).

Dalsze badania

Podążając tym samym kierunkiem, w Australii przeprowadzono kolejne badanie. Wzięło w nim udział 139 studentów studiów licencjackich w wieku od 18 do 29 lat. Ukończyli oni raport własny dotyczący Kompensacyjnego jedzenia i zachowań w odpowiedzi na spożycie alkoholu (CEBRACS) w celu wykrycia objawów alkoreksji.

Wyniki pokazały, że ponad 79,1 procent uczestników zgłosiło udział w zachowaniach alkorektycznych. Analiza wykazała, że nadmierna konsumpcja alkoholu, społeczna norma szczupłości oraz społeczna norma picia były pozytywnie powiązane z tymi zachowaniami (Knight i Simpson, 2013).

Wcześniejsze badania sugerują, że studenci są grupą narażoną na alkoreksję. Może to być spowodowane presją społeczną na konsumpcję, społecznymi standardami piękna, mechanizmem radzenia sobie z lękiem i depresją lub odpowiedzią na stres.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Blackmore, N. P. y Gleaves, D. H. (2013). Self-induced vomiting after drinking alcohol. International Journal of Mental Health and Addiction11(4), 453-457.
  • Burke, S. C., Cremeens, J., Vail-Smith, K., & Woolsey, C. (2010). Drunkorexia: Calorie restriction prior to alcohol consumption among college freshman. Journal of alcohol and drug education54(2), 17-34. https://www.researchgate.net/profile/Conrad-Woolsey/publication/236145008_Drunkorexia_Calorie_restriction_prior_to_alcohol_consumption_among_college_freshman/links/00b7d519a5729b90eb000000/Drunkorexia-Calorie-restriction-prior-to-alcohol-consumption-among-college-freshman.pdf
  • Giles, S. M., Champion, H., Sutfin, E. L., McCoy, T. P., & Wagoner, K. (2009). Calorie restriction on drinking days: An examination of drinking consequences among college students. Journal of American College Health57(6), 603-610.
  • Knight, A. y Simpson, S. (2013). Drunkorexia: an empirical investigation of disordered eating in direct response to saving calories for alcohol use amongst Australian female university students. Journal of Eating Disorders1(1), 1-1.
  • Martínez, A. G., López-Espinoza, A., Navarro, M., López-Uriarte, P. y Salazar, J. G. (2014). Trastornos de la conducta de beber: una propuesta de investigación. Revista mexicana de trastornos alimentarios5(1), 58-69. http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2007-15232014000100008
  • Osborne, V. A., Sher, K. J. y Winograd, R. P. (2011). Disordered eating patterns and alcohol misuse in college students: evidence for “drunkorexia”?. Comprehensive Psychiatry6(52), e12.
  • Roosen, K. M., & Mills, J. S. (2015). Exploring the motives and mental health correlates of intentional food restriction prior to alcohol use in university students. Journal of health psychology20(6), 875-886.
  • Villarino, A. (2012). Trastornos de la conducta alimentaria. No todo es anorexia y bulimia. En A. Grau, J. Martínez, A. Perote y M. Sánchez (eds.). Controversias sobre los trastornos alimentarios (pp. 33-46). International Marketing & Communication, S.A.
Scroll to Top