Twoje oczy nie kłamią. Są zwierciadłem Twojej duszy i zawsze wyrażają Twoje prawdziwe uczucia. Dlatego najlepszym sposobem na rozpoczęcie poznawania kogoś jest zawsze patrzenie mu w oczy i próba rozpoznania wskazówek, jakie daje na temat jego stanu emocjonalnego i tego, co czuje.
Twoje oczy, podobnie jak gesty, zdradzają Cię innym. W rzeczywistości mówią o Tobie więcej niż cokolwiek, co mógłbyś powiedzieć. W rzeczywistości komunikacja niewerbalna składa się na dużą część informacji, które przekazujesz innym.
„Dusza, która może mówić oczami, może też całować spojrzeniem”.
-Gustavo Adolfo Becquer-
Lustro do Twojej duszy
Wiele badań pokazuje, że kiedy kogoś spotykasz, jego oczy mogą przekazywać ci szeroki zakres wrażeń. Na przykład, można czuć zaufanie lub nieufności, bezpieczeństwo lub obawę. Bez wątpienia już doświadczyłaś tego w swoim codziennym życiu. To prawie tak, jakbyś mogła dotrzeć do dusz innych ich oczami.
Niektórzy eksperci badali twarze ludzi i zaobserwowali, że oczy są zwierciadłem duszy, ponieważ w rzeczywistości są najszczerszą częścią twarzy. Nie masz kontroli nad swoimi oczami, w przeciwieństwie na przykład do ust. Jeśli coś Ci się podoba, Twoje źrenice rozszerzają się mimowolnie i natychmiast. Podobnie, jeśli czegoś nie lubisz, kurczą się.
Mowa ciała Twoich oczu
Poniżej omawiamy niektóre powody, dla których mówi się, że Twoje oczy są lustrem dla Twojej duszy.
Szczęście
Kiedy czyjeś oczy są zwężone, pomarszczone i świecą jaśniej niż zwykle, prawdopodobnie czuje się dobrze. W rzeczywistości nie trzeba widzieć uśmiechu osoby, aby zdać sobie sprawę, że jest szczęśliwa, można to stwierdzić po jej spojrzeniu.
„Oczy są punktem, w którym dusza i ciało mieszają się”.
-Friedrich Hebbel-
Uwaga
Jeśli widzisz osobę z szeroko otwartymi oczami i przenikliwym spojrzeniem, zwraca ona uwagę na to, co mówisz lub co robisz. Jeśli rozmawiają z Tobą w tym czasie, zwracają uwagę na Twoje słowa. Musisz jednak przyjrzeć się innym sygnałom niewerbalnym, aby dowiedzieć się, czy mają pozytywne nastawienie do tego, co mówisz, czy nie.
Smutek
Będziesz w stanie rozpoznać tę emocję, która jest również jedną z najczęstszych. Mimo że często próbujemy ją ukryć. W tym przypadku powieki są uniesione, a dolna krawędź brwi uniesiona.
Gniew
Kiedy się złościsz, Twoje brwi są uniesione, a Twój wyraz twarzy jest niezwykle poważny. Czasami możesz nawet zmarszczyć brwi.
Niepewność lub ocena
W momencie, gdy kogoś słuchasz i mrużysz oczy, wskazujesz, że albo oceniasz to, co mówi i wątpisz w jego prawdziwość, albo tak naprawdę nie rozumiesz go zbyt dobrze. Jednak mrużenie oczu może również wskazywać na zmęczenie.
Pożądanie seksualne lub wysiłek poznawczy
Kiedy odczuwasz pożądanie seksualne lub podejmujesz wysiłek poznawczy, Twoje źrenice rozszerzają się, jak wspomnieliśmy wcześniej. W rzeczywistości pozostawiają Cię całkowicie wystawioną na kontakt z drugą osobą. Nie możesz tego uniknąć, do tego stopnia, że możesz przecierać oczy, ponieważ czujesz się nieswojo.
„Przeraża mnie, osłabia, dobija mnie świadomość, że piękno to nie twoje oczy, tylko to, jak na mnie patrzysz.”
-Dawid Sant-
„Twarz społeczna”
Jak widzieliśmy do tej pory, wyrażenie, które Twoje oczy są lustrem twojej duszy, ma weryfikowalne podstawy. Jednak idzie też znacznie dalej. W rzeczywistości psychologowie i naukowcy zajmujący się badaniami nad ludzkim językiem odkryli, że od dzieciństwa do około 40 roku życia wybieramy serię twarzy, które dostosowujemy do bardzo różnych sytuacji komunikacyjnych.
Nazywają to twoją towarzyską twarzą. Jest to niezwykle istotne na przykład w smutnych momentach, kiedy z jakiegoś powodu masz ochotę się śmiać, ale udaje Ci się zachować spokój. W związku z tym Teresa Baró potwierdza, że nie jesteśmy kłamcami. Dzieje się tak, ponieważ życie w społeczeństwie wymaga pewnych wzorców zachowań, które musimy zachować jako sposób na przetrwanie.
Nie jesteśmy kłamcami, ale możemy dobrowolnie dostosować wyraz twarzy, a nawet ruchy naszych oczu. Jednak nigdy nie możemy zapobiec, aby nasze oczy były odbiciem tego, co czujemy, lustrem naszych dusz.
„Najgorszą zdradą, jaką możesz sobie zrobić, jest nie robienie tego, po co lśnią twoje oczy”.
-Anonimowy-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- D´Angelo, S. (2017, 13 de abril). Eye expresión offer a glimpse into the evolution of emotion. Cornell Chronicle. https://news.cornell.edu/stories/2017/04/eye-expressions-offer-glimpse-evolution-emotion
- Kucewicz, M. T., Dolezal, J., Kremen, V., Berry, B. M., Miller, L. R., Magee, A. L., … & Worrell, G. A. (2018). Pupil size reflects successful encoding and recall of memory in humans. Scientific reports, 8(1), 1-7.
- Lee, D. H., & Anderson, A. K. (2017). Reading what the mind thinks from how the eye sees. Psychological science, 28(4), 494-503.
- Van der Wel, P., & van Steenbergen, H. (2018). Pupil dilation as an index of effort in cognitive control tasks: A review. Psychonomic bulletin & review, 25(6), 2005-2015.