Inteligencja emocjonalna polega na byciu świadomym swoich emocji i ich wpływu na Ciebie i innych. Tak więc zaczyna się od zauważenia siebie i wykorzystania świadomości społecznej, aby zrozumieć emocjonalne podstawy tego, co robisz.
Pół wieku temu inteligencję mierzono szybkością rozwiązywania problemów logicznych i analitycznych. Jednak w 1964 roku Michael Beldoch podzielił inną perspektywę inteligencji opartą na wrażliwości i komunikacji emocjonalnej i nazwał ją inteligencją emocjonalną. Od tego czasu ta koncepcja stała się naprawdę istotna.
Dzięki odpowiednim narzędziom możesz zwiększyć swoją inteligencję emocjonalną. W tym artykule znajdziesz dwa ćwiczenia, które pomogą Ci rozwinąć świadomość emocjonalną. Gotowi do startu – start!
„Inteligencja emocjonalna odpowiada za 80 procent sukcesu zawodowego”.
-Daniel Goleman-
Korzyści z zarządzania emocjami
Emocje to podstawa życia. Są odpowiedzialne za wiele wyborów, których dokonujesz, a przede wszystkim za to, jak się czujesz. Nawet jeśli uważasz się za osobę racjonalną, emocje determinują wiele Twoich zachowań.
Ponieważ emocje są również odpowiedzialne za zdrowe relacje, inteligencja emocjonalna jest narzędziem, którego możesz użyć do poprawy więzi z innymi.
Ludzie czasami tracą kontrolę nad swoimi emocjami, zwłaszcza jeśli są one związane z trudnym momentem w ich życiu, jak na przykład śmierć ukochanej osoby. Jednak ludzie inteligentni emocjonalnie są w stanie poradzić sobie z negatywnymi emocjami.
Dlatego podstawową umiejętnością, nad którą musisz popracować, jest świadomość własnych emocji i branie za nie odpowiedzialności. I dlatego też poznanie swoich emocji pomoże Ci lepiej zrozumieć siebie i zaakceptować to, co czujesz. Jednocześnie pomoże Ci zidentyfikować emocje u innych i poprawić więzi z innymi ludźmi.
Dwa ćwiczenia rozwijające inteligencję emocjonalną
1. Samokontrola
Tłumienie emocji lub dawanie się im ponieść nie są pozytywnymi zjawiskami, ponieważ mogą prowadzić do nadmiernej reakcji, niepokoju lub depresji. Aby temu zapobiec, musisz popracować nad swoją samokontrolą.
Najpierw określ, co czujesz. Jeśli jesteś zły, dowiedz się dlaczego. Czy to z powodu czegoś, co ktoś zrobił? Czy to dlatego, że po prostu masz zły dzień?
Ważne jest również, aby medytować nad tym, dlaczego czujesz się w określony sposób. Zwykle ujawnia to ukrytą potrzebę, która doprowadziła Cię do tej emocji.
Następnym krokiem jest zaakceptowanie swoich emocji. Jeśli to, co czujesz, jest zbyt intensywne, możesz zdystansować się od tego, w co wierzyłeś, że wywołało daną emocję. Następnie spróbuj medytacji, ćwiczeń oddechowych lub relaksacyjnych, aby się uspokoić.
Praca nad samokontrolą pomoże Ci zatrzymać się i zastanowić oraz powstrzymać Cię od impulsywnego reagowania.
2. Wykorzystaj swoje pozytywne emocje
Pozytywne emocje prowadzą do dobrego samopoczucia emocjonalnego. Ktoś, kto jest zmotywowany, optymistyczny i entuzjastyczny, osiągnie znacznie więcej niż ktoś, kto nie jest. Dlatego tak ważne jest, aby pozbyć się z umysłu wszelkich złych myśli.
Dlatego za każdym razem, gdy odczuwasz pozytywną emocję, powinieneś to zapisywać i zastanowić się, co robiłeś w tym czasie lub kto sprawił, że poczułeś tę emocję.
Kolejnym ćwiczeniem rozwijającym inteligencję emocjonalną jest identyfikacja pozytywnych emocji, które chcesz odczuwać, i myślenie o tym, co możesz zrobić, aby je wywołać. W ten sposób będziesz mógł ich doświadczyć. Możesz spróbować pomyśleć o drobiazgach w codziennym życiu, które sprawiają, że czujesz się dobrze.
Im więcej pracujesz nad rozwijaniem swojej inteligencji emocjonalnej, tym więcej będziesz w stanie osiągnąć. Wypróbuj ćwiczenia, które udostępniliśmy tutaj dzisiaj, ponieważ im szybciej zaczniesz, tym lepiej się poczujesz!