Jak zbudować relację pełną zaufania z dzieckiem?

Gdy uda nam się zbudować relację pełną zaufania z naszym dzieckiem, osiągamy kamień milowy w naszej relacji. Dzieci są zazwyczaj szczodre i wybaczają o wiele więcej błędów niż dorośli. Jednak jeśli nie będziesz stosować się do określonych wytycznych, możesz na zawsze stracić zaufanie swojej pociechy.

To ważne, aby zbudować relację pełną zaufania z dzieckiem, ponieważ wpływa ona na to, jaki masz na nie wpływ. Dlatego też zyskanie jego zaufania lub odzyskanie go, jeśli je straciłeś, stanowi kluczowy krok do udzielenia mu pomocy.

Pierwsza trudność w zdobyciu zaufania swojego dziecka wiąże się z samą definicją tego słowa. Nie chodzi o to, aby mówiło Ci wszystko lub było Twoim przyjacielem. Zamiast tego powinno postrzegać Cię jako kogoś, na kogo może liczyć i z kim może dzielić się wszystkim, czego potrzebuje i kiedy potrzebuje.

W zaufaniu chodzi o osiąganie porozumienia i świadomość, że każdy będzie się go trzymał. Chodzi o ujawnienie wrażliwych informacji i świadomość, że nie wydostaną się one poza granice relacji.

Dlatego też trzeba zacząć od okazywania szacunku, aby zyskać zaufanie dziecka. Musisz pamiętać, że dzieci to odrębne osoby z własnymi opiniami. Musisz również pozwolić im odczuwać bezbronność i zrozumieć każdy problem, jaki może je dotknąć.

“Miłość zaczyna się od chęci do pozwolenia tym, których kochamy, bycia sobą, postanowienia, by nie zmieniać ich, wpasowując ich w nasze własne wyobrażenie. Jeśli kochając ich nie kochamy tego, kim naprawdę są, ale tylko ich potencjalne podobieństwo do nas samych, to nie kochamy ich. Kochamy jedynie odbicie nas samych, które w nich znajdujemy.”

-Thomas Merton-

Tata trzymający córkę - jak zbudować relację pełną zaufania z dzieckiem?

Szacunek pozwala zbudować relację pełną zaufania z dzieckiem

Rodzice i dzieci mają asymetryczne relacje. Ci pierwsi ustalają zasady, wytyczne i końcowe decyzje. Ci drudzy z kolei powinni wyrażać siebie i mieć prawdo do wyrażania swoich obiekcji oraz odmiennych punktów widzenia. Jednak muszą słuchać się swoich rodziców.

Jak zapewne możesz sobie wyobrazić, dzieci powinny mieć jednorodne autorytety. Nie potrzebują przyjaciela, który stawia się na ich poziomie, ale wzoru do naśladowania i przewodnika. Właśnie dlatego traktowanie ich jako równych sobie nie jest korzystne.

Musisz wprowadzać to założenie już od najwcześniejszych lat życia dziecka, bo później będzie trudniej je do tego przekonać.

W jaki sposób taki nastawienie pomaga zdobyć zaufanie dziecka? Cóż, dziecko oczekuje, aby jego rodzice byli w stanie sterować statkiem i ufali w to, co robią, nawet jeśli popełniają błędy. To sprawia, że czują się bezpiecznie i tworzy podstawę, która pozwala im również zaufać samym sobie.

Czas, czułość i wzmocnienia

Rodzic to jedynie przewodnik, a nie sędzia. Dzieci doceniają jego akceptację i widzą jego starania oraz umiejętności. Co więcej, jedna z rzeczy, które najbardziej je motywują, to zyskanie takiej akceptacji. Rodzice powinni korygować swoje dzieci w sposób pełen miłości, wykorzystując zdrową intencję niesienie im pomocy w staniu się lepszymi.

Jeśli będziesz tak robić, to istnieje spora szansa na to, że Twoje dziecko zareaguje pozytywnie na Twoje starania.

Bardzo ważną rolę odgrywa również poświęcanie mu czasu i wspieranie wykonywania przyjemnych aktywności, które mogą je czegoś nauczyć. Podczas takiego wspólnie spędzanego czasu nie musi pojawiać się dialog.

Okazuje się, że najlepszy sposób na poznanie swojego dziecka to przyglądanie się temu jak działa, jakie decyzje podejmuje, a nawet niektórym rzeczom, które wyraża. Nie chcesz być jak rodzice, którzy myślą, że wspólnie spędzany czas to idealny moment na przesłuchiwanie swoich dzieci.

Aby zbudować relację pełną zaufania z dzieckiem, musisz szanować jego prywatność

Szczera rozmowa o własnych uczuciach to dobry sposób na zbudowanie relacji pełnej zaufania ze swoim dzieckiem. Oczywiście nie chodzi o dzielenie się najbardziej intymnymi szczegółami ze swojego życia tak jak z osobą w Twoim wieku. Jednak możesz mówić swojemu dziecku jak się czujesz, czego pragniesz i co Cię niepokoi.

Krzewienie otwartej komunikacji z dzieckiem odgrywa niezwykle istotną rolę. Twoje dziecko z pewnością będzie chciało zachować jakieś rzeczy dla siebie i nie ma w tym niczego złego. Musi mieć świadomość, że będziesz go słuchać, gdy będzie chciało porozmawiać, i że może liczyć na Ciebie, jeśli będzie Cię potrzebować.

Tata rozmawiający z córką

Mądrze zarządzaj trudnymi momentami

Kryzysy to momenty, które pozwalają zbudować relację pełną zaufania za dzieckiem. Ale pamiętaj, że Twoje dziecko jest w stanie zaufać tylko komuś, kto spełnia swoje obietnice i zachowuje określone intymne szczegóły dla siebie.

Rodzic, który panikuje w obliczu problemów lub który przesłuchuje swoje dziecko może w jednej chwili stracić zaufanie, na które tak długo pracował.

Dziecko musi czuć, że może liczyć na swoich rodziców w trudnych momentach. To ułatwi mu zaufanie rodzicom i zwracanie się do nich, gdy będzie potrzebowało odpowiedzi na swoje wątpliwości lub niepokoje. Poza tym będzie uznawało ich za wzory godne naśladowania.

Podsumowując, jeśli wytyczysz tę ścieżkę w dzieciństwie, Twoje dziecko nie powinno się od Ciebie zdystansować i nie zejdzie z niej w poszukiwaniu autonomii w okresie nastoletnim. Dlatego pamiętaj, że podstawy zdrowej relacji rodzica z dzieckiem i okresu nastoletniego muszą być budowane od jak najwcześniejszych lat życia dziecka.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Raimundi, M. J., Molina, M. F., Leibovich de Figueroa, N., & Schmidt, V. (2017). La comunicación entre padres e hijos: su influencia sobre el disfrute y el flow adolescente. Revista de psicología (Santiago), 26(2), 92-105.

Scroll to Top