Tak jak istnieją sposoby na zwiększenie i wzbogacenie dialogu z ukochaną osobą, istnieją również sposoby na zerwanie komunikacji z partnerem. To poważna sprawa, bo to jeden z filarów związku. Jeśli wymiana komunikacyjna nie przebiega w sposób płynny i wartościowy, prawdopodobnie pojawią się również problemy w innych obszarach.
Relacja składa się głównie z rozmowy. Wielkie miłości to wzbogacające dialogi, które rozciągają się w czasie. Z drugiej strony, jeśli wymiana słabnie i stopniowo postępuje zerwanie komunikacji z partnerem, najbardziej prawdopodobne jest, że miłość się skończy.
Kiedy prowadzi się szczery i pełen czułości dialog, wszelkie pojawiające się problemy można rozwiązać. Z drugiej strony, jeśli podnosimy bariery lub ekspresja osób zaangażowanych ulega zahamowaniu, nawet niewielka trudność przekształca się w wielką niezgodność. Na czym polegają zachowania, które prowadzą do zerwania komunikacji z partnerem? Oto trzy z najczęstszych.
„Zdrowe relacje wyrastają z nieograniczonego zaufania”.
-Beau Mirchoff-
1. Rozwodzenie się na każdym szczególe bez potrzeby
Są ludzie, którzy mówią, mówią i mówią. Najczęściej zdarza się, że ten niekończący się potok słów jest wyrazem stresu lub niepokoju. Możliwe też, że jest to jakaś forma nie przepracowanego narcyzmu. Jedno jest pewne. Te niekończące się monologi rzadko robią wrażenie, natomiast często męczą.
Jednym ze sposobów na zerwanie komunikacji z partnerem jest właśnie angażowanie się w takie zachowanie. Chodzi o mówienie bez umiarkowania, mając jednocześnie duże trudności ze słuchaniem. Ludzie, którzy uprawiają ten rodzaj komunikacji, zwykle rozwodzą się nad wszystkim, co dotyczy tematu nawet w najdrobniejszych szczegółach.
Ta postawa poświęcania zbyt dużej ilości czasu na sprawy powierzchowne czasami ujawnia potrzebę zwrócenia na siebie uwagi, która zaciemnia komunikację. Nawet najbardziej wartościowa wiadomość może się zgubić w nieprzerwanym potoku nieistotnych zdań.
Staraj się mówić konkretnie i próbuj coś wnieść do rozmowy zamiast dominować rozmowę mnóstwem słów. Przechodzenie do sedna to umiejętność, która pomaga w przepływie dialogu.
2. Rozmawianie o problemach intymnych w obecności innych
Wszyscy, a przynajmniej znaczna większość z nas czuje się zawstydzona, jeśli prywatne sprawy związku porusza się przy osobach trzecich. Jest to jednak bardzo powszechna praktyka. A problem polega na tym, że bardzo często ludzie nie wiedzą, jak określić granicę między tym, czym ewentualnie można się podzielić z innymi, a czym nie.
Każdy z partnerów często omawia osobiste sytuacje ze swoimi bliskimi przyjaciółmi. Pozytywne jest jednak to, że czasami pewne zjawiska lub wydarzenia, które występują w związku, pozostają tylko miedzy partnerami.
Często zdarza się, że dana osoba czuje się zdradzona i urażona, gdy partner dzieli się informacjami, które uważa za poufne. W takich przypadkach zaufanie może zostać znacznie naruszone. Z reguły rodzina nie musi wiedzieć, dlaczego wczoraj się pokłóciliśmy ani jak to rozwiązaliśmy.
Z drugiej strony to, czym się dzielimy, może zmienić postrzeganie naszego partnera przez nasze otoczenie. W ten sposób możemy wyświetlać bardzo stronniczy i niesprawiedliwy obraz w momencie, gdy nie kontrolujemy zbytnio naszych wypowiedzi. Znacznie lepiej jest postawić na lojalność.
3. Zostawianie tego na „później”, inny sposób na zerwanie komunikacji z partnerem
Jeśli dla partnera jest ważne, aby omówić jakiś temat, nie należy pomijać tej potrzeby. Nawet jeśli uważasz, że sprawa nie jest tak istotna, prawda jest taka, że jeśli partner się spieszy, aby się nią zająć, to dlatego, że dla niego ma ona znaczenie.
Odkładanie rozmowy na „później” lub na weekend to sposób na odwrócenie się plecami do partnera. To fakt, że nie jest łatwo słuchać po ciężkim dniu pracy lub gdy masz w planach obejrzeć film, zamiast rozmawiać o problemach. Jednak potrzeba wysłuchania drugiej strony nigdy nie powinna być traktowana jako drobna kwestia.
Kto chce mówić, potrzebuje uwagi. Nie udzielenie mu jej jest sposobem na pozostawienie tej osoby na pastwę losu. To rodzaj opuszczenia. Oczywiście powoduje to ból, ale także poczucie samotności i prawdopodobnie urazę. Z drugiej strony przecież nie jest tak trudno przerwać to, co robisz i wysłuchać drugiej osoby.
Jakość wymiany wiele mówi o zdrowiu związku. Inteligentne wyrażanie siebie oznacza umiejętność mówienia, ale także umiejętność milczenia. Mówienie, zachowywanie milczenia i mądre wybieranie informacji do dzielenia się z otoczeniem ułatwi komunikację w związku i umocni ją.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Polaino-Lorente, A., & Martínez Cano, P. (2002). La comunicación en la pareja: errores psicológicos más frecuentes. Madrid: Rialp, 2002.