Prawdopodobnie słyszałeś o myśleniu rozbieżnym lub kreatywnym, ale… jak się ma do tego myślenie zbieżne? Czy wiesz co to jest? Kiedy je stosować? Jest wiele sposobów myślenia, refleksji i wyciągania mniej lub bardziej wiarygodnych wniosków. Tak więc wybór najlepszego jest sam w sobie umiejętnością, która poprawia się wraz z doświadczeniem.
Dzisiaj skupimy się na myśleniu konwergentnym, czyli myśleniu opartym na logice, które pomoże Ci rozwiązywać problemy za pomocą unikalnych rozwiązań. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
„W testach na myślenie zbieżne prawie zawsze istnieje jeden wniosek lub odpowiedź, która jest uważana za wyjątkową, a myślenie ma być kierowane lub kontrolowane w kierunku tej odpowiedzi”.
Co to jest myślenie zbieżne?
W 1967 roku amerykański psycholog Joy Paul Guilford zaproponował dwa nowe (w tamtym czasie) typy myślenia: rozbieżne i zbieżne.
Zdefiniował myślenie zbieżne jako umiejętność udzielenia właściwej odpowiedzi na pytanie poprzez logiczne uporządkowanie dostępnych informacji. Innymi słowy, jest to umiejętność rozwiązywania problemów lub odpowiadania na pytania bez zdolności twórczych.
Przykładem myślenia zbieżnego jest wykonywanie typowych operacji matematycznych, takich jak dodawanie.
W ten sposób ludzie postępują zgodnie z ustalonymi i nawykowymi wzorcami rozwiązywania problemów poprzez myślenie zbieżne. Nie „wychodzą poza” przez ten rodzaj myślenia (jak zrobiliby to w przypadku myślenia rozbieżnego), aby zastosować strategię, której używali wcześniej, przynajmniej nie w ten sam sposób, w jaki stosowali ją wcześniej.
Natomiast myślenie dywergencyjne to proces zbliżania się lub rozwiązywania problemów poprzez poszukiwanie innowacyjnych strategii i rozwiązań. Ten rodzaj myślenia jest również znany jako twórczy lub lateralny.
Według Guilforda, procesy innowacyjne zmieniają oba typy myślenia. Jednym z jej celów jest również znalezienie bardziej efektywnych rozwiązań.
Jak działa myślenie zbieżne?
Jak widać, można powiedzieć, że myślenie zbieżne jest antagonistą myślenia rozbieżnego (twórczego). To ten typ myślenia, który nie skupia się na wszystkich możliwościach (nawet tych, które wymagają większej wyobraźni), ale stara się znaleźć najwłaściwsze rozwiązanie szybko i dokładnie.
Aby to zrobić, ludzie wykorzystują informacje, które naszym zdaniem pomogą nam rozwiązać problem, ale nie wyobrażają sobie alternatywnych lub nietypowych scenariuszy, jak to ma miejsce w przypadku rozbieżnego myślenia. Pod tym względem jest to więc dość wąski proces myślowy.
Kiedy jest najbardziej przydatne?
Myślenie zbieżne może wydawać się bardziej ograniczające, ponieważ nie jest pomysłowe ani kreatywne, ale może być przydatne w pewnych sytuacjach.
Na przykład w sytuacjach, w których można uzyskać jedną poprawną odpowiedź poprzez logiczny proces podejmowania decyzji.
Cechy myślenia zbieżnego
Ten rodzaj myślenia zwykle daje niepewne odpowiedzi. Ponadto opiera się na rozsądku i logice, a Ty uciekasz się do wszelkich dostępnych informacji, aby szybko znaleźć na nie precyzyjną odpowiedź.
Ponadto myślenie zbieżne dotyczy wiedzy, którą już posiadamy. Dzieje się tak, ponieważ podczas ich stosowania używasz standardowych danych.
I na koniec, używasz również krytycznego myślenia. To ten rodzaj oparty na informacjach, wcześniejszej wiedzy, logice, statystykach i prawdopodobieństwach.
Zalety myślenia zbieżnego
Jakie są zalety korzystania z tego typu myślenia nad innym? Oto dwa najważniejsze:
Idealnie sprawdza się w przypadku problemów, które nie wymagają lepszego rozwiązania
Myślenie zbieżne może pomóc w podejmowaniu decyzji. Według psychologa Oscara Castillero podejmowanie decyzji obejmuje wszystkie te procesy, za pomocą których dana osoba wybiera jedną z wielu możliwych opcji spośród dostępnych. Aby to zrobić, osoba opiera się na wielu czynnikach otaczających sytuację.
Stosowanie tego typu myślenia w życiu codziennym przydaje się w przypadku większości problemów. Czy zamierzasz codziennie patrzeć na mapę, aby dostać się z domu do pracy? Zamierzasz dalej szukać przepisu na ulepszenie tego gulaszu, który już jest całkiem smaczny?
Dlatego zdarza się, że nie potrzebujesz lepszych wyników, a rozwiązania i strategie, które już znasz, wystarczą. To arena, na której myślenie zbieżne daje pewność siebie, a zatem jest najlepszym wyborem.
Wykorzystuje niewiele zasobów poznawczych
Korzystanie ze strategii, które już znasz, oszczędza energię psychiczną. Znasz już te znajome ścieżki, szlaki lub trasy, więc są przewidywalne.
Na przykład wiesz, że włączenie ogrzewania rozgrzeje Cię, gdy jest Ci zimno. Wiesz też, że rozciąganie złagodzi ból pleców. Pomyśl o tym, w zasadzie wykonujesz tego typu działania automatycznie.
Tak więc ten rodzaj myślenia jest lekki w swoim zastosowaniu, ponieważ ludzie codziennie podejmują wiele decyzji, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Nauka i myślenie
Myślenie zbieżne może być przydatne w wielu przypadkach. Zatem poznanie jego cech może pomóc w poprawie jego wykorzystania i skuteczności. Istnieje wiele rodzajów myślenia, a użyteczność każdego z nich, wybór lepszego lub gorszego będzie zależeć od zmiennych okolicznościowych: celu i charakteru samego problemu.
Ważne jest, aby dogłębnie przeanalizować kontekst, poznać możliwości reakcji (i stworzyć je, jeśli nie istnieją, aby pobudzić wyobraźnię), opracować plan działania i wykonać go, aby osiągnąć pożądaną odpowiedź.
Chociaż popełnisz tysiące błędów, na szczęście będziesz się na nich uczyć. Pamiętaj, że doświadczenie to wymagający nauczyciel; najpierw wystawia cię na próbę, a potem daje ci lekcję.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Espino, O.G. (2004) Pensamiento y razonamiento. Pirámide.
- Manktelow, K. (1999). Reasoning and Thinking. Psychology Press.
- Naqvi, N.; Shiv, B.; Bechara, A. (2006). The role of emotion in decision making: a cognitive neuroscience perspective. Current Directions in Psychological Science. 15 (5): 260–264.