Czy składasz wiele obietnic, których nie jesteś w stanie dotrzymać? Każdy z nas w którymś momencie swojego życia złamał daną obietnicę, ale niektórym zdarza się to częściej niż innym. Ale dlaczego ludzie łamią obietnice? Po co zobowiązywać się do czegoś, czego nie będziesz w stanie zrobić?
W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić co może kryć się za tym fenomenem.
Niektórzy ludzie łamią obietnice raz po raz. Kawałek po kawałku niszczą Twoje zaufanie i pozostawiają Cię z pustymi słowami i rozczarowaniem. Tacy ludzie mogą być toksyczni, ponieważ ich działania mówią głośniej niż słowa. Związki buduje się na dotrzymanych obietnicach, a nie na tych złamanych.
Specjaliści zajmujący się tą dziedziną uważają, że im mniej obietnic składasz innym tym lepiej. Z pewnością znajdą się tacy, którzy nie będą zgadzali się z tym pomysłem. Jednak należy wziąć pod uwagę argumenty obu stron.
Aby ludzie byli w stanie nawiązywać relacje z innymi, muszą odczuwać poczucie bezpieczeństwa. Obietnice to deklaracje intencji, które pomagają wzmocnić zaufanie między ludźmi.
“Dotrzymuj każdej złożonej obietnicy i składaj tylko takie obietnice, których jesteś w stanie dotrzymać.”
-Anthony Hitt-
Obietnice i związki międzyludzkie
Na przykład dzieci potrzebują takich rodzajów afirmacji od swoich rodziców, aby były w stanie odczuwać na krótszą i dłuższą metę poczucie bezpieczeństwa. “Obiecuję, że kiedy wrócisz ze szkoły, odbiorę Cię i spędzimy trochę czasu w parku.”
To samo dotyczy par. Obietnice są cenne, ponieważ dodają element pewności i oczekiwania. Kiedy Twój partner coś Ci obiecuje a potem to robi, czujesz się kochana i doceniana.
Złamanie obietnicy to najszybszy sposób na zabicie związku. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której osoba łamiąca obietnicę często zachowuje się w taki sposób.
Dlaczego ludzie łamią obietnice?
Łatwo jest oceniać inne osoby za to co robią a czego nie, zapominając jednocześnie o swoim własnym zachowaniu. Ludzie to niezwykle złożone istoty. Na tyle, że czasami mogą wydawać się ambiwalentni nie mając o tym bladego pojęcia.
Innymi słowy, nie ma wątpliwości co do tego, że niektóre osoby otwarcie i z rozmysłem łamią dane obietnice. Jednak istnieją również ludzie, którzy zachowują się w taki sposób z powodu głęboko ukrytych problemów, których nie są do końca świadomi.
Czasami ludzie łamią obietnice ponieważ czują się niepewnie, jak rodzic, który nie wie jak odmówić dziecku, które prosi o różne rzeczy. Innym razem (a właściwie zazwyczaj) dajesz się ponieść intymnym i szczęśliwym momentom, w którym obietnice są atrakcyjne i łatwe do złożenia.
Te same obietnice, które w danym momencie zdają się tak ważne, mogą wymknąć się później przez pęknięcia.
W kwestii łamania obietnic należy pamiętać, że czyniąc to nie tylko rozczarowujesz innych, ale również niszczysz swoje własne poczucie wartości. Takie szkody wywierają skutki bezpośrednie i pośrednie. Prowadzą do powstania konfliktów emocjonalnych, utraty szczerości oraz zatrucia związków brakiem zaufania.
Przyjrzyjmy się bliżej temu co w większości przypadków kryje się za łamaniem obietnic…
Osobowość pasywno-agresywna
Osoby, które zachowują się w sposób pasywno-agresywny, w niektórych momentach wydają się miłe i otwarte. Reagują w sposób entuzjastyczny na Twoje opinie i wymagania. Co więcej, karmią Twoje marzenia i mówią o wszystkich rzeczach, jakie Was łączą. Jednak nie trzeba długo czekać, aby zaczęły łamać każdą ze złożonych obietnic.
Co więcej, będą zapierały się, że nigdy niczego Ci nie obiecywały ani na nic się nie godziły. Osoby pasywno-agresywne są uzależnione od łamania obietnic.
Oszukiwanie samego siebie
Wspomnieliśmy już wcześniej, że nie ma jednego typu ludzi, którzy łamią obietnice. Niektórzy nie są świadomi tego, że tak postępują, a przynajmniej nie robią tego ze złych pobudek tak jak osoby pasywno-agresywne.
Niektórzy dają się ponieść oszukiwaniu samego siebie. Szczerze wierzą, że będą w stanie zrobić wszystko, do czego się zobowiązali. A nawet nie są dobrymi realistami i dają się ponieść emocjom związanym z daną chwilą. Składają obietnice, których po prostu nie są w stanie spełnić.
Takie osoby są często niedojrzałe i nie mają świadomości swoich własnych ograniczeń. Mimo tego często składają swoje obietnice z głębi serca. Ich entuzjazm jest zazwyczaj zaraźliwy i sprawiają, że inni wierzą w to, że to co mówią jest możliwe.
Należy wspomnieć, że w takiej sytuacji złamane obietnice wpływają także na osobę, która je łamie. Zaplątuje się ona w swoich własnych porażkach i zawodach, co może okazać się bardzo męczące psychicznie.
Marzenia, aby zyskać coś w zamian
Istnieją również dwulicowe obietnice. Umowy, które mają dać coś w zamian. Pojawiają się one dość często u par i członków rodziny. Możesz komuś coś obiecać za jego zaangażowanie w zrobienie czegoś dla Ciebie.
“W ten weekend wybierzemy się na plażę jeśli pomożesz mi z tym projektem do pracy” lub “Obiecuję, że zabiorę Cię na przyjęcie urodzinowe Marka jeśli zdasz sprawdzian z matematyki”.
W tym przypadku zdarza się, że jedna osoba dotrzymuje umowy, po czym orientuje się, że druga osoba się z niej nie wywiązała. Mogło znajdować się to całkowicie poza jej kontrolą, jednak czasami takie intencje wiążą się z manipulacją.
Lęk przed powiedzeniem “nie”
Niektóre osoby łamią obietnice ponieważ nie umieją być asertywne. Nie są w stanie powiedzieć nie kiedy ich partner, dziecko lub przyjaciele proszą ich o zrobienie czegoś. Jeśli nie wiesz jak wyznaczać granice, możesz przyjąć na siebie odpowiedzialność za coś, czego wiesz, że nie możesz zrobić.
Uczucia braku kompetencji, dyskomfortu i nieszczęścia zaczynają powoli odciskać na Tobie swoje piętno. Zwłaszcza gdy prosisz o wybaczenie i musisz zmierzyć się z odrzuceniem i rozczarowaniem malującym się na twarzach ukochanych osób.
Podsumowując, osoby, które łamią obietnice nie zawsze mają złe zamiary. Mogą zmagać się z problemami natury personalnej i nadal muszą popracować nad swoją asertywnością, pewnością siebie oraz odpowiedzialnością.
Koniec końców nikt z nas nie jest idealny. Niektórzy rozumieją wagę jaką może nieść ze sobą dana obietnica, a niektórzy musza się jeszcze tego nauczyć.
Kiedy składasz obietnicę, przyjmujesz na siebie odpowiedzialność i wierzysz, że Ci się uda. Jeśli nie masz takiej pewności siebie, będzie Ci trudno dotrzymać złożonych przyrzeczeń.