Jak można odróżnić miłość od przyjaźni?

Jak można odróżnić miłość od przyjaźni?
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Granica między przyjaźnią a miłością nie jest zawsze wyraźna, ponieważ dzielą one ze sobą wiele wspólnych cech. W takim razie jak możesz odróżnić miłość od przyjaźni? Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby się tego dowiedzieć!

Czy wiesz jak odróżnić miłość od przyjaźni? Chociaż różnice między nimi mogą wydawać się jasne, to w rzeczywistości dość trudno jest je od siebie oddzielić. Wiele osób uważa, że możesz jednocześnie cieszyć się przyjaźnią i miłością albo że nie ma przyjaźni bez miłości. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Miłość oznacza różne rzeczy dla różnych osób. Trudno jest podać jedną definicję tego słowa, ponieważ ludzie używają go niezwykle często. Używanie, nadużywanie, fałszowanie, manipulowanie i rozmywanie znaczenia słowa “miłość” oznacza, że trudno jest uniknąć jego trywializacji.

Miłość: słowo o tysiącu znaczeń

Miłość stanowi podstawową część ludzkiego życia. Jednak przemysł magazynów o gwiazdach i plotkach zamienił ją w kolejnych produkt, który można kupić i sprzedać. W takich magazynach mówi się dużo o związkach romantycznych, związkach fizycznych i przelotnych romansach, ale praktycznie nigdy nie wspomina się o prawdziwej miłości.

Hiszpańskie słowo określające miłość, czyli amor, pochodzi od łacińskiego słowa amoris, jak również z jednej strony od słowa amare, zaś z drugiej od caritasAmare pochodzi od etruskiego terminu amino i jest stosowane do określania miłości między ludźmi a zwierzętami, bo ma dość szerokie znaczenia.

Oznacza “kochać z powodu własnego usposobienia, lubić”. Antonim słowa kochać to odi (nienawidzić).

Słowo “miłość” obejmuje wiele rzeczy: czułość, szacunek, preferencje, zauroczenie, zakochiwanie się, skłonność, entuzjazm, pasję, ferwor, podziw, wylewność, cześć…

Para patrząca sobie w oczy

Wspólny wątek łączący te wszystkie definicje to tendencja do wybierania kogoś ponieważ lubimy jego towarzystwo. Ten aspekt “przychylania się ku” oznacza właśnie preferowanie, selekcjonowanie i wybieranie spośród wielu opcji kogoś, kto jest dla Ciebie dobry.

Miłość między przyjaciółmi

Miłość między przyjaciółmi to jeden z największych prezentów od życia. Dzięki miłości platonicznej jesteś w stanie mieć intymne relacje z innymi ludźmi. Pedro Laín Entralgo zdefiniował taki rodzaj miłości jako “wyjątkowy związek oparty na miłości, który wymaga zaufania i dawania”.

Entralgo twierdził, że przyjaźń składa się pod względem psychologicznym z życzliwych i uprzejmych uczynków oraz zaufania, które definiuje komunikację między dwoma osobami. Przyjaźń nie jest tak intensywna jak miłość. Kochać kogoś znaczy potrzebować go.

Przyjaźń i miłość

Czy kochanie kogoś to to samo co bycie jego przyjacielem? Cóż, kochanie kogoś oznacza, że go potrzebujemy, poszukujemy, pragniemy dla niego wszystkiego co najlepsza i mamy nadzieję, że będziemy z nim wszystko dzielić. Poza tym miłość pomaga stworzyć intymną, tajemniczą i głęboką komunikację, która pojawia się jedynie w związkach romantycznych.

Kiedy się zakochujesz, do pewnego stopnia zachowujesz się jak osoba zaklęta. Czas zadaje się stawać w miejscu i odczuwasz potrzebę dzielenia się wszystkim ze swoją ukochaną osobą: słowami, wydarzeniami, wspomnieniami i myślami. Każda chwilą spędzona z osobą, którą kochasz, jest intensywna.

Przyjaciele nie są tacy sami jak partnerzy. Mimo tego można pomylić uczucie miłości z uczuciem przyjaźni, zwłaszcza że niektóre związki natury romantycznej rozpoczynają się od przyjaźni.

Grupa przyjaciół

Jak odróżnić miłość od przyjaźni?

Miłość romantyczna obejmuje przyjaźń, jednak przyjaźń nie obejmuje miłości romantycznej. Ludzie znajdujący się w związkach romantycznych są często również świetnymi przyjaciółmi.

Kiedy kochasz kogoś w romantyczny sposób, dzielisz z nim więcej czasu i intymnych momentów niż z przyjaciółmi. Z nimi również możesz spędzać niesamowite momenty, ale nie mają one nic wspólnego z codziennym tworzeniem domu.

Poza tym istnieje kilka negatywnych aspektów związków romantycznych, które nie pojawiają się w przyjaźniach (a przynajmniej nie w taki sam sposób). Możesz doświadczać zazdrości o swojego partnera, nudy, lęku przed porzuceniem, braku pacji, braku zainteresowania seksem, niewierności, itp.

Widzisz więc, że nie jest łatwo odróżnić miłość od przyjaźni, ponieważ każda z nich ma wiele definicji. Jednak wydaje się pewne, że przyjaźnie i związki romantyczne to nie to samo. Ale czy na pewno?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Seshadri, K. G. (2016). The neuroendocrinology of love. Indian journal of endocrinology and metabolism20(4), 558.
  • Tintaya Condori, P. (2019). Psicología y personalidad. Revista de Investigacion Psicologica, (21), 115-134.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.