Wczesne wykrycie cukrzycy może pozwolić zapanować nad chorobą i nie dopuścić do tego, aby zagrażała życiu. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze objawy cukrzycy.
Cukrzyca to choroba przewlekła związana z umiejętnościami metabolizowania glukozy przez dany organizm. Glukoza to podstawowy składnik, który dostarcza Ci energię niezbędną do funkcjonowania. Kiedy Twój organizm nie jest w stanie regulować ilości cukru we krwi, poziom cukru we krwi podnosi się.
Jeżeli takie zaburzenie nie będzie leczone w prawidłowy sposób, wysoki poziom cukru we krwi może uszkadzać tkanki i prowadzić do rozwoju poważnych komplikacji. Dlatego przeczytaj dzisiejszy artykuł i poznaj wczesne objawy cukrzycy.
Rodzaje cukrzycy
Trzustka produkuje insulinę czyli hormon odpowiadający za regulowanie poziomu cukru we krwi. Cukrzyca pojawia się, gdy organizm nie produkuje wystarczających ilości insuliny lub nie wykorzystuje jej w odpowiedni sposób. Istnieje więcej niż jeden rodzaj cukrzycy:
- Cukrzyca typu 1 zazwyczaj pojawia się nagle we wczesnych etapach życia. Najczęściej wiąże się z deficytem autoimmunologicznym., który sprawia, że trzustka nie jest w stanie wytwarzać wystarczająco dużo insuliny. Ten rodzaj cukrzycy jest nieuleczalny.
- Cukrzyca typu 2 jest zazwyczaj diagnozowana po 40. roku życia i występuje częściej niż cukrzyca typu 1. Jest wywoływana przez niedobór insuliny lub fakt, że organizm nie jest w stanie wykorzystywać insuliny we właściwy sposób. Pacjenci mogą poradzić sobie z tym problemem wprowadzając odpowiednie zmiany w stylu życia związane z dietą i ćwiczeniami fizycznymi.
- Cukrzyca ciężarnych jest diagnozowana podczas ciąży, kiedy przyszła mama nie jest w stanie wyprodukować wystarczająco dużo insuliny lub jej organizm nie jest w stanie wykorzystywać jej w odpowiedni sposób. Leczenie wiąże się zazwyczaj ze wprowadzeniem zmian w diecie.
Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że na cukrzycę cierpi 1 na 11 osób na świecie. Dlatego też umiejętność rozpoznawania jej pierwszych objawów odgrywa tak znaczącą rolę.
Objawy cukrzycy: 8 sygnałów ostrzegawczych
1. Częste oddawanie moczu
Pierwszy z objawów cukrzycy to częste oddawanie moczu. Pojawia się ono z powodu nadmiaru glukozy we krwi, co zaburza umiejętność koncentrowania moczu przez nerki. Dlatego też we wczesnych stadiach rozwoju cukrzyca zwiększa odczuwane pragnienie, co przekłada się na picie większych ilości wody. W konsekwencji musisz częściej chodzić do toalety.
2. Pragnienie
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pierwszy objaw cukrzycy stanowi nadmierne pragnienie. Jeśli odczuwasz ogromne pragnienie, upewnij się, że nie pijesz zbyt wielu słodzonych napojów. Zawartość cukru sprawia, że mogą pogorszyć Twój stan zdrowia.
3. Utrata wagi lub tycie
Wahania wagi to kolejny z objawów cukrzycy. Kiedy poziom cukru we krwi spada z powodu częstego oddawania moczu, tracisz również kalorie.
Poza tym cukrzyca całkowicie rozregulowuje układ wykorzystywany przez Twój organizm aby dać Ci znać, że jesteś najedzony. Właśnie dlatego niektóre osoby cierpiące na cukrzycę kontynuują jedzenie chociaż są już pełni. To z kolei prowadzi do wystąpienia kolejnego typowego objawu cukrzycy: nagłego wzrostu wagi.
“Dobre zdrowie i zdrowy rozsądek to dwa z największych błogosławieństw w życiu.”
-Publiliusz Syrus-
4. Zmiany emocjonalne
Wysoki poziom cukru we krwi może wpływać na Twój nastrój. Im więcej skoków insuliny doświadcza Twoje ciało, tym bardziej intensywne będą Twoje wahania nastroju.
5. Uczucie mrowienia w nogach i stopach
Za jedne z najmniej przyjemnych objawów cukrzycy uznaje się dreszcze, stan zapalny, mrowienie i drętwienie palców u rąk, palców u stóp oraz całych stóp. Te objawy pojawiają się gdy Twój poziom cukru we krwi staje się na tyle nieprawidłowy, że wywołuje neuropatię. Jeśli nie wykryjesz choroby w odpowiednim momencie, neuropatia może stać się nieodwracalna.
6. Częste lub nawracające infekcje
Cukrzyca hamuje działanie układu odpornościowego. W związku z tym osoby cierpiące na cukrzycę są bardziej podatne na rozwój takich infekcji jak grzybica, zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego oraz wysypki skórne.
7. Opuchlizna dziąseł
Osoby cierpiące na cukrzycę często zauważają, że ich dziąsła są zaczerwienione, opuchnięte i podrażnione. Jeśli takie dolegliwości nie będą leczone, stan zapalny pogłębi się, wpływając negatywnie na stan Twoich dziąseł. Może nawet wpłynąć na zdrowie Twoich zębów.
8. Nieostre widzenie
To jeden z najbardziej niepokojących objawów cukrzycy. Twoje widzenie jest w znacznym stopniu związane z poziomem glukozy we krwi. Kiedy w Twojej krwi znajduje się dużo glukozy, może wystąpić nieostre widzenie i nadwrażliwość na światło.
Na szczęście znajomość tych objawów cukrzycy może pomóc Ci ją wykryć zanim będzie za późno. Dlatego jeśli uważasz, że możesz cierpieć na cukrzycę, zwracaj uwagę na swoje ciało. Jeśli zaobserwujesz u siebie niektóre z tych objawów, koniecznie jak najszybciej udaj się do lekarza.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
-
Bădescu, S. V., Tătaru, C., Kobylinska, L., Georgescu, E. L., Zahiu, D. M., Zăgrean, A. M., & Zăgrean, L. (2016). The association between Diabetes mellitus and Depression. Journal of medicine and life, 9(2), 120–125. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4863499/
- Centers for Disease Control and Prevention. (s.f.). What is Diabetes?. https://www.cdc.gov/diabetes/basics/diabetes.html
- Clínica Mayo. (s.f.). Síntomas de la diabetes: Cuando los síntomas de la diabetes son una preocupación. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/diabetes/in-depth/diabetes-symptoms/art-20044248
- Midwood, I., & Hodge, P. (2018). Diabetes and gum disease: Does oral health matter? Journal
of Diabetes Nursing, 22(2). https://www.researchgate.net/publication/326848274_Diabetes_and_gum_disease_Does_oral_health_matter - National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. (s.f). Síntomas y causas de la diabetes. https://www.niddk.nih.gov/health-information/informacion-de-la-salud/diabetes/informacion-general/sintomas-causas
- National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. (s.f). Las enfermedades diabéticas del ojo. https://www.niddk.nih.gov/health-information/informacion-de-la-salud/diabetes/informacion-general/prevenir-problemas/ojos
-
Nitzan, O., Elias, M., Chazan, B., & Saliba, W. (2015). Urinary tract infections in patients with type 2 diabetes mellitus: review of prevalence, diagnosis, and management. Diabetes, metabolic syndrome and obesity: targets and therapy, 8, 129–136. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25759592/
- Organización Mundial de la Salud. (s.f.). Informe Mundial sobre la Diabetes. https://bit.ly/41F7XOk
- Organización Panamericana de la Salud. (s.f.). Diabetes. https://www.paho.org/es/temas/diabetes
-
Penckofer, S., Quinn, L., Byrn, M., Ferrans, C., Miller, M., & Strange, P. (2012). Does glycemic variability impact mood and quality of life?. Diabetes technology & therapeutics, 14(4), 303–310. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3317401/
-
Tseng, T. S., Lin, W. T., Gonzalez, G. V., Kao, Y. H., Chen, L. S., & Lin, H. Y. (2021). Sugar intake from sweetened beverages and diabetes: A narrative review. World journal of diabetes, 12(9), 1530–1538. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8472506/