Czy masz problemy z kontrolowaniem swojego gniewu i często myślisz sobie „Kiedy się złoszczę, tracę kontrolę”? Masz tendencję do mówienia pierwszej rzeczy, która przychodzi Ci do głowy, a potem tego żałujesz? Czy tracisz kontrolę? Dlaczego tak się dzieje? Co kryje się za złością, z która masz tyle problemów?
W dzisiejszym artykule przeanalizujemy możliwe przyczyny tej utraty kontroli. Powiemy Ci, jak to się ma do słabej kontroli i niskiej tolerancji na frustrację. Jednak to nie jedyne przyczyny. Pod tym wszystkim jest też warstwa smutku, z którym nie wiemy, jak się zmierzyć, a także inne możliwe uczucia i emocje.
Zanim przejdziemy do tych przyczyn, udzielimy Ci kilku rad, które pomogą Ci w zdrowy sposób radzić sobie z gniewem, ponieważ samokontrola to umiejętność, którą możesz trenować!
Kiedy się złoszczę, tracę kontrolę: co jest ze mną nie tak?
Kiedy niektórzy ludzie się złoszczą, całkowicie tracą kontrolę. Czują, że złość ich przytłacza. Ale dlaczego tak się dzieje? Co jest z nimi nie tak? Co kryje się za tą niepohamowaną złością?
Aby to zrozumieć, musimy najpierw zwrócić się do koncepcji „samokontroli”. Później zobaczymy również inne czynniki, które powodują utratę samokontroli, okoliczności, które zwiększają prawdopodobieństwo, że staniesz się impulsywny.
Znaczenie samokontroli
Samokontrola jest definiowana jako zdolność do opanowania własnych emocji, zachowań, myśli i pragnień. Obejmuje również zdolność kontrolowania własnego ciała i zarządzania nim.
W pewnym sensie samokontrola jest częścią naszej inteligencji emocjonalnej, dlatego tak ważna jest praca nad nią z dziećmi od najmłodszych lat. Poprzez samokontrolę można nauczyć się radzić sobie z gniewem i innymi podstawowymi emocjami.
Jak widać, samokontrola to umiejętność zarządzania i kontrolowania nie tylko tego, jak się zachowujesz, ale także jak myślisz i jak reagujesz na emocje. Bardzo często emocje mogą Cię pokonać, ale nie oznacza to, że powinieneś pozwolić sobie na utratę kontroli nad sytuacją.
Samokontrola, podobnie jak wiele innych umiejętności, jest czymś, co możesz trenować i co możesz poprawić z czasem, wytrwałością i wysiłkiem.
Jak pracować nad samokontrolą?
Samokontrola pozwoli Ci poradzić sobie z momentami wściekłości lub złości, gdy zaczniesz krzyczeć lub przejawiać zachowania, których tak naprawdę nie chcesz doświadczać. Ale jak możesz to zastosować w praktyce? Oto kilka kluczowych pomysłów, które mogą Ci pomóc:
- Po pierwsze, dokładnie określ, co chcesz kontrolować. Czy chodzi Ci o złość? Wściekłość? Czy to frustracja?
- Zbadaj przyczyny złości i wściekłości. Czy to naprawdę jest złość, czy też maskujesz inne emocje (na przykład smutek)?
- Wypatruj punktu „bez powrotu”. To jest moment, w którym wiesz, że stracisz spokój, stracisz kontrolę i „wybuchniesz”. Zidentyfikuj to i poszukaj innego sposobu, aby to zatrzymać na czas.
- Ćwicz oddychanie. Kiedy już zidentyfikujesz ten punkt, z którego nie ma powrotu, wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych. Zamknij oczy, połóż dłoń na brzuchu i poczuj, jak powietrze wpływa do Twojego ciała, a następnie je opuszcza.
- Szukaj zachowań alternatywnych dla gniewu, aby uniknąć bycia przez niego kontrolowanym. Mogą to być ćwiczenia oddechowe, o których już wspomnieliśmy, lub inne czynności, które możesz podjąć. Może pomoże Ci słuchanie muzyki, odprężenie się, malowanie, rysowanie, spisanie swoich uczuć lub wyjście na spacer?
Dlaczego tak się zachowuję?
Przedstawiliśmy kilka pomysłów na pracę nad samokontrolą i zdrowe radzenie sobie ze złością. Jednak w tym samym czasie, kiedy stosujemy te techniki, ważne jest, aby zrozumieć, co się z Tobą dzieje. Dlaczego zachowujesz się w ten sposób, kiedy się denerwujesz?
Słaba samokontrola powoduje, że postępujesz w ten sposób, tracisz panowanie nad sytuacją i trawi Cię złość. Z drugiej strony za tymi zachowaniami może również leżeć niska tolerancja na frustrację. Bycie osobą impulsywną i temperamentną również może przyczyniać się do tego typu sytuacji.
Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie okoliczności można wypracować w terapii. Zagłębienie się w to, dlaczego ta „utrata kontroli” pojawia się, gdy wpadasz w złość, pozwoli Ci poszukać strategii, które wzmocnią Twoją samokontrolę. W rezultacie poprawisz również swoje samopoczucie.
Rana kryjąca się za złością
Czasami za złością i wściekłością może kryć się rana. Pewna sytuacja może ją otworzyć lub dana osoba może nieumyślnie trafić w zraniony nerw. Gniew, wściekłość i złość to emocje, które często przesłaniają inne, takie jak smutek lub rozczarowanie.
Nie wiedząc, jak stawić czoła temu smutkowi lub jak sobie z nim radzić (być może nie jesteś w stanie go zaakceptować), uciekamy się do czegoś bardziej wewnętrznego: złości. Robimy to, aby odwrócić uwagę od tych niewygodnych uczuć.
Co się dzieje, gdy nie radzisz sobie dobrze ze swoją złością? Wybuchasz. Dlatego jeśli często tracisz kontrolę i mówisz rzeczy, których później żałujesz, zachęcamy do zwrócenia się o pomoc.
Zrozumienie własnych emocji i powodów ich występowania pomoże Ci lepiej poznać siebie. Będziesz wtedy wiedział dlaczego tak jest, że “kiedy się złoszczę, tracę kontrolę nad sobą”. Pomimo swoich niedoskonałości z każdym mijającym dniem będziesz lepszym człowiekiem. Naucz się z tym żyć, używaj tych technik do doskonalenia się i nie próbuj ignorować swoich emocji.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bisquerra, R., Punset, E., Gea, A., & Palau, V. (2015). Universo de emociones. Valencia: PalauGea.
- Fernández del Río, E. (2010). Autocontrol. Vigo: Nova Galicia.
- Redorta, J., Alzina, R. B., & Galdós, M. O. (2006). Emoción y conflicto: aprenda a manejar las emociones.